Následujících šest firem, s výjimkou jedné, nejsou žádné malé firmičky. Prakticky všechny sleduji léta. S některými jsem měl úspěch již dříve a některé již dříve se ziskem prodal. O nákupu těchto šesti titulů nyní velmi uvažuji a jsou vybrány vlastně z celého světa. Současně se nejedná o nějaké riskantní akcie, pokud tak lze o akciích vůbec hovořit.
Riziko v sobě mají akcie jaksi zakódované. Je pravdou, že se většinou poohlížím po titulech, které jsou momentálně v nějakých potížích nebo stranou zájmu. Alespoň prozatím. Jinak nejde o žádnou analýzu, okomentuji je pouze jednou dvěma větami. Upozorňuji, že toto není nějaké investiční doporučení, ale vyjádření mých aktuálních preferencí a osobních názorů na akcie.
6 akcií, které sleduji a vybírám k nákupu
AVG – Nyní se již obchoduje na americké burze. Věnují se především antivirům a považuji to za velmi perspektivní oblast. Navíc ocenění růstové firmy, kdy p/e je 16, považuji za velmi konzervativní. Tento titul by měl jít časem výrazně nahoru.
Daimler AG – Dividenda 4,6%. Růst tržeb v posledních čtyřech letech každý rok. Očekávaný i letos.
Deutsche Bank AG – S Deutsche Bank to vypadá podobně jako s Erste – stále výrazně pod cenami před krizí. Přesto, je to silná, vlastně největší německá banka. Letos p/e 11, příští rok se očekává 6. Dividenda 1,6%.
Výnos na akcii v roce 2014 je již odhadován na úrovni roku 2009. Deutsche Bank je přesně ten typ banky, kdy pokud by vznikl nějaký větší problém, stát ji okamžitě pomůže, protože si nemůže dovolit, aby největší banka v zemi měla potíže, když je na ní polovina země závislá. Podobná situace jako Citi či Bank of America.
Embraer – Embraer je brazilský producent špičkových letadel. Mám s ním dlouhodobé zkušenosti. (Létají s nimi i někteří čeští miliardáři.) Přitom ho stále považuji za relativně nízko oceněný. Je to typický růstový titul. Jednak roste celosvětově produkce jetů.
Dále Embraer má velmi dobrý poměr výkon/cena – tím myslím jeho letouny. Navíc roste výrazně Brazílie jako země, takže roste i domácí prodej. A aby toho bylo více, tak se věnuje i vojenské produkci.
Barrick Gold – Tohle je sázka na to, že cena zlata po korekci z 2000 až na 1300 půjde zase nahoru. Tento těžař zlata a jeho kurz jde ruku v ruce právě s cenou zlata. Alternativou by byla investice do dalšího velkého těžaře zlata a je to vlastně stejný příběh – Gold Corp. Doporučuji podívat se na graf, který jde přesně podle poklesu cen zlata v posledním půlroce. Navíc dividenda 4 procenta.
Rio Tinto – Jeden z největších světových těžařů. Po výrazné korekci. Dividenda přes 4 procenta. Doly po celém světě. Hliník, bauxit, měď, zlato, stříbro, molybden, diamanty, železo, uran atd. Čína, Japonsko, Austrálie, Asie, USA, Británie, Kanada.
Historie akcií
Akciový trh je mocný a vlivný trh, který investory uchvacuje již po staletí. Byl hnací silou růstu technologií, financí a ekonomických vzorců po celém světě. Kde se však vzal koncept obchodování s akciemi? Jaká je historie akcií?
Předpokládá se, že obchodování s akciemi začalo formou smluv o půjčce a výpůjčce ve 12. století v Benátkách. Tyto smlouvy určovaly, kolik peněz bude třeba vrátit a kdy. Tuto formu obchodování s akciemi pomalu přejímaly i další národy a stala se oblíbeným způsobem poskytování půjček.
V roce 1600 vydala Nizozemská východoindická společnost (VOC) své první akcie. VOC byla monopolem uděleným nizozemskou vládou na obchodní aktivity s Východem a byla předchůdcem dnešních velkých konglomerátů. Cena akcií společnosti určovala úspěšnost či neúspěšnost investic firmy.
V roce 1700 byl vytvořen první vzorec pro přesné ocenění akcií. Tento vzorec určoval hodnotu akcií podle jejich rizikovosti a budoucích výnosů. Tento vzorec se stal základem moderních technik oceňování akcií.
Myšlenka kapitálových investic (investice do společnosti kvůli možnosti získat zisk z jejího úspěchu) byla zavedena v roce 1720. Vytvořila trh, na kterém mohli investoři nakupovat akcie a potenciálně vydělávat nebo prodělávat v závislosti na úspěchu společnosti.
V roce 1817 byla založena Newyorská burza cenných papírů (NYSE), která se stala první regulovanou burzou cenných papírů. NYSE posílila důvěru v obchodování s akciemi tím, že standardizovala pravidla obchodování a zajistila transparentnost.
Následný vynález ticker machine zveřejnil ceny akcií, což dále zvýšilo objem obchodování na burze.
Obchodování na NYSE bylo často vystaveno velké volatilitě v průběhu válek, finančních krizí a hospodářských recesí, které probíhaly v druhé polovině 20. století. Dnes je akciový trh regulován Komisí pro cenné papíry (SEC). SEC se snaží chránit investory a zajistit, aby obchodování bylo spravedlivé a řádné.
Vynález internetu navíc přivedl akciový trh do digitálního věku. Online obchodování je nyní součástí života milionů obchodníků s cennými papíry a investorů.
Historie obchodování s akciemi je plná pokroku a inovací. Od obchodních kontraktů až po moderní elektronické obchodování, zavedení burzy a rostoucí transparentnost trhu a uvědomění si důležitosti regulace – burza prošla v průběhu staletí revolucí.
Zajímavosti o akciích
Akciové trhy jsou více než jen místem pro obchodování s akciemi. Jsou to fascinující a téměř magická místa s bohatou a pestrou historií. V tomto článku se podíváme na několik zajímavých faktů o akciích, které jste možná ještě neslyšeli. Třeba tyto zajímavosti někomu pomůžou k rozhodování jak nakoupit akcie.
- Slovo „akcie“ pochází ze starého nizozemského slova pro kmen stromu – „stoc“. To dává smysl vzhledem k tomu, že akciové trhy byly původně fyzická místa se skutečným „obchodním parketem“, kde lidé stáli a vyjednávali obchody s akciemi.
- Akcie byly poprvé kótovány na amsterdamské burze v roce 1602! Akcie jsou tedy dokonce starší než Spojené státy americké, které byly založeny v roce 1776.
- Největší burzou na světě je newyorská burza, která se nachází na Wall Street. Odhaduje se, že na newyorské burze se každý den zobchoduje přibližně 2,7 miliardy akcií.
- Nejhodnotnější společností na světě je Apple, jejíž akcie mají hodnotu přes 2 biliony dolarů. To znamená, že Apple má větší hodnotu než celá ekonomika Saúdské Arábie!
- Akcie se kupují a prodávají ve zlomcích, kterým se často říká „loty“. Lot obvykle obsahuje 100 akcií, i když se to může lišit.
- Při nákupu akcií si kupujete část vlastnictví společnosti. Máte nárok na dividendy od společnosti a také na hlasovací práva (kde jsou nejlepší dividendové akcie?)
- Angličané ve skutečnosti předběhli Nizozemce, pokud jde o burzy cenných papírů. Londýnská burza byla otevřena v roce 1773 a anglická Východoindická společnost byla první společností, která na ní byla kótována.
- Průměrný výnos na burze v dlouhodobém horizontu je přibližně 10 % ročně, což je docela dobré!
- V průběhu let došlo k několika neuvěřitelným milníkům akciového trhu. V roce 2017 index Dow Jones Industrial Average poprvé překročil hranici 20 000 bodů a o pouhé dva roky později překonal hranici 30 000 bodů!
- První ženskou makléřkou na Wall Street byla Muriel Siebertová, která byla jmenována v roce 1967.
Tato zábavná fakta o akciích vás možná přimějí podívat se na akciové trhy ve zcela novém světle. Od jejich neuvěřitelné historie až po jejich úžasný potenciál, akcie jsou skutečně pozoruhodné věci. Ať už plánujete investovat do akcií, nebo se o nich jen chcete dozvědět více, znalostí není nikdy dost.