Antivirová firma Avast uvedla, že se v poslední době v České republice šíří prostřednictvím emailu škodlivý program. Tento program se zaměřuje na krádeže Bitcoinu a jiných kryptoměn. Využívá jména přepravní společnosti DHL, jehož prostřednictvím pomocí emailu šíří spam. Nejvíce zasaženými zeměmi jsou také Turecko, Rumunsko, Řecko, Španělsko, Itálie, Velká Británie i USA.
Program jménem BluStealer se přes digitální peněženky (jako jsou Bytecoin, Exodus, Atomic, Coinomi a další) dostane ke kryptoměnám a odcizí je. Pomocí monitoringu dat z klávesnice počítače tak dokáže získat přístup k soukromým klíčům, přihlašovacím údajům a připravit vlastníka peněženky o přístup.
Nejvíce „chtěnými“ kryptoměnami jsou Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Monero.
Email rozesílaný poškozeným se na první pohled tváří jako zpráva o nedoručeném balíčku od DHL. Příjemce vyzve k vyplnění přiloženého formuláře, který dle textu slouží k opakovanému doručení DHL zásilky v jiném termínu.
Jakmile čtenář na přiložený soubor klikne, spustí se instalace programu BluStealer. Firma Avast již vystopovala a zablokovala okolo 12 tisíc takových emailů.
Samotný Avast doporučuje uživatelům, aby byli v případě otevírání příloh emailů ostražití. A v případě nevyžádaných zpráv nebo zpráv z nedůvěryhodného zdroje přílohy vůbec neotvírali.
Základem, a snad již samozřejmostí, každého držitele jakékoliv kryptoměny by dnes měla být důkladně zabezpečená kryptoměnová peněženka od prověřeného poskytovatele. Uživatel by také měl dbát na bezpečné ukládání přístupových hesel nejen k těmto peněženkám. Jedině tak lze ochránit nakoupené kryptoměny.
TIP: Broker XTB je velmi oblíbeným nástrojem pro investice nejen do kryptoměn. Jedna z jeho největších výhod je zákaznická podpora plně v češtině. Je dobré vědět i o české platformě CoinBank, která nabízí nákup i prodej kryptoměn pro investory v ČR.
Co je to kryptoměna?
Kryptoměny jsou digitální nebo virtuální formy peněz, které jsou k dispozici prostřednictvím bezpečného systému digitálních transakcí. Jsou zabezpečeny pomocí kryptografie, tedy použitím určitého souboru matematických a digitálních algoritmů k zabezpečení finančních transakcí. Na rozdíl od tradičnějších forem peněz, jako je hotovost nebo zlato, nejsou kryptoměny regulovány ani podporovány žádnou vládou.
Kryptoměny využívají technologii blockchain k zaznamenávání údajů o transakcích do sdílené účetní knihy. Tato účetní kniha je distribuována v síti počítačů, které jsou připojeny ke stejnému blockchainu. Každý blockchain je zabezpečen pomocí kryptografických algoritmů, které se používají k ověřování a ověřování každé transakce.
Na rozdíl od tradičních měn nejsou kryptoměny kontrolovány ani podporovány žádnou vládou nebo centrální bankou. To znamená, že jsou decentralizované a za jejich nabídku a poptávku neodpovídá žádný subjekt. To také znamená, že vlády ani banky nemohou manipulovat s oceněním kryptoměn ani je ovlivňovat.
Kryptoměny jsou pro mnohé atraktivní také proto, že nemají vládní autoritu, což je může činit bezpečnějšími. Transakce je možné provádět anonymně a bez podléhání daním nebo jiným regulacím.
Kryptoměny jsou v posledních letech stále populárnější. V současné době se hojně používají jako forma digitální měny a jako platební prostředek je přijímá stále více obchodníků. Kromě toho mají kryptoměny potenciál nabízet mnoho inovativních finančních služeb, jako jsou mezinárodní převody a peer-to-peer půjčky.
Kryptoměny však nejsou bez rizika. Jsou velmi volatilní a mohou být ovlivněny výkyvy na trhu. Navíc hrozí riziko podvodu, protože na digitální měny se začalo zaměřovat mnoho kyberzločinců.
Navzdory rizikům spojeným s kryptoměnami se mnozí domnívají, že výhody používání digitálních měn budou i nadále převažovat nad potenciálními riziky. Technologie, která stojí za kryptoměnami, se rychle vyvíjí, a jak bude stále více lidí digitální měny pohodlně používat, bude se zvyšovat i snadnost a pohodlí, s jakým lze transakce provádět.
Zajímavosti o kryptoměnách
Kryptoměna je relativně nová forma digitální měny, která si v posledních letech získala velkou pozornost. O kryptoměnách panuje spousta mylných představ, ale také spousta opravdu zajímavých věcí. Zde je několik zajímavých faktů o kryptoměnách, které vás možná překvapí:
- Úplně první kryptoměnou, která kdy vznikla, byl Bitcoin, který byl uveden na trh v roce 2009.
- Jednou z nejpopulárnějších kryptoměn je Ethereum, jehož tržní kapitalizace přesahuje 41 miliard dolarů.
- Na rozdíl od tradičních měn lze kryptoměny používat k nákupu zboží a služeb.
- Kryptoměny nejsou kontrolovány žádným centralizovaným orgánem ani institucí. Místo toho je pohání technologie distribuované účetní knihy zvaná blockchain.
- V současnosti existuje více než 6 000 kryptoměn.
- Kryptoměny nepodléhají inflaci, protože jejich nabídka je omezená.
- Kryptoměny lze používat anonymně, což je činí atraktivními pro ty, kteří si cení soukromí.
- Těžba kryptoměn je proces, při kterém se vytvářejí nové bitcoiny (nebo jiné kryptoměny) a těžaři jsou odměňováni výměnou za ověřování transakcí v blockchainu.
- Hodnota kryptoměn může značně kolísat, což z nich činí volatilní možnost investice.
- Velké společnosti jako Microsoft, Dell a Expedia nyní přijímají platby v kryptoměnách
Kryptoměny jsou fascinujícím tématem, které si v posledních letech získalo velkou pozornost. Doufejme, že díky těmto zajímavým faktům pochopíte jak potenciál této nové technologie, tak rizika s ní spojená.