Banky zvyšují úroky spoření – nekryjí inflaci, přináší podmínky

sporici-ucty-vyssi-sazby

Banky zvyšují nabízené úroky na spořicích účtech. Ty však ani po zvýšení stále nepokryjí úroveň inflace. Navíc je spoření často spojeno s řadou podmínek. Jak se s touto informací vypořádat? Jaký spořicí účet založit? Jak své peníze zhodnocovat? Co trh nabízí?

Navýšení úrokové sazby Českou národní bankou s sebou přineslo vyšší úrokovou sazbu spořicích účtů u bankovních institucí. I přesto, že zhodnocení vzrostlo, znehodnocení inflací je stále vyšší.

Spořicí účet

Spoření, neboli založení si spořicího účtu, je jedna z cest jak zúročit peníze. Stejně tak jako například investice do státních dluhopisů s sebou přináší jistotu a bezrizikové investování. Založení si spoření je snadné, rychlé, poplatky osvobozené a peníze lze často kdykoli vybrat.

Spoření díky bankovním institucím a jejich nabídkám, vede osoby ke zhodnocování peněz. Díky nízkému riziku je spořicí účet oblíbený mezi řadou lidí. 6 z 10 Čechů má zřízený alespoň jeden aktivní spořicí účet.

sporeni-2856236
Spořicí účty jsou hojně využívány mezi osobami s volnými prostředky. 6 z 10 Čechů má takovýto účet zřízený.

Možností, do čeho investovat, je celá řada. Spořicí účty ovšem nenabízejí až tak lukrativní výdělky. Navíc jsou procentuální sazby úroků nižší, než inflační znehodnocování úspor. Pokud by rodič chtěl efektivně spořit pro děti, lepší volbou je stavební spoření.

Růst úrokových sazeb u spořicích účtů

Česká národní banka zvýšila úrokovou sazbu na 2,75 %. Toto navýšení je o celých 1,25 procentních bodů. To způsobilo, že banky zvyšují úrokové sazby na spořicích účtech i u úvěrů pro dlužníky. Banka se tak snaží zmírnit dopady inflace.

Zvýšení sazeb se promítne u instituce:

Avízo o zvýšení sazeb provedla i Moneta. Nabízí zúročení vkladů s úrokem 0,75 %. V porovnání s mBank je to o 0,4 % více. Pokud by zájemce spořil více let, výpočet úroků probíhá dle principu složeného úročení. Nabízí se tak úročení i již získaných úroků.

Úrokové sazby spoření a podmínky banky

Každá bankovní společnost nabízí jiné možnosti a podmínky. Vždy platí přímá úměra mezi úrokem a výnosem u spoření. Čím vyšší úrok banka nabídne, tím vyšší výnos klient získá. Úroková sazba je často tím nejdůležitějším parametrem pro rozhodování se o založení.

uroky-sporeni-9224397
Čím vyšší úrok banka nabídne, tím vyšší výnos klient získá.

Ostatní podmínky, spojené se zřízením, jsou ovšem ne méně důležité. Jedná se o podmínky určující poplatek za založení spořicího účtu, výši maximální částky spoření, nebo nastavení období pro připisování úroků. Čím častěji se úrok připíše, tím vyšší zisk vytvoří.

Spořicí účet u banky a její úroková sazba:

  • Air Bank – do 250 000 Kč – 1,5 %, nad 250 000 do 1 000 000 – 0,1%
  • ČSOB – do 250 000 Kč – 0,5 %, nad 250 000 do 500 000 – 0,6 %
  • Česká spořitelna – do 200 000 Kč – 0,2 %, nad 200 000 Kč – 0,01 %
  • ING Bank – do 300 000 Kč – 0,5 %, nad 300 000 Kč – 0,1 %
  • Raiffeisenbank – do 500 000 Kč – až 5,2 %, nad 500 000 Kč – 0,01 %

Většina společností nabízí uzavření spořicího účtu zdarma. Některé ovšem požadují vedení běžného bankovního účtu u nich. Podporují tak rozsáhlost portfolia klienta, spravované jednou institucí. Nejběžnější připisování úroků je v horizontu měsíců.

Růst inflace

Co rok, to vyšší meziroční procento inflace. Tato sazba vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny. Proto znehodnocuje sílu peněz.

Vývoj inflace v roce 2021:

Měsíc v roce 2021Meziroční procento inflace
leden2,2 %
únor 2,1 %
březen2,3 %
duben3,1 %
květen 2,9 %
červen 2,8 %
červenec 3,4 %
srpec 4,1 %
září4,9 %
říjen5,8 %
Inflace velmi rychle roste a znehodnocuje kupní sílu peněz.

Průměrná výše inflace bude v roce 2021 výrazně vyšší, než roky nazpět. V roce 2020 dosáhla 3,2 %. V roce 2019 byla rovna 2,8 %. Rok 2018 představoval sazbu 2,1 %.

Zhodnocení peněz mimo spořicí účet

Pokud by investor toužil po vyšším zhodnocení svých úspor, může vyzkoušet jiné možnosti. Zatímco spořicí účet je bezpečná, avšak méně zisková varianta, například investice do zlata nebo do stříbra je již variabilní. Avšak ne tak stabilní.

Doporučuje se založení penzijního spoření. Přináší velmi pěkné výdělky ze státní podpory. Zhodnocení peněz je proto výrazně vyšší. Nevýhodou ovšem je to, že na peníze nemůže spořitel sáhnout. Může je vybrat až po uplynutí sjednané doby, ve věku 60 let.

sporici-ucty-a-inflace-3017862
Pokud by investor toužil po vyšším zhodnocení svých úspor, může vyzkoušet jiné možnosti.

Trendem je investování do kryptoměn. Jen za rok 2021 Češi za kryptoměny utratili 4,5 miliardy Kč. Pochopení tohoto trhu s virtuální měnou chce dostatek času na studium problematiky. Ten se ovšem promítne v budoucnu ve vysokých částkách zhodnocené sumy.

Je potřeba zhodnotit i jednotlivé poskytovatele kryproměnového trhu a jejich požadavky. Kupříkladu burza Coinbase. Coinbase poplatky jsou totiž ty nejvyšší, které jsou při investování požadovány.

Mezi ty častější formy investování patří akcie, které jsou navíc považovány za jedny z nejlukrativnějších. Jednodušší jsou podílové fondy, které jsou vhodné i pro začátečníky s investicemi.

Termínované vklady jsou často zaměňovány se spořicími účty. Princip je stejný, ovšem jeden velký rozdíl mezi nimi je. Na spoření může člověk sáhnout a potřebné finanční prostředky vybrat. U termínovaných vkladů není přístup k penězům. Vybrat je lze až po uplynutí předem sjednané doby.

Spořicí účty sice navyšují vidinu uspořených částek. Ovšem s ohledem na stávající trend inflačního vývoje je to stále nedostatečné. Volné prostředky by měly být zhodnoceny alternativní, efektivnější cestou.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang