Bláznivé nápady byly a budou. Bubliny byly a budou. Jedna taková právě vzniká. A může dosáhnout celkem obřích rozměrů. Stačí, aby se našlo dostatečné množství bláznů, kteří uvěří. Řeč je o virtuální měně bitcoin.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u eToro ke vzniku ztráty.
Investování do kryptoaktiv je vysoce volatilní a v některých zemích EU neregulované. Neexistuje zde žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.
Kde obchodovat s kryptoměnami?
Kryptoměny lze obchodovat na různých platformách a burzách, které poskytují různorodé možnosti pro investování. Jednou z populárních možností je využít služeb brokera, jako je například eToro, který zjednodušuje obchodování a poskytuje přístup k rozsáhlé nabídce digitálních aktiv.
eToro je mezinárodní obchodní platforma, která si získala popularitu u více než 30 milionů uživatelů, což činí eToro jedním z největších brokerů v oblasti kryptoměnového obchodování.
Na platformě eToro mají klienti přístup k pestré nabídce kryptoměn, která zahrnuje 74 různých digitálních aktiv. V nabídce lze nalézt nejznámější kryptoměny jako je Bitcoin, Ethereum či Cardano, jakož i ty méně známé, například Tezos či Polkadot. Tato nabídka je pravidelně aktualizována a rozšiřována, aby investoři mohli využívat nových příležitostí na trhu.
eToro je přívětivou platformou i pro začátečníky, jelikož nabízí jednoduché uživatelské rozhraní a nástroje pro sledování a analýzu trhů. S možností sociálního obchodování mohou noví investoři sledovat a kopírovat strategie zkušených obchodníků, což zvyšuje jejich šance na úspěch na kryptoměnových trzích.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u eToro ke vzniku ztráty.
Investování do kryptoaktiv je vysoce volatilní a v některých zemích EU neregulované. Neexistuje zde žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.
Co je bitcoin?
Bitcoin je digitální měna neboli kryptoměna, která se používá jako prostředek směny. Je vytvářena a držena elektronicky na internetu a není vydávána žádnou vládou. Bitcoin byl vynalezen v roce 2008 neznámou osobou pod přezdívkou Satoshi Nakamoto. Účelem vytvoření bitcoinu byla forma decentralizované měny, kterou by nekontrolovala žádná vláda ani finanční instituce.
Funguje tak, že k zabezpečení a ověřování transakcí používá kryptografii. Každá transakce je zaznamenána ve veřejné účetní knize zvané blockchain. Blockchain je záznam všech transakcí Bitcoinu, který aktualizují a udržují těžaři.
Další důležitou součástí Bitcoinu jsou peněženky, do kterých mohou uživatelé ukládat své Bitcoiny. Peněženky jsou digitální peněženky a uživatelé s nimi mohou Bitcoiny také nakupovat a prodávat. Peněženky slouží k odesílání a přijímání Bitcoinů a uživatelé v nich mohou také ukládat své Bitcoiny.
Síť Bitcoin je poháněna těžaři, kteří využívají svůj výpočetní výkon k ověřování a zpracování transakcí Bitcoin. Na oplátku dostávají za svou práci zaplaceno v Bitcoinech. Těžaři také pomáhají zabezpečit síť Bitcoin tím, že ověřují její transakce a zabraňují dvojímu utrácení.
Bitcoin se stal populárním díky své decentralizované povaze. Protože je decentralizovaný, nemůže ho ovládat žádná osoba ani organizace. Nepodléhá také žádné vládní regulaci ani manipulaci, což z něj činí atraktivní možnost pro lidi, kteří chtějí provádět transakce anonymně.
Nabízí uživatelům bezpečný způsob nakupování, protože transakce jsou zabezpečené a nelze je změnit ani zvrátit. Transakce v bitcoinech jsou navíc mnohem rychlejší než tradiční platby a uživatel za ně nemusí platit žádné poplatky.
Obecně je Bitcoin decentralizovaná digitální měna, která získává na popularitě. Nabízí uživatelům bezpečný způsob provádění plateb a zároveň jim umožňuje zůstat v anonymitě. S tím, jak se o Bitcoinu dozvídá stále více lidí, jeho popularita pravděpodobně dále poroste.
Bitcoinové peněženky
Mezi tři základní typy bitcoinových peněženek patří hardwarové peněženky, softwarové peněženky a papírové peněženky.
Hardwarové peněženky patří mezi nejbezpečnější a nejpohodlnější formy digitálních peněženek. Hardwarové peněženky jsou navrženy jako zařízení, která uchovávají soukromé kryptografické klíče, a zahrnují USB klíčenky a dokonce i vyhrazené počítače, které nejsou připojeny k internetu.
Pro přístup ke svým prostředkům uživatelé připojí zařízení k počítači nebo mobilnímu zařízení, zadají ověřovací kód a klepnou nebo přejedou po fyzických tlačítkách na zařízení.
Softwarové peněženky, známé také jako horké peněženky, jsou virtuální peněženky přístupné prostřednictvím webových prohlížečů, aplikací nebo speciálních zásuvných modulů, které slouží jako rozhraní pro stolní počítače.
Jako nejjednodušší forma kryptoměnových peněženek bývají softwarové peněženky nejoblíbenější volbou, protože uživatelům nabízejí maximální pohodlí. Jsou relativně bezpečné, ale také nejvíce náchylné ke kybernetickým hrozbám, jako je malware a hackeři.
Papírové peněženky popisují offline, studené úložiště kryptoměn. Namísto elektronického uložení zůstává soukromý klíč vytištěný na kusu papíru v podobě QR kódu. Mezi výhody této formy uložení patří vyšší bezpečnost, protože tyto peněženky nejsou náchylné ke kybernetickým hrozbám, a větší likvidita, protože uživatelé mohou papírové peněženky rychle vyměnit za fiat měnu.
Bez ohledu na to, který typ peněženky jste si vybrali, nezapomeňte si peněženku zálohovat a uložit ji na bezpečném místě. U softwarových peněženek je pohodlné zálohování online, ale měly by být zabezpečeny silnými hesly, aby se předešlo krádeži.
U hardwarových peněženek se ujistěte, že máte recovery seed, záložní list se souborem slov, který slouží k obnovení peněženky v případě krádeže nebo ztráty.
Výběr správné bitcoinové peněženky je důležité a velmi osobní rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že se technologie kryptoměn stále více rozšiřuje, věnujte čas průzkumu, která možnost je pro vás a vaše investiční potřeby nejlepší.
Bitcoin – detaily a jeho typy
Bitcoin, jak bylo již zmíněno výše, je digitální měna, kterou roku 2009 vytvořil Satoshi Nakamoto. Pro provádění transakcí se využívá distribuovaná databáze napříč body peer-to-peer sítě.
K zabezpečení sítě je využita kryptografie, umožňující používat pouze peníze, které vlastním a zabraňující opakovanému využití již utracených peněz.
Bitcoiny mohou být uloženy v osobním počítači ve formě souboru s peněženkou nebo uchovávány pomocí služby třetí strany. Peer-to-peer topologie a chybějící centrální autorita zabraňuje komukoliv manipulovat s hodnotou této měny. Množství mincí v oběhu je předem dané a proto není možné vyvolat umělou inflaci vytvořením jejich většího množství.
Celkové množství Bitcoinů, které mohou být vytěženy je asi 21 000 000. Po přiblížení k tomuto číslu se předpokládá, že dojde k deflaci a hodnota Bitcoinu poroste – počítá se s platbami až do hodnoty 0.00000001 (8 desetinných míst). Podstatou projektu BitCoin je nezávislost na státech a centrálních bankách.
Nejoblíbenějším typem je Bitcoin Core (BTC). Jedná se o původní kryptoměnu a dodnes je primární formou Bitcoinu. Je známá svými nízkými transakčními poplatky a schopností zpracovávat velké množství transakcí. Jedná se o systém proof-of-work a je chráněn před útoky typu double-spend.
Druhým typem Bitcoinu je Bitcoin Cash (BCH). Jedná se o hard fork BTC, který byl vytvořen za účelem zvětšení velikosti bloku a zlepšení transakčních časů. Na rozdíl od BTC nevyžaduje proof-of-work ani velký výpočetní výkon ke zpracování transakcí. Místo toho se spoléhá na těžaře, kteří musí dodržovat určitá pravidla a za svou práci dostávají odměnu.
Lightning Network je dalším typem Bitcoinu. Je navržena tak, aby umožňovala rychlejší a levnější transakce tím, že je směruje přes síť uzlů. Lightning Network také využívá vrstvu síťových protokolů a technologií, které vytvářejí řešení pro transakce mimo řetězec.
Posledním typem Bitcoinu je Bitcoin Unlimited (BU). Jedná se o navrhovanou změnu pravidel v jádru Bitcoinu, která uživatelům umožňuje větší kontrolu nad velikostí bloků, které mohou vytvářet, a nad poplatky za transakce. Byl vytvořen za účelem zvýšení rychlosti zpracování a škálovatelnosti.
Každý typ Bitcoinu nabízí uživatelům jiné výhody. V závislosti na svých individuálních potřebách si každý člověk může vybrat ten typ, který podle něj nejlépe vyhovuje dané situaci.
Kde je tedy problém?
Po přečtení definice by člověk byl i ochoten uvěřit, že je to dobrý nápad. Zní to dobře a každopádně to vypadá celkem složitě a sofistikovaně. Je tam několik ale. Především nikdo přesně neví, jak bitcoin vlastně vzniknul. Skutečně si nemůžeme být jistí, že jej vytvořil onen Japonec a není to ve skutečnosti nějaký jiný subjekt. Či dokonce, jen to ne, organizovaný zločin.
Nelze věřit tomu, že ten, kdo systém vytvořil, nemůže jej, kdykoliv uzná za vhodné, zneužít. Tak třeba si na svůj účet připsat jednoho krásného dne jen tak ekvivalent třeba bilionu dolarů. Bitcoin se v tento okamžik tváří tak, že jej nikdo neřídí resp. nemůže jej ovlivňovat (zneužít).
Horská dráha Bitcoinu
Cena bitcoinu v přepočtu na usd by nás mohla či měla varovat. Totiž její pohyb. Uznejte sami. Před rokem kurz 1 dolar. Začátkem dubna úprk kurzu bitcoinu až na 266 dolarů. Tedy nárůst kurzu bitcoinu o 26.500 % a následně krásný pád kurzu až k 55 dolarům. A opět vzhůru mezi 100 až 200 dolarů. Výkyvy v kurzu bitcoinu mohou mít různé příčiny: například nedávné zavedení bitcoinu jako oficiální měny v Salvadoru.
Praxe
S bitcoiny a kryptoměnami dnes obchoduje burza v Japonsku – Mt. Gox v Tokiu. Již dnes existují některé společnosti, které přijímají platby v bitcoinech. Např. firma Foodler doručující v Americe jídlo do domu.
Guru o bitcoinech
Dokonce i známé a respektované osobnosti, jako například Miloš Čermák (Ekonom), jsou ochotny o bitcoinech a kryptoměnách vážně uvažovat. Dokonce bitcoinu a kryptoměnám dávají velkou šanci na úspěch a jsou ochotni uvažovat o tom, zda do bitcoinu a kryptoměn investovat skutečné peníze a spekulovat na jejich nárůst.
Pokud by člověk chtěl začít těžit bitcoin, určitě bude nápomocný následující článek o tom, jak začít těžit bitcoin, bude skvělým pomocníkem tento článek.
Závěr
Virtuální měna dává smysl. Musí to být ale ošetřeno tak, že s ní nelze manipulovat, že ji nemůže autor, kterého ani neznáme, zneužít a ovlivňovat. Musí to být jako celek důvěryhodné. A to bitcoin zatím není.
Dříve či později něco jako světová měna nezávislá na vládách a státech jistě přijde. Ale bude to muset být lépe promyšleno. Bitcoin se obáváme, že nedopadne dobře. Tedy pokud nebude domyšlen a dopracován.
Pokud by člověk chtěl investovat do bitcoinu, neuškodí, když si nejprve přečte následující článek ohledně nákupu bitcoinu.