Žatecký pivovar, který před několika dny oznámil, že se stal kořistí akvizičních plánů skupiny Carlsberg, zveřejnil zprávu o svém hospodaření za minulý rok. Vyplývá z ní, že se pivovaru i nadále daří zvyšovat produkci v době, kdy již několik let v ČR klesá spotřeba piva. Ziskem se bohužel nepochlubil.
Žatecký pivovar zvýšil výstav piva v roce 2013 na 34 453 hl, což je ve srovnání s předchozím rokem růst o více než 1,1 %. Tržby za vlastní výrobu dosáhly v témže období výše téměř 54,2 mil Kč, což je ve srovnání rokem 2012 nárůst o 5,6 %. Podíl sudového piva činil 53 % z celkové produkce, lahvového piva byl 41 %, zbylých 6 % tvořily cisterny či pětilitrové soudky.
Pivo v PET láhvích Žatecký pivovar nevyrábí. V současné době pivovar, po uvedení CELIA DARK, vaří celkem 11 druhů a značek piv. Nejprodávanějším výrobkem bylo, stejně jako v předcházejících letech, pivo Žatec Premium, jedenáctistupňový světlý ležák, který tvoří přes 60 % výstavu.
Podíl speciálů na celkové produkci roku 2013 tvořil 2,5% objemu. Zbytek tvoří výčepní pivo a dvanáctistupňový ležák. Pivo je z 86 % vyráběno pro domácí trh, export se na celkovém prodeji podílel 14 %. Vyváží se do 17 zemí 4 kontinentů.
„Za poslední čtyři roky produkce žateckého pivovaru vzrostla o téměř 14 %, což v době, kdy tuzemský trh piva spíše stagnuje, považujeme za dobrý výsledek. Je to především díky tomu, že dlouhodobě investujeme do nových technologií a současně věnujeme velkou pozornost kvalitě piva i surovinám, ze kterých naše piva vaříme,“ uvedl jednatel Žateckého pivovaru spol. s r. o.
„Růst zájmu o naše piva je dán i jejich širokým portfoliem, kterým vycházíme vstříc vyvíjejícím se požadavkům zákazníků,“ dodal.
Nejčerstvější novinkou v nabídce piv Žateckého pivovaru je tmavé pivo pro celiaky CELIA DARK. Je to tmavý originální speciální ležák uvařený z žatecké vody, českého ječného, bavorského, barevného a karamelového sladu a žateckého chmele. Doplňuje velmi úspěšné pivo CELIA, které je na trhu od roku 2010 a rychle si získalo oblibu na domácím i na zahraničních trzích.
Základní kámen současného pivovaru byl položen 20.6.1798 na místě zaniklého královského hradu, vedle kasáren. Již v roce 1801 uvařili Žatečtí 840 sudů (42.000 l) piva. Novodobá historie se začala psát s nástupem nového majitele, britského podnikatele Rolfa Mundinga. Ten zahájil proces investování do výrobního zařízení, stejně jako do nově se tvořící obchodní politiky společnosti Žatecký pivovar spol. s r. o.
TIP: Tento článek poradí, jak na aktivaci karty Crypto.
Tolik tisková zpráva. Nezbývá než pivovaru popřát hodně úspěchů s novým majitelem a vyjádřit naději, že Žatecký pivovar bude i nadále vařit pivo chutné a kvalitní. Konkurentů, jejichž výrobky mají obdobnou kvalitu, je v dnešní době již docela dost, nemluvě o skvělých produktech některých minipivovarů.
Historie piva
Pivo je jedním z nejstarších alkoholických nápojů na světě. První doklady o jeho výrobě pocházejí již od starých Sumerů, kteří vyvinuli první techniky vaření piva na světě někdy mezi lety 4000 a 3000 př. n. l.
Sumerové vyvinuli druh piva známý jako kas, který považovali za dar bohů. Postup výroby piva kas byl jednoduchý, ale účinný. Ječmen se nejprve rozdrtil a smíchal s vodou, až vznikla jakási kaše. Poté se přidaly kvasnice a směs se nechala zkvasit. Tím došlo k přeměně cukrů na alkohol a vznikl mírně opojný nápoj s kyselou chutí.
Po pádu babylonské říše se pivo rozšířilo do Egypta a Řecka. V obou těchto zemích se pivo stalo oblíbeným, stejně jako v dalších částech světa. V době Římské říše se pivo stalo základním nápojem římských legií.
V Evropě se pivo tradičně vařilo v klášterech, většinou v rukou mnichů. Právě v těchto klášterech se začaly zdokonalovat pivní recepty a vyvíjet nové techniky vaření piva. V tomto období se objevily oblíbené pivní styly, jako jsou světlé pivo a stout, které známe a milujeme dodnes.
V době průmyslové revoluce se pivo stalo důležitým průmyslovým výrobkem a ve městech po celé Evropě vznikaly velké pivovary. Proces vaření piva byl mechanizován a výroba dosáhla velkého rozsahu. Díky tomu se pivo rozšířilo po celém světě a nakonec se stalo oblíbeným nápojem milionů lidí.
Pivo se vyvíjí i dnes s příchodem nových pivovarnických technologií a vznikem řemeslných piv. Díky inovacím v průběhu tisíciletí zůstává pivo jedním z nejoblíbenějších a nejoblíbenějších nápojů na světě.
Zajímavosti o pivě
Lidé si pivo vychutnávají již tisíce let, a přestože se jeho složení, příprava a chuť v průběhu věků vyvíjely, obliba piva zůstala. Od klasického ležáku až po řemeslná piva je pivo stále neuvěřitelně oblíbeným nápojem po celém světě.
Historie piva sahá až do starověké Mezopotámie, kde byl recept na pivo zapsán na tabulce. To naznačuje, že nejstarší „pivo“ se vyrábělo ze sladového obilí, které následně vytvářelo cukry potřebné ke kvašení.
Zde je několik zajímavých faktů o pivu, které možná nevíte:
- Vaření piva je ve skutečnosti jednou z nejstarších forem biotechnologie, kterou lidstvo zná.
- Pivo se poprvé vařilo v hliněných nádobách již 10 000 let před naším letopočtem.
- Pivo je nejrozšířenějším alkoholickým nápojem na světě a odhaduje se, že jen v roce 2013 se na celém světě vypilo více než 200 miliard litrů piva.
- Nejstarším známým receptem na pivo je sumerský text z roku 1800 př. n. l. nazvaný „Hymnus na Ninkasi“.
- „Lite“ pivo bylo ve skutečnosti vynalezeno v USA v roce 1972.
- Trapistická piva z belgických klášterů patří k nejstarším nepřetržitě vařeným řemeslným pivům na světě.
- Největším pivovarem na světě je pivovar Anheuser-Busch InBev v St. Louis ve státě Missouri, který ročně vyrobí přes 350 milionů sudů piva.
- Většina piv je k dispozici ve třech druzích: čepovaná (na kohoutku), v plechovkách a v lahvích.
- Pivo se v mnoha kulturách v historii používalo jako platidlo nebo prostředek směny.
- Průměrný Američan vypije ročně přibližně 22 galonů piva.
- Množství oxidu uhličitého, které vzniká při výrobě piva, je pouze poloviční ve srovnání s vínem nebo lihovinami.
To je jen několik zajímavých faktů o pivu, které lze zjistit při troše pátrání nebo při rozhovoru s pivním nadšencem. Pivo je jedinečný a fascinující nápoj, jehož obliba a rozmanitost stále roste. Na zdraví!