Kalkulačka spočítá, jaké zaplatí odběratel ceny energie v konkrétním roce. Některé poplatky, a to nejen za elektřinu, totiž stouply, avšak jsou také dodavatelé, kteří svým zákazníkům dokážou zlevnit obě energie!
Cena elektřiny a plynu pro domácnosti v České republice je dána několika faktory. Patří mezi ně náklady na výrobu energie, změny v nabídce a poptávce, vládní politika a efektivita využívání energie.
Výroba energie je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k cenám elektřiny a plynu. Skutečné náklady na výrobu elektřiny a zemního plynu se mohou lišit v závislosti na zeměpisné poloze, dostupnosti obnovitelných zdrojů energie a dalších proměnných. V cenách elektřiny a plynu mohou hrát roli i takové faktory, jako jsou náklady na palivo a údržbu.
Ceny ovlivňuje také poptávka a nabídka a také vládní politika v oblasti regulace tohoto odvětví. Vláda obvykle stanoví cenu elektřiny a plynu, která odráží aktuální tržní sazby; může však také stanovit omezení nebo pobídky pro tvorbu cen elektřiny a plynu. Vláda může například zvýšit sazby za elektřinu a plyn, aby podpořila úspory, nebo může použít dotace, aby učinila energii dostupnější pro určité skupiny lidí.
Dalším faktorem, který ovlivňuje ceny, je účinnost využívání energie. Domácnosti, které využívají energii efektivněji, budou platit nižší účty, protože nebudou muset nakupovat tolik energie. To by pro domácnosti znamenalo nižší ceny elektřiny a plynu v důsledku nižší spotřeby energie.
Domácnosti, které investují do technologií obnovitelných zdrojů energie, jako je například solární energie, mohou navíc snížit náklady na elektřinu a plyn tím, že svou spotřebu energie kompenzují výrobou energie ze slunce.
Náklady na elektřinu a plyn pro domácnosti v České republice jsou do značné míry určovány náklady na výrobu energie, změnami v poptávce a nabídce, vládní politikou a efektivitou využívání energie. Pochopení těchto faktorů může domácnostem pomoci při informovanějším rozhodování o využívání energie a hledání nákladově nejefektivnějších řešení.
Jak ušetřit na cenách energií?
Vzhledem k tomu, že ceny energií na celém světě stále rostou, je důležité se naučit, jak ušetřit náklady na energie v domácnosti. Pomoci může například změna dodavatele a přejít ke konkurenci, například k Innogy energie.
Úspora peněz za energie je nejen výhodná pro peněženku, ale je také prospěšná pro životní prostředí, protože přispívá k čistší a ekologičtější budoucnosti. Naštěstí existuje několik praktických tipů a kreativních řešení, jak snížit náklady na energie.
Nejjednodušší je začít výměnou starých spotřebičů za energeticky úsporné. Tyto výrobky spotřebují o 20-50 procent méně elektřiny než jejich konkurenti.
Také se vyplatí utěsnit všechny průvany v domácnosti. Díky utěsnění proti průvanu bude domov pohodlnější a ušetříte na účtech za energii.
Efektivní dům je chytrý dům a na trhu je dnes mnoho chytrých zařízení, která mohou automatizovat úspory energie. Například chytré vypínače, snímače pohybu a zařízení pro regulaci teploty lze naprogramovat tak, aby se snížila spotřeba energie. Budou monitorovat spotřebu elektřiny v domácnosti a podle toho se přizpůsobí, aby pomohly ušetřit peníze.
Dalším skvělým způsobem, jak ušetřit na účtech za energii, je vyhledání obnovitelných zdrojů energie. Investice do energeticky účinných solárních panelů nebo větrné turbíny může být skvělým způsobem, jak si vyrobit vlastní energii, kterou je možné použít k provozu domácnosti.
Tipy jak mohou domácnosti ušetřit
V dnešní době životní náklady neustále rostou, zatímco mzdy stagnují. Může být obtížné vyjít s penězi a rodiny se mohou potýkat s problémy při pokrývání nákladů na nejnutnější potřeby. Při takovém množství účtů, které je třeba zvládnout, je důležité kreativně vymýšlet způsoby, jak v domácnosti ušetřit.
- Snižování spotřeby vody. V domácnosti je dobré se ujistit, že jsou opravené veškeré netěsnící potrubí, a pro úsporu je také dobré se sprchovat kratší dobu. Účinné sprchové hlavice a toalety, také pomohou snížit spotřebu vody. Používání nádrže na dešťovou vodu na zahradě může také ušetřit spousty peněz.
- Kupóny. Letáky obchodů a kupony na internetu poslouží na správné využití slevy, například dvě za cenu jedné a další (spousty akcí nabízí například Dr. Max slevové kupony nebo Answear slevové kódy, které pomohou s nákupem oblečení). Využití všech speciálních nabídek, které obchody nabízejí v kombinaci s věrnostními programy nebo e-mailovými účty může rodinnému rozpočtu pomoci.
- Úspornější alternativy. Ať už se jedná o oblečení nebo nový nábytek, vyplatí se hledat možnosti například z druhé ruky.
- Veřejná doprava. Investice do průkazky na metro nebo autobus umožní ušetřit nejen za benzín, ale i za parkovné.
Toto je jen několik způsobů, jak ušetřit peníze v domácnosti, ale existuje spousta dalších nápadů, které je možné prozkoumat. S pomocí newsletterů nebo dalších slevových akcí je možné najít spoustu užitečných možností, jak ušetřit peníze a zajistit, aby rodinné finance nebyly příliš napjaté.
Kde jsou v Evropě nejdražší energie?
Evropská unie je známá svými vysokými náklady na energie a ceny elektřiny jsou stále jedny z nejvyšších na světě. Ceny elektřiny se v Evropě pohybují v rozmezí dvojnásobku až šestinásobku světového průměru.
Pokud jde o ceny energií, jednou z nejdražších zemí v Evropě je Německo. V roce 2020 činila průměrná cena elektřiny pro domácnosti v Německu přibližně 32 eurocentů za kilowatthodinu (kWh) – téměř dvojnásobek ceny, kterou za elektřinu platí spotřebitelé ve Spojených státech.
Náklady na energii v Německu jsou do značné míry dány závislostí na obnovitelných zdrojích energie, jako je větrná a solární energie. Vývoj a údržba těchto obnovitelných zdrojů jsou nákladné, což vede k vyšším cenám elektřiny. Kromě toho jsou náklady na energii v Německu vyšší než v jiných evropských zemích v důsledku pokračujícího provozu uhelných elektráren.
Německo však není jedinou zemí v Evropě s drahými náklady na energii. Jedny z nejvyšších cen energií v Evropské unii má také Dánsko. V roce 2020 činila průměrná cena elektřiny v Dánsku přibližně 33,7 eurocentů za kWh. Tato sazba byla dokonce vyšší než v Německu a dostala se nad průměrnou cenu energie v celé Evropské unii.
Stojí za zmínku, že ceny elektřiny v Evropě se v rámci jednotlivých zemí výrazně liší. Nejvyšší ceny elektřiny jsou ve městech, jako je Kodaň, Gent, Vídeň a Lucembursko, zatímco v některých regionech jsou ceny elektřiny mnohem nižší. Nicméně celkovým trendem je, že náklady na energii jsou v Evropě mnohem vyšší než v jiných částech světa.
Německo a Dánsko tedy patří k nejdražším zemím v Evropské unii, pokud jde o energie. Ceny energie v Německu jsou do značné míry způsobeny rostoucí závislostí na obnovitelných zdrojích energie a vysoké ceny elektřiny v Dánsku jsou výsledkem vývoje na trhu. Nicméně i v rámci těchto zemí se ceny elektřiny v jednotlivých regionech značně liší.
Kde v Evropě jsou nejlevnější energie?
Vzhledem k tomu, že náklady na energii se stávají pro mnoho jednotlivců i podniků stále větším problémem, je důležité vědět, které evropské země mají nejlevnější energii. Existuje řada ukazatelů, podle kterých lze určit, které země mají nejlevnější energii.
Podle zprávy Mezinárodní energetické agentury Energy Prices and Taxes 2017, která shromažďuje ceny elektřiny a paliv z celého světa, lze jedny z nejlevnějších sazeb za elektřinu v Evropě nalézt v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku. Všechny tři země se mohou pochlubit cenami elektřiny nižšími než 10 amerických centů za kilowatthodinu (kWh).
Pokud jde o pohonné hmoty, nejlevnější v Evropě jsou nejspíše ve Švýcarsku, a to v průměru 6 amerických centů za litr benzinu, zatímco nejdražší pohonné hmoty lze nalézt v Německu, kde je průměrná cena 12 amerických centů za litr.
Tyto náklady se však mohou v jednotlivých částech Evropy dramaticky lišit s ohledem na vliv daní a dotací na ceny energií. Například v Nizozemsku zvyšují daně cenu pohonných hmot v průměru na 2,65 amerických dolarů za litr, zatímco ve Spojeném království jsou ceny pohonných hmot kvůli vysokým daním ještě vyšší.
Závěrem lze říci, že pokud se hledá nejlevnější energie v Evropě, měly by se prozkoumat ceny elektřiny a paliv v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku. Kromě toho by bylo vhodné při rozhodování o tom, ve které zemi budete energii nakupovat, zvážit dopad daní a dotací.