Lichváři, kteří nabízejí půjčky na směnku, často využívají neznalosti a zoufalství svých klientů. Jejich nabídky mohou zahrnovat vysoké úroky, nevýhodné podmínky a neetické praktiky, které často vedou k finančním problémům a zadlužení. Místo toho, aby pomohli, lichváři ještě zhoršují situaci svých obětí, což je důvod, proč je důležité být obezřetný a dobře informovaný.
Definice lichvy odkazuje na původní slovo „lichý“, tedy nepoctivý, nerovný, nesprávný. Lichva (slovensky úžera) je tudíž něco, co je konáno s nedobrými úmysly, se snahou mít užitek či obohatit se na úkor druhého.
S pojmem lichva se lze setkat v souvislosti s finančními záležitostmi. Z různých stran se ozývají stížnosti na lichvářské poplatky a mnoho lidí nemůže přijít lichvářům na jméno. Kdo to je lichvář a co je to lichva? Jaké podmínky si klade půjčka od lichváře? Existuje vůbec způsob, jak získat kontakt na lichváře online?
Obsah článku
Lichváři často využívají různé metody, jak se dostat do kontaktu s potenciálními zákazníky.
Zákon o ochraně spotřebitele zakazuje použít směnku ke splacení nebo zajištění spotřebitelského úvěru, lichváři toto pravidlo neřeší.
Půjčka od lichváře na ruku představuje úvěr, při němž jsou peníze předány dlužníkovi přímo v hotovosti.
Půjčka na lichevní smlouvu je v rozporu se zákonem.
Než se vystavovat půjčce od lichváře, lepším řešením je přijít na způsob, jak si peníze vydělat.
Lichvář, který opravdu půjčí
Pokud se člověk odhodlá k půjčce od lichváře, zpravidla už ví, s kým má tu čest. Lichvář se může skrývat za společností, která požaduje poplatek za zprostředkování půjčky předem, má pochybnou adresu a velmi krátkou historii a RPSN půjček dosahuje stovek procent.
Na první pohled může být nabídka lichváře lákavá, zejména pokud jsou lidé v situaci, kdy potřebují rychle získat peníze. Mnozí lichváři skutečně půjčují peníze, avšak jejich činnost je často motivována touhou maximalizovat svůj zisk na úkor dlužníků.
Lichvářská společnost nebo soukromý lichvář se pyšní nepoužíváním registru dlužníků, je ochotna půjčit i lidem bez prokazatelných příjmů a zaměstnání, a také za půjčení velmi nízkých částek vyžaduje ručení majetkem, nejlépe však nemovitostmi. Lichvář, který opravdu půjčí, to často dělá za cenu extrémních úroků a skrytých poplatků.
Přesto se najdou lidé, kteří jsou ochotni upsat se lichvářům. Jedná se například o ty, kteří potřebují půjčku v insolvenci, a na internetu hojně zadávají hesla typu „lichvář, který opravdu půjčí„. O tom, že si tímto krokem přidělávají problémy, zpravidla nevědí, nebo jsou příliš otupělí finančními starostmi a okamžitá půjčka na ruku je pro ně momentálně důležitější.
Je důležité si uvědomit, že půjčky od lichvářů nejsou regulovány jako standardní úvěry poskytované bankami a finančními institucemi. To znamená, že podmínky mohou být nejasné a nevýhodné. Než se lidé rozhodnout pro takový úvěr, je nezbytné důkladně zvážit všechna rizika a alternativy, které jsou bezpečnější a výhodnější.
Půjčka od lichváře ještě dnes – kontakt, číslo
Sehnat kontakt na lichváře, ideálně telefonní číslo na lichváře, nemusí být tak jednoduché. Lichváři sami o sobě nevytrubují do světa, že jsou jejich půjčky lichva. Naopak se snaží na potenciální zákazníky zapůsobit seriózně a vyvolat v nich falešný pocit důvěry. I přes to je důležité mít na paměti, že kontakt na lichváře by neměl být považován za legitimní nebo bezpečnou volbu pro získání finanční pomoci.
Lichvářské půjčky často využívají různé metody, jak se dostat do kontaktu s potenciálními zákazníky. Naleznou se na různých internetových stránkách jako lichvář online, inzerátech v novinách, nebo dokonce prostřednictvím osobních doporučení. V některých případech se skrývají za různými názvy a zdánlivě seriózními obchodními jmény, aby zakryli svou skutečnou činnost.
Řada lidí slyší na líbivé slogany a kolikrát ani nemá jinou možnost, než se obrátit na poskytovatele půjček, kteří slibují velmi snadné získání peněz a minimum administrativy. Kromě nebankovních společností to jsou samozřejmě i soukromníci, kteří dokážou poskytnout půjčku od lichváře ještě dnes.
Okamžitá půjčka pro zadlužené je vratkým a mnohdy pouze dočasným východiskem z tíživé finanční situace. Ve většině případů končí prohlubující se dluhovou propastí a kolotoč půjček se točí dál.
Lichvář inzerce
Soukromí lichváři nabízejí své peníze na veřejných internetových inzertních fórech a tržištích. Není pro ně překážkou půjčka v exekuci, půjčka v insolvenci ani záznam v registru. Lákavé inzeráty slibují solidní obchod, žádné zbytečné otázky a diskuze a peníze všem bez rozdílu. Kontakt (na lichváře) je zpravidla uveden hned pod inzerátem.
Lichváři online jsou dostupní 24 hodin denně a mnoho z nich u svých inzercí zájemce doslova vybízí, aby se na něj obrátili v jakoukoliv denní i noční hodinu, poskytuje totiž půjčky ihned nonstop.
Inzerce lichvářů může být velmi lákavá, protože často slibuje okamžité peníze bez zbytečné byrokracie. Tyto nabídky se mohou zdát jako snadné a rychlé řešení, avšak ve skutečnosti skrývají mnohá rizika.
Lichvářské půjčky na první pohled nabízí atraktivní podmínky. Inzerce lichváře slibuje vše, co si zákazník přeje. Dokonce i to, že peníze okamžitě přiveze komukoliv a kamkoliv, až k domovním dveřím. Je to půjčka od lichváře ještě dnes ve své ryzí podobě.
Půjčka na směnku od lichváře
Směnka je cenný papír, který slouží jako závazný doklad o dluhu a slibuje zaplacení určité částky peněz v předem stanoveném termínu. Tento dokument obsahuje důležité informace jako:
- částka půjčky
- datum splatnosti
- jména věřitele a dlužníka
- podmínky splácení
Směnka je tedy dokument, který představuje formální závazek a který dlužník podepisuje. V případě neplnění povinností věřitel může směnku právně vynutit.
Půjčky od soukromých osob, potažmo lichvářů jsou veskrze realizovány jako půjčky na směnku. Ačkoliv zákon o ochraně spotřebitele výslovně zakazuje použít směnku ke splacení nebo zajištění spotřebitelského úvěru, pro nelegální lichváře toto pravidlo tak zcela neplatí.
Půjčka na směnku od lichváře se vyznačuje velmi vysokým úrokem, který je nezřídka stoprocentním. Není potřeba žádné doložení příjmů, žádná zástava, ručitel ani čistý registr dlužníků.
Pro lichváře je podstatné pouze:
- platný občanský průkaz pro ověření totožnosti
- svéprávnost žadatele
Lichváři vyžadují svéprávnost, protože se díky ní brání nařčení z absurdně vysokých úroků. Místo toho tvrdí, že každý rozmyslný člověk dokáže, jestli předložený úvěr dokáže splatit, či nikoliv. Podmínky jsou transparentní a jasně dané.
Půjčka od lichváře na ruku
Půjčka od lichváře na ruku představuje úvěr, při němž jsou peníze předány dlužníkovi přímo v hotovosti, navíc často bez písemné smlouvy nebo řádného dokumentování podmínek. Absence formální dokumentace a regulace znamená, že dlužníci budou pravděpodobně čelit mnoha skrytým nástrahám.
Hlavní rizika spojená s půjčkou od lichváře na ruku jsou obdobná jako u jiných lichvářských půjček. Lichváři stejně tak nastolí vysoké úroky a skryté poplatky, nevyžadují kontrolu bonity dlužníka a využívají neznalost nebo špatnou životní situaci zákazníků.
Lichváři, kteří poskytují půjčky na ruku, často využívají rychlé transakce, aby nalezli osoby ve finanční tísni, které potřebují okamžitou hotovost.
Co je to lichva?
Lichvu definuje občanský zákoník 89/2012 Sb. v § 1 796 následovně:
Neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.
Výrazný nepoměr se v praxi projevuje jednoduše. Člověk si u lichváře půjčí 1 000 Kč, avšak lichvář bude den splatnosti požadovat již 1 500 Kč, tedy 50% přirážku. To už je lichva. Judikatura lichvu specifikuje jako výši úroku, která minimálně čtyřnásobně převyšuje standardní výši úroků, jež jsou za srovnatelných podmínek účtovány bankou.
Lichvářská půjčka z pohledu českého práva
Půjčka na lichevní smlouvu je v rozporu se zákonem. Nejen v občanském zákoníku, nýbrž také v českém právním řádu. Trestní zákoník 40/2009 Sb. pamatuje na lichvu jako skutkovou podstatu trestného činu v paragrafu 218. Trestněprávní úprava lichvy zní takto:
- Kdo zneužije něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo
- kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede,
- bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
Pokud lichvář výše uvedeným činem získá značný prospěch a způsobí-li takovým skutkem jinému člověku stav těžké nouze, bude potrestán peněžitým trestem nebo odnětím svobody na 6 měsíců až 5 let.
Vyšší trest vězení na 3 až 8 let se pak bude vztahovat na pachatele, kteří se lichvářské půjčky dopustí za stavu ohrožení státu, za válečného stavu, případně za živelní pohromy.
Lichva půjčka – regulace trhu s půjčkami
Česká legislativa má zájem lichvu vymýtit, proto je tento způsob poskytování půjček ošetřen v mnoha různých zákonech. Kromě občanského a trestního zákoníku je to pak zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru.
Podmínkou pro poskytování spotřebitelských úvěrů je získání licence od České národní banky. Počáteční kapitál nebankovních společností musí dosahovat minimální výše 20 milionů Kč. ČNB vede databázi všech certifikovaných nebankovních subjektů v odvětví. Případné správní delikty jsou pokutovány od 500 000 do 20 000 000 Kč.
Půjčka od lichváře – ochrana spotřebitele
Spotřebitelský zákon pamatuje také na postupy při prodlení se splátkami úvěru, konkrétně v paragrafu 122. V případě smluvní pokuty za prodlení je věřitel (poskytovatel půjčky) oprávněn požadovat po dlužníkovi maximálně 0,1 % denně z částky, ohledně níž je spotřebitel v prodlení.
Věřitel tak nesmí požadovat více, než je stanoveno v zákoně. V opačném případě se jedná o nezákonnou půjčku od lichváře.
Česká legislativa poněkud opomíjí podnikatele. Ochrana spotřebitele se totiž nevztahuje na smlouvy uzavřené při podnikání a podnikatel nemá právo požadovat zrušení smlouvy, ani se nemůže dovolat neplatnosti smlouvy podle paragrafu 1 796 občanského zákoníku.
Pokud někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a obohatí se ve svůj prospěch zásluhou přemrštěných úroků, smlouva bude stále platná.
Osoby, které potřebují půjčku, si musí dát pozor na pochybné podmínky. Lidé však často v těžkých životních situacích hledají lichváře, který opravdu půjčí. A často jsou úspěšní.
Mohou se totiž setkat s požadavkem na založení živnostenského listu, který je dle nekalých praktik úvěrových subjektů nezbytný pro poskytnutí půjčky. Podvodné nebankovní společnosti by tak byly chráněny proti zrušení smlouvy, neboť vlastník živnostenského oprávnění je ve své podstatě podnikatelem.
Jak si místo půjčky vydělat peníze?
Vydělávání peněz může být náročný úkol a je pochopitelné, že někteří lidé nedostatek peněz řeší půjčkami. Nicméně je škoda vystavovat se nebezpečí půjčky od lichváře. Lepším řešením je přijít na způsob, jak si peníze vydělat. S rozvojem internetu je k dispozici stále více příležitostí, jak získat peníze.
Založení blogu je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak vydělávat peníze online. Blog je možné si založit na libovolné téma, od cestování přes finance až po zdraví a fitness. Jakmile je blog založen, je možné jej zpeněžit pomocí affiliate marketingu, reklamy nebo prodejem vlastních produktů.
Dalším způsobem, jak vydělat peníze a vyhnout se půjčce od lichváře, je investování. Lze si vybrat z různých způsobů investic, např. do:
- akcií
- dluhopisů
- nemovitostí
- podílových fondů
Investování může být riskantní, proto vhodnější pro lidi, kteří investované peníze mohou potenciálně postrádat.
Případně je možné založit si vlastní podnikání, a to v jakémkoliv oboru. Existuje celá řada nápadů na drobné podnikání, které lze realizovat v závislosti na dovednostech, zájmech a zdrojích jednotlivce.
Častým nápadem je poskytování cateringové služby od velkých akcí až po malé domácí večeře. Klíčem k úspěchu v tomto odvětví je mít vypracovaný podrobný plán, a také dobře vypracovaný seznam kontaktů a zdrojů.
Pokud člověk hledá více technicky zaměřenou možnost, pak může být vhodné založit firmu na vývoj aplikací. Jedná se o vývoj softwaru pro mobilní zařízení a další platformy. Vytvoření aplikace sice vyžaduje velké znalosti a zkušenosti v oblasti kódování, avšak může však být skvělým způsobem, jak si vydělat peníze podnikáním.