Jak diverzifikovat kryptoinvestice

jak-diverzifikovat-kryptoinvestice

Při investování je klíčová diverzifikace. Rozložíte-li svůj majetek, je méně pravděpodobné, že utrpíte velkou finanční ránu, pokud se některá z vašich investic nevydaří.

To platí zejména pro kryptoměny, třídu aktiv tak novou a často volatilní, že někteří finanční poradci své klienty varují, aby se jí vyhýbali.

Inspirace u andělských investorů

Zájemci o nákup bitcoinu a dalších kryptoměn by se mohli poučit u bohatých andělský investorů. Tito kupci, kteří financují startupy v rané fázi, jsou zvyklí obchodovat s projekty, které mohou, ale nemusí uspět.

Když investujete jako anděl, děláte spoustu různých investic a mnoho z nich je neúspěšných, některé jsou středně úspěšné a některé jsou neuvěřitelně úspěšné. Právě tato kombinace dělá vaše portfolio přesvědčivým. Diverzifikace je zde chytrá ze stejného důvodu.

Novost kryptoaktiv však činí diverzifikaci složitější, než by tomu bylo u tradičnějších investic, jako je například investování do akcií. Například neexistují žádné široce dostupné podílové fondy, které by nabízely širokou expozici v oblasti digitálních aktiv.

Přesto existují některé strategie, které mohou důvtipní investoři použít ke zmírnění svých rizik.

Nákup fondu

Pro lidi se skromnými prostředky, kteří hledají jednoduchost profesionálně řízeného fondu, existuje poměrně chudý výběr. Objevilo se však několik produktů, které se snaží zpřístupnit kryptoměny lidem, kteří se nejvíce spokojí s tradičními investičními nástroji. Pokud si člověk neví rady, vždy se může poradit s investičním poradcem.

Například burzovně obchodovaný fond lze držet na makléřském účtu nebo použít jako součást penzijního fondu, na rozdíl od kryptopeněz samotných. Takové fondy jsou však také zatíženy poplatky a nabízejí investorům menší kontrolu nad jejich digitálními aktivy.

ETF

ETF fondy mohou být pro investory snadným způsobem, jak nakupovat do diverzifikovaných portfolií akcií a dalších aktiv. V současné době však Komise pro cenné papíry neschválila ETF, který by držel Bitcoin, ani žádný, který by investoval přímo do jiných digitálních aktiv.

Jednou z možností ETF pro investory zajímající se o kryptoměny je fond, který se zaměřuje na základní technologii „blockchain“ kryptoměn. Takové fondy nakupují akcie společností s důrazem na toto odvětví. Ty však nejsou přímou investicí do kryptoměn.

Nedostatek dostupných možností fondů na trhu digitálních aktiv je způsoben především skepticismem Komise pro cenné papíry a burzy. Je nepravděpodobné, že by fondy se širší působností debutovaly dříve, než se americké regulační orgány s kryptoměnovými trhy lépe sžijí.

Letos na podzim debutoval na newyorské burze první ETF spojený s bitcoinem. Tento fond však nenakupuje samotný Bitcoin. Místo toho investuje do budoucích kontraktů vázaných na toto kryptoaktivum.

Přesto je to velký krok k tomu, aby se kryptoměny staly mainstreamem, a v budoucnu by mohlo být k dispozici více možností ETF.

Další fondy

Další fondy mají přímější expozici vůči více kryptoměnám, ale ty byly omezeny na soukromé umístění pro akreditované investory. Mezi finanční společnosti, které takové produkty vytvořily, patří Grayscale a Bitwise.

Investoři se k těmto produktům mohou dostat i jinými způsoby, protože některé z nich byly uvedeny na mimoburzovních trzích. Investování prostřednictvím mimoburzovních transakcí, při nichž si akcionáři prodávají přímo mezi sebou, však může být spojeno s menší ochranou spotřebitelů než tradiční centralizované burzy, jako jsou NYSE nebo Nasdaq.

Vytváření vlastního portfolia

Jednou z nevýhod fondů je, že investoři nemají přímé vlastnictví svého portfolia. Z tohoto důvodu může být vybudování vlastního portfolia lákavé, zejména pokud jde o krypto, které může nabízet zvláštní výhody.

Držitelé kryptoměn se například mohou chtít účastnit „stakingu“, což je proces dostupný u některých kryptoměn. Ty odměňují účastníky za to, že pomáhají udržovat počítačové sítě, které podporují jejich tokeny. Nebo mohou jednoduše chtít mít větší kontrolu nad svou investiční strategií.

Poraďte se s poradcem

Obecně jsou kryptoměny považovány za vysoce rizikové investice, které by měly tvořit jen malou část vašeho portfolia – jedno z pravidel je maximálně 10 %.

Z tohoto důvodu finanční poradci často doporučují opatrnost při investování do kryptoměn a někteří se vyhýbají podrobným doporučením, jak sestavit portfolio.

S rostoucím zájmem klientů však někteří poradci začínají nabízet podrobnější doporučení. Spolupráce s profesionálem může potenciálním investorům pomoci cítit se při rozhodování jistěji.

Pokud máte vztah s plánovačem, hodí se zeptat na to, jak zachází s kryptoměnami. Nebo můžete na internetu vyhledat plánovače a poradce, kteří se specializují na digitální aktiva.

Prozkoumejte online nabídky

Lidem, kteří nemají vztah s poradcem, pomáhají při sestavování kryptoaktivního portfolia některé online nabídky.

Ačkoli hlavní online krypto burzy, jako je Coinbase, takové služby nenabízejí, noví účastníci na tomto poli se snaží tuto mezeru zaplnit.

Například Makara umožňuje zákazníkům vybrat si z osmi různých košů kryptoaktiv určených pro různé cíle. Jeden z nich například zahrnuje nejhodnotnější „blue chip“ kryptoměny, zatímco jiný se zaměřuje na projekty „Web3“, které se zaměřují na decentralizované internetové technologie.

Samostatné rozhodnutí

Jedním z klíčových rysů nastupující generace investorů je rostoucí důvěra v samostatné rozhodování o investicích. Tento trend podpořil vzestup digitálních makléřských společností, jako je například Robinhood, a byl určujícím rysem kryptoměnové mánie.

Online nástroje umožňují snadné sestavení portfolia, ale mohou vyžadovat určitou úroveň digitální zdatnosti, kterou ne každý potenciální kryptoinvestor má.

Jako nová třída aktiv nemají kryptoměny k dispozici stejné analytické nástroje jako tradiční investice, například akcie. I veřejně dostupné informace, které mají lidi poučit o kryptoprojektech, mohou být vysoce technické.

Existují však některé základní zásady, kterými se mohou investoři řídit, pokud chtějí začít sestavovat svá portfolia.

Například lze používat analytické webové stránky, jako je CoinGecko, která poskytuje základní údaje o trhu, a CryptoMiso, která může potenciálním investorům pomoci pochopit, jak je technologie podporovaná kryptoměnou využívána.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang