Topná sezóna – jaké jsou náklady, jak zjistit cenu

Neobvykle dlouhá zima a zdražování energií zvedne účty za vytápění. Jaké jsou náklady na topnou sezónu?

Topná sezóna je období, kdy je nutné zajistit dostatečné vytápění domovů. Často to může být finančně náročné. Topná sezóna začíná v říjnu a končí v dubnu, někdy dokonce v květnu.

Nejběžnějším nákladem na topení je samotné palivo. Na to, aby člověk mohl vytápět svůj domov, bude potřebovat palivo, ať už je to uhlí, plyn, dřevo nebo elektřina.

Cena paliva se samozřejmě liší podle konkrétního druhu paliva. Uhlí je obvykle nejlevnější. Plyn a elektřina jsou zase nejvýhodnější z hlediska účinnosti a také pohodlí.

Zaplatí běžná domácnost za vytápění znatelně více, než v předešlých letech, a je příčinou právě vrtošivé počasí?

Čím se topí v domácnostech?

Plyn je nejčastějším způsobem topení v domácnostech. Plynové kotle jsou konstruovány tak, aby byly hospodárné a byly schopny snadno regulovat teplotu. Navíc jsou plynové kotle spolehlivé a bezpečné.

Elektřina je také často používaným způsobem topení domácností. Elektrické topení může být efektivnější než plynové topení, protože jde lépe regulovat a je snazší přizpůsobit se změnám teploty. Ovšem topení elektřinou je poměrně drahé.

V České republice jsou rovněž oblíbené kotle na uhlí nebo na dřevo. V posledních letech se popularitě těší tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu.

Jak ušetřit za vytápění

Vytápění domácností může být v zimním období drahé. Avšak existuje mnoho způsobů, jak na tom ušetřit peníze. Níže jsou uvedeny některé z tipů jak ušetřit za vytápění:

  • kontrola potrubí a kotle: díky pravidelné kontrole potrubí a kotle, nebude docházet k únikům nebo dalším problémům, které by mohly způsobit zbytečnou ztrátu tepla a zvyšovat náklady na vytápění.
  • výměna filtrů a čistění vzduchových otvorů: výměnou filtrů a čištěním bude vytápěcí systém pracovat efektivně.
  • udržování stálé teploty: udržování pokojové teploty na 20-22 stupňů Celsia se ušetří za vytápění.
  • izolace: použitím izolačního materiálu nebude docházet ke zbytečným únikům tepla.
  • používání termostatu: nastavením termostatu na nižší teplotu, když nikdo není doma, nebo když člověk spí, se nebude topit zbytečně.
  • využití sluneční energie: co nejvíce slunečního světla do místnosti a otevření žaluzií pomůže využít energii Slunce.
  • pořízení kondenzačního kotle a kvalitních radiátorů: toto řešení sice vyžaduje vstupní investici, z dlouhodobého hlediska se však vyplatí.
  • odvzdušnění radiátorů: vzduch v topné soustavě může zvýšit náklady na vytápění až o čtvrtinu, proto je třeba radiátory pravidelně odvzdušňovat. 

Tyto tipy pomůžou ušetřit za vytápění a udrží domácnost pohodlnou a úspornou zároveň.

Teplota v místnostech ovlivňuje spotřebu energií

Vždy záleží na tom, o jakou konkrétní místnost jde a samozřejmě na individuálních potřebách rodiny. Pro obývací pokoj se doporučuje teplota mezi 20 -22 stupni Celsia, pro dětský pokoj 20 až 21 stupňů, ložnici 18 až 20 stupňů a v koupelně 22 až 24 stupňů.

Nejchladněji může být v chodbách. Tam stačí 17 až 19 stupňů Celsia. S každým dalším stupněm, o který si člověk přitopí, stoupají podle odborníků náklady na vytápění o 6 procent.

Studená a dlouhá zima zvýší spotřebu až o 4,5 %

Konkrétní pokojová teplota je nyní pevným bodem, díky kterému lze snadno dovodit, jak vzroste spotřeba paliva. Stačí spočítat a porovnat rozdíly mezi venkovní a pokojovou teplotou.

Oproti průměrné topné sezóně stoupne při chladnější zimě spotřeba paliva průměrně o 1,33 %4,52 %. Na spotřebu mohou mít vliv také další klimatické proměnné, jako je třeba počet větrných dnů nebo zisky ze slunečního záření.

Rozhodující je ovšem rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku, jemuž je lineárně úměrná spotřeba tepla.

Zdražení energií

Během normální topné sezóny, kdy panuje průměrné podzimní a zimní počasí, se spotřebuje 70 GJ (gigajoulů) na vytápění rodinného domu.

Při stejném množství odebrané energie je nejlevnější zemní plyn a nejdražší jsou elektrické přímotopy. Výsledné účty mají poměrně široký rozptyl. Sahají od 27 tisíc po 54 tisíc Kč. Jakou přirážku zaviní delší zima?

Ve srovnání teplejší sezónou, účty kvůli nižším teplotám stoupnou asi o 1 100 až 1 600 Kč. Za elektřinu a plyn je přirážka procentuálně nižší díky paušálním měsíčním poplatkům, které jsou na spotřebě nezávislé.

Bohužel přituhlo nejenom venku, nýbrž taky v cenících energetických společností. Každý dodavatel zdražil dodávku energií. Rovněž tak Energetický regulační úřad zvyšoval distribuční poplatky za správu rozvodných sítí.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang