Redaktor First Class píšící pod jménem Petr Casanova je bezesporu zajímavá postava internetové byznysové žurnalistiky. Ano, některé jeho články jsou zajímavé, podnětné a snad mohu říct, že i místy povedené. Některé však již méně.
Třeba jeho kolovrátkově opakované výzvy k nebojácnosti při vstupu do podnikání jsou kapitola sama pro sebe. Ve svém nadšení si Casanova nijak nezadá se svazáky let 40. a 50. Rizika podnikání pro něj neexistují. To i Robert Kiyosaki vychází z porovnání jako moudrý a rozvážný podnikatel a investor.
Člověk se nad těmito agitkami pousměje a vzpomene na dobu začátku let 90., kdy skutečně uspěl téměř kdokoliv, kdo se dal na podnikání. Nedostatkovou socialistickou ekonomikou vyhladovělý konzument spořádal i předražené zboží.
V době, kdy podnikání většinou nabízí jen „krev, pot a slzy“ s nejistou vyhlídkou na lepší, zlaté časy, kdy novopečený podnikatel většinou zápasí s konkurencí, která je v optimalizaci procesů a nákladů o světelné roky napřed, jsou tyto agitky až nebezpečné.
O tom ale dnes nechci psát. A nechci ani znovu psát, jak nadšeně vyhazuje peníze z okna. A už vůbec nechci psát o jeho submisivní adoraci ženského pokolení hraničící s vášnivým masochismem, který by mu mohl závidět i nejmenovaný bývalý premiér ČR.
Tentokrát se totiž pan Casanova rozepsal na téma oblékání. A připojil se k těm, kteří říkají, že my Češi jsme nemožní a „sto let za opicema“. Důvod? Nosíme černé obleky i mimo večery a funusy, a proto nás cizinci prý nazývají „hrobníky“. Co na tom, že naprostá většina světových politiků je nosí taky.
Člověk se podívá na význačné světové byznysmeny, a co nevidí? Samozřejmě jsou většinou také v černých oblecích. Podle Casanovy námi všichni opovrhují, ale není zas tak špatné být opovrhován společně s Obamou nebo Warrenem Buffettem.
Největšího „bizáru“ se pak dopouští Casanova svým názorem na to, když se někdo opováží si bez dovolení sundat sako a nestydatě pak dá na odiv – považte – pouhou košili s kravatou.
„Košile s kravatou (bez saka) je totiž nejen módní faux pas, ale především hrubá neslušnost. Sako se ve společnosti nikdy nesundavá bez dovolení. Udělat to je stejně šokující, jako když si dáma jen tak sundá blůzku nebo halenku a zůstane v podprsence. Sako si musíme představit jako byznys kůži, hlavní vrstvu oblečení. Košile je tedy pod sakem jen něco jako „spodní prádlo“.
Možná by toto mohl pan Casanova napsat třeba britskému premiérovi za konzervativce, Davidu Cameronovi, toho by zajisté potěšil.
Na závěr ještě jeden pozoruhodný postřeh pana Casanovy. Černé obleky nás prý naučili nosit komunisté. Nevím, v jakém komunistickém režimu žil pan Casanova, ale asi v jiném než já. Moje zásadní vzpomínka na dobu reálného socialismu spočívá ve všudypřítomné šedi, hnědi a typické tmavé modři.
Tyto barvy byly vtisknuty do tváře měst i oblečení lidí a politiků. Kupříkladu Milouš Jakeš byl velkým vyznavačem hnědých a šedých obleků. A přesně tyto barvy pan Casanova doporučuje.
Nevím, jak pan Casanova, ale (nejen) co do volby barvy obleku, se raději přidám k prezidentu Masarykovi.
Kdo je Warren Buffet?
Warren Buffett je považován za jednoho z nejúspěšnějších a nejbohatších investorů všech dob. Je předsedou a generálním ředitelem společnosti Berkshire Hathaway, jedné z největších holdingových společností na světě. Buffettovo čisté jmění se k roku 2020 odhaduje na více než 84 miliard dolarů.
Warren Buffett se narodil v roce 1930 v Omaze ve státě Nebraska a vždy se zajímal o podnikání. V roce 1951 vystudoval obchodní administrativu na Nebraské univerzitě v Omaze. Poté navštěvoval Columbia Business School a v roce 1951 získal titul Master of Science v oboru ekonomie. Poté začal pracovat jako prodejce investic pro makléřskou firmu svého otce.
Buffett začal investovat na burze koncem 50. let a v roce 1964 se stal milionářem. Nakonec si vytvořil investiční portfolio, které zahrnovalo jak veřejné, tak soukromé společnosti. Proslavil se svou schopností nakupovat a držet akcie po dlouhou dobu a zároveň diverzifikovat své investice napříč odvětvími.
Mezi jeho nejvýznamnější investice patří American Express, Coca Cola a Geico. Buffett je také známý svou filantropií. Na dobročinné účely věnoval miliardy dolarů a zavázal se, že rozdá 99 % svého majetku.