Ve světě finančních nástrojů si stavební spoření získalo značnou oblibu díky své jedinečné kombinaci bezpečnosti a potenciálních výnosů. Tato investiční možnost poskytuje jednotlivcům bezpečný a spolehlivý způsob růstu jejich peněz, což z ní činí atraktivní volbu pro ty, kteří chtějí zabezpečit své úspory a zároveň získat konkurenceschopné úrokové sazby.
O tomto typu spoření jste již zaručeně slyšeli. Ještě aby ne, když se posledních několika letech stalo tak oblíbeným a pro mnohé naprosto nezbytným. Proč se právě stavebnímu spoření dostává takové pozornosti a obliby? Na to se nyní podíváme.
Co je stavební spoření
Stavební spoření je typ spořicího a investičního účtu zřízeného a spravovaného stavební spořitelnou.
Hlavním účelem účtu stavební spořitelny je podporovat spořivost a úspory mezi členy tím, že jim poskytuje bezpečné místo pro uložení jejich peněz a získává určitou formu nebo úrok z investice.
Stavební spořitelny se od ostatních poskytovatelů finančních služeb liší tím, že vzhledem k tomu, že jsou vzájemné, jsou jejich zisky používány pouze ve prospěch klientů, například prostřednictvím zvýšených úrokových sazeb na spořicích účtech.
Pro otevření účtu stavební spořitelny musí klienti projít procesem žádosti, který zahrnuje žádost o poskytnutí různých osobních a finančních údajů, aby bylo zajištěno, že splňují podmínky pro požadovaný typ účtu.
Většina účtů vyžaduje minimální vklad, který musí být složen pro aktivaci účtu. Účty stavebních spořitelen obvykle nabízejí konkurenceschopné úrokové sazby, ale výše získaného úroku je obvykle odstupňovaná a mění se podle výše vkladu, tzv. odstupňovaná sazba.
Účet stavební spořitelny nelze obvykle používat ke každodenním bankovním činnostem, včetně inkas, trvalých příkazů a převodů mezi účty.
Většina účtů stavebních spořitelen nevyžaduje měsíční poplatky.
Účty stavebních spořitelen jsou obecně považovány za jednu z nejbezpečnějších možností spoření a představují bezpečnou formu investice.
Výhody stavebního spoření
Stavební spoření je pro mnoho lidí atraktivní volbou, protože poskytuje bezpečí pro vaše peníze.
Stavební spoření jsou často úročeny atraktivními úrokovými sazbami pro ty, kteří mají na účtu vyšší zůstatky, a na rozdíl od mnoha jiných spořicích účtů se obvykle neplatí žádné poplatky.
Navíc ti, kdo si založí účet stavební spořitelny, mohou mít nárok na další služby, jako je půjčování finančních prostředků s výhodnějšími úrokovými sazbami než u tradičních bank.
Mezi základní výhody stavebního spoření patří:
- založení stavebního spoření není věkově omezeno a lze založit i spoření dětem
- získání státního příspěvku 10 % vedoucímu k zajímavému zhodnocení peněz
- spoření je naprosto bezpečné a pod kontrolou státu a České národní banky
- všechny vklady jsou ze zákona pojištěny
- možnost uzavření více smluv na jméno jednoho klienta
- využití již naspořených peněz na půjčku
Základním aspektem spokojenosti klientů, kteří toto spoření využívají, je fakt, že se jedná o jeden z nejbezpečnějších investičních produktů na finančním trhu.
Všichni navíc počítáme s většími náklady na bydlení v budoucnosti, protože když se budete stěhovat od rodičů, zakládat rodinu nebo pořizovat byt či dům, budete potřebovat jistý (ne zrovna malý) finanční obnos. A právě pro tyto účely je stavební spoření navrženo.
Zákaznický servis stavebních spořitelen je také často lepší než u tradičních bank, protože bývá více přizpůsoben místním trhům a zákazníci mají snadnější přístup k místním, osobním službám.
Mnoho stavebních spořitelen nabízí také přístup k dalším výhodám, jako jsou odměny a věrnostní programy, a celkově lepší zákaznický servis.
Celkově lze říci, že výhody stavebního spoření jsou poměrně významné a pro mnoho lidí mohou být skvělým způsobem, jak bezpečně spravovat své peníze a spořit do budoucna.
Jak to funguje v praxi?
Po tom, co u některé z finančních společností nabízejících stavební spoření uzavřete smlouvu, si stanovíte cílovou částku, které chcete dosáhnout. Nejběžnější cílovou částkou bývá 100 000 Kč, může být samozřejmě i vyšší v souvislosti s tím, kolik peněz je člověk schopen odkládat stranou každý měsíc.
Poté si budete na spoření zasílat pravidelně každý měsíc částku, kterou si sami stanovíte. Z této částky se vám bude počítat roční podpora od státu, která tvoří 10 % naspořené částky, ovšem maximálně 2 000 Kč za rok.
Kromě státní podpory se vám každý měsíc bude ke spoření přičítat také úroková sazba, která většinou činí něco mezi 1 a 2 %.
A nakonec si zodpovíme tu nejdůležitější otázku. Kdy si můžete našetřené peníze vybrat? Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobé spoření, si částku můžete vybrat až po 6 letech od založení tohoto spoření. To je asi jediná větší nevýhoda stavebního spoření, protože v případě finanční nouze nelze na spořenou částku sáhnout.
Pokud za 2 roky ovšem našetříte alespoň 40 % cílové částky, tak si můžete zažádat o čerpání tzv. levného úvěru na bytové potřeby. To vám v případě nouze při stěhování pomůže překlenout tu nejnáročnější finanční situaci. Úvěr lze ale čerpat pouze na výdaje spojené se zařízením bytu nebo domu, či menší rekonstrukcí.
Proč je důležité si spořit peníze?
Spoření peněz je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro zajištění svého finančního zabezpečení v budoucnu.
Spoření peněz může pomoci mnoha způsoby:
- pokud se člověk dostane do nepředvídatelných finančních situací
- potřebuje financovat velké nákupy
- finančním zabezpečením v důchodu
- usnadněním občasných výdajů
- překlenutím při výpadku zaměstnání
Spořením peněz si vytváříte rezervu pro případ finanční nouze. Tato rezerva vám může pomoci překonat obtížné finanční období, aniž byste se museli zadlužit.
Umožní vám také pokrýt neočekávané náklady na léčbu a další neplánované výdaje. I když se s nouzovou situací nesetkáte, spoření peněz vám může dodat jistotu, že zvládnete většinu drobných nebo menších až středně velkých nepředvídaných výdajů, aniž byste se museli obávat, jak je zaplatíte.
Spoření peněz vám také pomůže zajistit si finanční jistotu v důchodu. Pravidelným odkládáním peněz stranou a jejich rozumným investováním si můžete vytvořit „finanční polštář“, který vám zajistí pohodlí a schopnost udržet si životní úroveň až do vysokého věku.
Spoření peněz vám také umožní dopřát si občas nějakou tu radost. Když si každý měsíc odložíte malou část výdělku, můžete si našetřit na činnost nebo nákup, o kterém jste snili.
To vám může pomoci získat pocit, že se odměňujete za svou tvrdou práci a odhodlání, a může to také pomoci zvýšit vaši motivaci a odhodlání při dosahování vašich cílů.
Celkově je spoření jedním z nejdůležitějších kroků, které můžete podniknout k zajištění svého finančního zabezpečení v budoucnosti. Tím si zajistíte možnost zvládnout naléhavé finanční situace, aniž byste se zadlužili, pořídit si důležité věci, aniž byste se museli spoléhat na půjčku, zajistit si finanční jistotu v důchodu a moci si dopřát, když nastane ten správný čas.
Další možnosti spoření
Spoření peněz vyžaduje hodně plánování a sebekázně. V dnešním světě je snadné nechat se unést a utratit více, než jste zamýšleli.
Kromě stavebního spoření si může člověk peníze odkládat na spořící účet, který poskytuje úročení od 2 do 5 %.
Většina bank poskytuje spořící účet zcela zdarma, nevýhodou ovšem je, že na spořícím účtu máme peníze stále k dispozici a je jednoduché si je převést na běžný účet a utratit je.
Spořící účet může na druhou stranu sloužit jako rychlá pojistka při problémech, kdy rychle potřebujeme peníze.
Další možností spoření jsou investice. Investic je velké množství druhů a hodně z nich nabízí i samotné bankovní společnosti nebo jiné finanční společnosti na českém trhu. Investovat lze např. do zlata nebo podílových fondů.
Závěrem
Stavební spoření nabízí jednotlivcům bezpečnou a výnosnou možnost investice, která kombinuje jistotu instituce s konkurenceschopnými úrokovými sazbami.
Poskytuje flexibilitu, snadný přístup k finančním prostředkům a možnost hodnotného zhodnocení úspor.