Zdražení zásilek z Číny je odloženo – kdy se bude platit DPH i za malé nákupy?

zdrazeni-zasilek-z-ciny3-1191211

Milovníci levných nákupů z čínských e-shopů si mohou oddechnout. Na Alibabě či Wishi bude ještě alespoň několik týdnů možné nakupovat za velmi výhodné ceny. Zákonodárcům se totiž nepodařilo v plánovaném termínu schválit novelu upravující zdanění těchto nákupů. Jak se to bude vyvíjet s DPH na zboží z Číny a kdy se začne daňová povinnost vztahovat i na malé nákupy?

1. července 2021 – to je datum, ke kterému měla nabýt účinnosti novela zákona o dani z přidané hodnoty. K tomu je ovšem samozřejmě zapotřebí schválení oběma komorami parlamentu a podpis prezidenta.

Avšak situace je taková, že novelu zatím stihla projednat pouze Poslanecká sněmovna, a proto je zcela nemožné, aby byl zákon schválen v původním termínu.

Novela bude mít zásadní dopad na zákazníky e-shopů – konkrétně těch se sídlem mimo Evropskou unii. U těchto druhů společností se budou významným způsobem upravovat pravidla pro plátce DPH. Doposud se při doručování zásilek přes vnější hranice EU postupovalo následovně:

  • zásilky do 22 euro – osvobozené od DPH i cla
  • zásilky v hodnotě 22–150 euro – uvalena DPH, clo se neplatí
  • zásilky nad 150 euro – platí se jak DPH, tak clo

Podle nového zákona se bude daň z přidané hodnoty vztahovat právě i na malé zásilky do 22 euro. Odzvoní tak laciným nákupům z mimoevropských obchodů.

Nově bude veškeré dovážené zboží podléhat jednadvacetiprocentní dani, jejíž vyměřovací základ bude zahrnovat kromě hodnoty zboží také poštovné a případné clo (včetně poplatku za celní řízení). Clu a DPH z Číny se do hloubky věnuje tento článek.

TIP: Jaká země udělala jako první na světě z bitcoinu oficiální měnu? Odpověď se nachází v tomto článku.

V Česku se velké oblibě těšily zejména čínské e-shopy, jako je například Alibaba, AliExpress nebo Wish. Z těchto obchodů bylo (a ještě chvíli bude) možné si objednat třeba levné oblečení z Číny nebo příslušenství k elektronice za ceny, kterým evropští obchodníci mohou jen stěží konkurovat. Nákupům z čínských e-shopů (i dalším zajímavým tématům) se do detailu věnuje portál Slevove.cz.

TIP: Jak se stát rentiérem? Především je třeba vědět, do čeho investovat.

Zákonem o DPH se zabývá česká legislativa v návaznosti na usnesení evropských institucí. To tedy znamená, že levné zboží (nejen) z Číny se bude danit ve všech členských státech EU. Na ceny zboží bude mít vliv také to, že lodní doprava stále zdražuje.

TIP: Každý investor by se měl vyznat v ETF a podílových fondech.

Novela ležela ve sněmovně již od května roku 2020. Nicméně kvůli pandemické krizi se její projednávání několikrát odložilo, až se nakonec dostala na pořad poslaneckého jednání teprve letos na jaře. Novelou se bude nyní zabývat Senát, jehož nejbližší schůze je svolána na 1. července (tedy na původně předpokládané datum, k němuž měla novela začít účinkovat). Plátci DPH tedy stále čekají, jak celá věc dopadne.

Vysloví-li se pro schválení nového zákona o DPH dostatečný počet senátorů, bude už stačit pouze podpis prezidenta. Ačkoliv se neočekávají žádné přílišné průtahy, je jisté, že původně plánovaný termín nebude dodržen.

Zákazníci tak mohou využít ještě pár následujících týdnů k poslednímu rozloučení s lacinými nákupy na mimoevropských e-shopech.

TIP: Pro ty, co se chystají založit s.r.o., je zásadní mít jasno v tom, jak vymyslet název firmy.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang