Euro stagnuje d/d na 1,365. Dnes by pozornosti obchodníků neměl uniknout červnový index nákupních manažerů Chicaga (15.45 SEČ). Čeká se jeho meziměsíční pokles, nicméně měl by růst aktivity ekonomiky regionu by měl zůstat velmi silný. Zpráva by měla potvrdit zrychlení růstu ek. aktivity po tuhé zimě.
Technický pohled na trh se ve srovnání minulým týdnem příliš nemění. Obchodování je poznamenáno dalším razantním posílením ultraexpanze monetární politiky ECB 5. června a v nemenší míře opět signálem, že ECB vadí silné euro (které snižuje inflaci eurozóny) a záměru tento vývoj změnit.
To signalizuje další možnou slabost eura, narušení dlouhodobých růstových formací a tak i významnější dlouhodobý, trendový obrat v souladu s fundamentální analýzou.
Otázkou ale je, jestli tento scénář – bude-li fungovat, začne platit okamžitě, či po konsolidaci v pásmu 1,36 – 1,39 během léta. Momentálně trh kotví blízko velmi důležité podpůrné oblasti 1,349 – 1,353.
Euro od roku 2012 drží solidní a nadějný technický rámec – trh se dokázal více adaptovat kolem horní hranice klesajícího multiletého kanálu, navíc středně a dlouhodobý růstový trend je vyztužen 3/4letou podpůrnou linií. Tyto úrovně jsou zásadní pro stanovení střednědobého a dlouhodobého výhledu.
Trh je sice zmíněnými událostmi spojenými s ECB narušil, je však předčasné hovořit o jejich pokoření. Případné zlomení zóny 1,349 – 1,353 by znamenalo výraznější a dlouhodobější obrat.
Pro obnovení růstového momentu trh potřebuje znovu získat oblasti 1,367, 1,372, 1,377, 1,382 a 1,396. Pak by se mohl pokusit opět vyzvat rezistenci 1,4 kde by se otevíral rozsáhlý prostor (prvotní cíle 1,406 a 1,425).
Mezi klíčové ek. události týdne patří v Eurozóně rozhodnutí ECB monetární politiky včetně tiskové konference (čtvrtek) respektive červnový index ISM zpracovatelského průmyslu (úterý), červnová zaměstnanost, květnová obchodní bilance a červnový index ISM služeb (vše čtvrtek).
Na Den nezávislosti USA (pátek) budu zavřené trhy komodit a akciových indexů se změněnou dobou obchodování 03.07. a 07.07. ECB v červnu představila soubor opatření navýšení monetární expanze včetně snížení hlavních úr. sazeb, oslabení eura a podpoře ekonomiky a inflace, v červenci by rétoriku měla potvrdit.
Indexy ISM zpracovatelského průmyslu respektive služeb by se měly dle trhu meziměsíčně mírně zvýšit ve znamení posílení solidního růstu aktivity obou odvětví. Zaměstnanost by měla růst o něco méně než v květnu, stále však solidně. Obchodní bilance by měla skončit v meziměsíčně menším deficitu.
O EURO
EURO je oficiální měnou Evropské unie. Používá ho především 19 z 28 zemí, které tvoří Evropskou unii, s celkovým počtem více než 500 milionů obyvatel.
Samotná měna byla zavedena v roce 2002 a nahradila národní měny zúčastněných zemí. Myšlenka jednotné měny byla poprvé navržena na konci 70. let 20. století, ale teprve v roce 2002 se euro stalo skutečností.
Hlavním cílem eura je posílit evropskou ekonomiku, podpořit užší hospodářské vazby mezi zúčastněnými zeměmi a stimulovat hospodářský růst. Euro je významnou mezinárodní měnou a po americkém dolaru je druhou největší rezervní měnou na světě.
Používá se také k usnadnění obchodu a investic v rámci Evropské unie, což usnadňuje přeshraniční obchodní a finanční transakce.
Členské země eurozóny mohou také využívat výhod jednotné měny. Patří mezi ně používání společné měny, která jim pomáhá chránit se před finančními a hospodářskými otřesy. Euro navíc poskytuje evropským ekonomikám větší stabilitu a umožňuje jim lépe konkurovat na světových trzích.
Cestujícím euro poskytuje pohodlný způsob, jak platit za zboží nebo služby ve více zemích EU. Díky euru nemusí cestovatelé měnit měny ani se obávat rozdílných směnných kurzů při cestování z jedné země do druhé.