Březnový futures kontrakt ropy WTI posiluje 2,9 % d/d na 51,2 a naznačuje stanovení dna kolem klíčového podpůrného pásma 43,3 – 44,4 a stabilizaci a obrat prudkého klesajícího trendu. Ten by ovšem potvrzelo až zdolání hranice 51,8.
Obecně v posledních měsících cenu ropy snižuje hlavně převis nabídky ropy nad poptávkou, což je způsobeno posílením nabídky.
Toto akcelerovalo poslední a možná nejdůležitější rozhodnutí OPECu od světové finanční krize 2008 nesnížit objem produkce ropy a tedy uměle nestabilizovat cenu. K poklesu ceny vede též globální apreciace dolaru. Propad cen akcelerovaly průrazy klíčových technických podpor. Trh od většího propadu zatím uchránila zmíněná oblast 43,3 – 44,4.
Technický pohled
Pro tržní vývoj druhého pololetí je důležitý srpnový pokles ceny ropy pod klíčovou multiletou podporu od roku 2008 a hladiny 90,1 – 91,2, čímž značně poničil dlouhodobější růstový trend trhu včetně našeho výhledu.
Druhou hlavní ranou pro ropu je demolice klíčové podpůrné vrstvy kolem 75,0. Sílu negativního sentimentu umocňuje lehkost, s jakou trh dlouhodobé podpůrné stálice odstranil. Trh tak podle dlouhodobějšího technického pohledu vtrhl do oblasti méně vysokých cen ropy, 32,7 – 90.
Trh se nicméně propadem ocitl na dalším podpůrném milníku snad ještě většího významu než výše zmíněné úrovně: 44,0 – 44,6, spojnici minim z let 1998, 2001 a 2008. Další podpory: 32,9 minimem z 2008, 16,7, minimem z 2001.
Obnovení dlouhodobějšího růstového trendu už nevypadá pravděpodobně, skromnější cíle býků dlouhodobější stabilizace trhu může představovat případné překonání 51,8. Pak by trh mohl zacílit na 59,9, 63,3 a hlavně 76,6, dále potom 78,3, 84,6 a 90,1.
Fundamentální pohled je nepřehledný: Převis nabídky nad poptávkou je způsoben hlavně nabídkovou stranou. Světový trh začal čerpat více ropy z USA.
OPEC navíc nezměnil nabídku ropy. Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině.
Poptávka po ropě je tažena solidním ek. růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. Na pokles ceny také dlouhodobě tlačí sílící dolar.
Výhled
Propad ceny pod 75,0 odstranil hlavní podpůrné limity a zcela exponoval prostor pro pokles. Navíc dlouhodobější predikce dolaru naznačují možnost posilování.
Na druhou stranu stabilizovaný stav světové ekonomiky příliš neslábne a propad ropných cen jí může dát další růstový impuls. Propad pod 90 vede k přehodnocení pohledu na trh a bude velmi obtížné se nad tuto hladinu dlouhodobě vrátit.
O ropě
Ropa je jedním z nejdůležitějších a nejcennějších přírodních zdrojů na světě. Zajišťuje velkou část světových energetických potřeb – od pohonu automobilů a výroby výrobků až po vytápění domácností – a je nedílnou součástí mnoha průmyslových odvětví.
Ropa je neobnovitelný zdroj energie, který se získává těžbou z podzemí země. Je to složitá směs uhlovodíků, která obsahuje prvky, jako je síra, dusík a kyslík, a má různá množství dalších sloučenin, včetně síry, dusíku a kyslíku.
Význam ropy zdaleka přesahuje její využití jako paliva. Používá se také k výrobě chemikálií, plastů a maziv, které se používají v různých průmyslových odvětvích, od průmyslových až po spotřební výrobky.
Kromě toho je ropa důležitým průmyslovým stavebním prvkem pro výrobu nejrůznějších produktů od syntetických tkanin, barviv a hnojiv až po výrobu léků a léčiv.
V důsledku své všestrannosti a užitečnosti je ropa velmi žádanou a cennou komoditou. Obchoduje se s ní na termínových trzích a její cena se odvíjí od poptávky. Obchoduje se s ní také ve velkých objemech, aby se uspokojily energetické potřeby světové ekonomiky.