Futures kontrakt 10letého T – Note roste 0,3% d/d na 125,9. Knokaut trhu sycený trvale silnými zprávami trhu domů, nečekaně solidními zprávami zaměstnanosti a spotřebitelského sentimentu a konečně náznaky zlepšení firemního sektoru průmyslu a taky komentáři Fedu je ústředním tématem obchodování posledních dnů.
Trh navíc zamířil pod téměř roční klesající trendový kanál a nezastavily jej ani dlouhodobé podpory 127,7 respektive 127,1. Bylo tak dosaženo nového 2letého minima kde se aktuálně vyzývá 7letá podpůrná trendová linie. Její případné prolomení by exponovalo dlouhodobé cíle 121,6 a 117,7. Hlavními rezistencemi jsou 129,1 a 129,5.
Dlouhodobý pohled: Dluhopisové a komoditní trhy, zejména pak trh zlata ale také jen vůči dolaru dlouhodobě těžily hodně z odhodlání a konzistence ujišťování Fedu dlouhodobě ultraexpanzivní monetární politiky a očekávání velmi výhodných finančních podmínek.
Toto přesvědčení a očekávání se vzhledem k nejistotám a slabosti v globální ekonomice stále může naplnit nicméně jistota trhů dostala v tomto roce vážné trhliny.
Pro trhy bylo překvapením poznání významného názorového posunu, že mezi některými členy výkoného tělesa Fedu citelně posílil názor redukce pro trhy výhodné monetární expanze již v tomto roce (tedy podstatně dřív než se čekalo) zřejmě kvůli snížení kapacity volné pracovní síly a nebezpečí destabilizace finančního systému! Obchodování na finančních trzích je tím značně poznamenáno
Fed se nicméně snaží ujišťovat o preferenci stávajícího kursu současné monetární politiky a trvání velmi příznivých monetárních podmínek v dalších letech s možností posílení monetární expanze.
Fed tak chce uklidňovat oprávněně rozjitřené očekávání trhy se snahou tlumit jejich přizpůsobení, ochránit příznivé finanční podmínky a tím i křehkou ekonomiku.
Pokračování tišící doktríny nahrává taky pokračující hospodářská slabost v Evropě, kterou Fed významně zohledňuje do svých výhledů a jarní slabé informace globální ale i americké inflace, což evokuje myšlenky naopak na posílení monetární expanze.
Poslední informace z Fedu jsou ale velmi důležité. Ukazují, že i za momentální hospodářské dynamiky Fed spíše myslí nato, jak monetární politiku zredukovat například vzhledem ke stabilitě finančního systému.
Fed tak signalizuje, že má nakročeno spíše k redukci monetární expanze, jakmile ekonomika a inflace překonají snad momentální dílčí slabost s potvrzením stabilního výhledu. Trhy cítí, že změna kursu a přitvrzení monetární politiky může přijít výrazně dříve než se zdálo před půl rokem. To jsou dlouhodobě spíše dobré zprávy pro dolar.
Historie akciového trhu
Akciový trh, jak ho známe dnes, existuje od roku 1600, i když jeho přesný vznik je mnohem starší. Například ve 13. století vynalezli obchodníci v italských Benátkách praxi obchodování s akciemi společnosti za účelem získání kapitálu. Teprve v 17. století se však začal prosazovat koncept investování do akcií jako forma spekulace.
V roce 1602 vznikla v tehdejší Nizozemské republice první verze akciového trhu. Tento předchůdce moderního trhu umožňoval obchodníkům vyměňovat akcie Nizozemské východoindické společnosti. Tato společnost byla první veřejně obchodovanou společností na světě a způsobila revoluci v možnosti podniků získávat kapitál.
V Londýně se burza začala skutečně rozvíjet poté, co majitel kavárny Jonathan Miles v roce 1698 založil podnik, který se stal známým jako Stock Exchange Coffee House. Toto místo se stalo centrem londýnské burzy, která se oficiálně stala bankou až v roce 1773. Burza se rychle stala ekonomickou silou a v Británii 18. století se vydělávalo a ztrácelo bohatství.
Spojené státy je brzy následovaly. První americká burza vznikla až v roce 1790, kdy makléři a obchodníci prováděli každodenní obchody na Wall Street před místem, kterému se začalo zajímavě říkat „Buttonwood Tree“. Stejně jako v Londýně se zde vydělávalo a ztrácelo bohatství. V roce 1817 založili přítomní na Wall Street New York Stock and Exchange Board (NYSBE). V roce 1863 byla tato rada reorganizována na New York Stock Exchange, největší burzu cenných papírů na světě v současnosti.
S růstem americké a světové ekonomiky rostly i cenné papíry, s nimiž se na burzách obchodovalo. Ve 20. století došlo k výraznému nárůstu počtu obchodovaných cenných papírů, přičemž prvních sto akcií NYSE bylo do roku 1915 zastíněno více než 500 akciemi. Těchto sto akcií se nakonec do 70. let 20. století rozrostlo na tisíce a dnes na desítky tisíc.
Od dob Buttonwood Tree ušel akciový trh dlouhou cestu. To, co začínalo jako malá, lokální burza, je dnes celosvětovým fenoménem s obrovským množstvím akcií obchodovaných po celém světě. Součinnost moderních technologií a globálních trhů umožnila investovat prakticky každému, kdo o to stojí.
A přestože jeho volatilita z něj může činit riskantní podnik, jeho dlouhá historie, kdy se osudy obracely, naznačuje světlou budoucnost burzy.
Zajímavosti o akciovém trhu
Akciový trh je již po staletí oblíbeným investičním nástrojem, který nesčetněkrát ovlivnil ekonomiku. I když se však může zdát, že začínajícím investorům nahání strach, ve skutečnosti se za ním skrývá spousta zajímavých – a někdy i bláznivých – faktů. Zde je několik nejbláznivějších a zároveň nejzábavnějších faktů o akciovém trhu, které by měl znát každý a možná se mohou stát i částečnou inspirací jak koupit akcie.
- Každý říjen byl v historii na akciových trzích ve znamení poklesu
Říjen byl v historii pro investory kyselým měsícem, protože akciové trhy po celém světě v tomto měsíci obvykle zaznamenávaly ztráty. Důvod je pravděpodobně spojen s pádem akciového trhu 29. října 1929, který je dnes známý jako černé úterý.
- Jednou z nejhodnotnějších akcií byla kočka
V 19. století byla na londýnské burze jako akcie kótována slavná turecká kočka jménem Towser. Podle záznamů Towserovy akcie téměř vždy vynášely 10% dividendu a jeho majitelé z něj rychle udělali jednu z nejcennějších akcií na LSE.
- Nejdelší zaznamenaná vítězná série trvá 10 let.
Index Dow Jones Industrial Average zažil v průběhu let spoustu vzestupů a pádů, přičemž nejdelší vítězná série v historii trvala neuvěřitelných 10 let od roku 1991 do roku 2000. Během této epochy vzrostl index DJIA o téměř 1 400 %, což z něj činí skvělou dobu pro investování.
- Na akciovém trhu můžete investovat do některých neobvyklých věcí
Akciový trh není jen o investování do blue-chip akcií a globálních společností – investovat lze i do neobvyklejších věcí, jako je víno, umění nebo dokonce zlato. Tyto alternativní investice nabízejí vysoké potenciální výnosy, ale jsou také spojeny s vyššími riziky. Otázka jak koupit akcie tak může být složitější, než by se mohlo zdát…
- První burza na světě byla otevřena v roce 1602
Amsterdamská burza cenných papírů je všeobecně považována za první moderní burzu na světě, která byla poprvé otevřena v roce 1602. Burza umožňovala investorům obchodovat s širokou škálou akcií, včetně Nizozemské východoindické společnosti, která byla jednou z prvních existujících megakorporací.