Investiční stříbro – prodej, nákup, cena, zkušenosti

investicni-stribro

Trhy s komoditami přitahují od svého vzniku pozornost nejednoho investora. Základem každého investičního portfolia by totiž měla být alespoň jedna komodita. Velká pozornost se v posledních letech obrací k investičnímu stříbru. Vyplatí se do investičního stříbra investovat? Jaká je aktuální cena investičního stříbra? A kde investiční stříbro koupit?

Stříbro (chemická značka Ag) je kov bílé barvy, který se vyznačuje nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Má dobrou kujnost a také se dobře odlévá.

Z tohoto důvodu má významné praktické využití především v průmyslu. Bez slitin obsahujících stříbro by se neobešel elektronický ani fotografický průmysl. Důležité místo zaujímá stříbro i v medicíně (zejména dentální využití) a samozřejmě ve šperkařství.

Novým odvětvím z hlediska využití stříbra je také textilní průmysl. Stovky tun stříbra se ročně spotřebují při výrobě oblečení s vetkanými mikroskopickými stříbrnými vlákny. Stříbro má totiž antibakteriální účinky.

Po tisíciletí bylo stříbro používáno jako platidlo. Každý jistě již někdy slyšel o tolaru nebo groši, nejznámějších stříbrných mincí.

V dnešní době má stříbro i další využití, a to investiční. Vyplatí se do stříbra investovat? Moudří a prozíraví investoři vědí o tom, že zásoby stříbra nejsou nekonečné. Začínají tedy nakupovat stříbro jako ochranu před ekonomickými problémy a krachem měny. Investiční stříbro má velký potenciál a kdo zainvestuje do stříbra, nemusí se bát, že o své peníze přijde.

Největšími světovými producenty stříbra jsou MexikoKanadaPeruAustrálie a USA. Zdroje uvádějí, že 85 % produkce stříbra se používá v průmyslu a na investování tudíž zbývá 15 %.

Co je investiční stříbro?

Investiční stříbro je nejčastěji dostupné ve dvou základních formách. Jedná se o mince a o slitky. Stříbrné cihly se řadí mezi slitky. Rozhoduje-li se investor, jaký druh investičního stříbra by si měl do svého portfolia koupit, pak rozhodující bude objem peněz, které chce investovat.

Investoři, kteří chtějí investovat v řádu několika tisíc korun, si zpravidla koupí investiční stříbrné mince. Ty se také kupují především ze sběratelského důvodu. Naproti tomu investoři, kteří mají k investici větší objem peněz, si koupí investiční stříbrné slitky – cihly nebo si koupí slitky i mince. Tím své portfolio vhodně diverzifikují.

Jednotkou hmotnosti investičního stříbra je Trojská unce označovaná zkratkou oz. Trojská unce váží 31,1 gramu drahého kovu. Vždy se jedná o prvek v nejvyšší kvalitě.

Způsobů, jak zúročit peníze, je v dnešní době spousta. Jaké způsoby existují a jak fungují? O bezpečném zhodnocení peněz v roce 2023 se lze dočíst v článku nabytém zajímavými informacemi.

Proč investovat do stříbra?

Stříbro je unikátní tím, že je zároveň drahým kovem i kovem průmyslovým. Téměř každý elektrotechnický výrobek nemůže existovat bez většího či menšího dílu stříbra. Stříbro má široké spektrum využití a poptávka po něm bude vždy jenom stoupat.

Investiční stříbro je z hlediska hodnoty velmi stabilní. Velkou výhodou investičního stříbra je, že funguje jako pojistka proti inflaci. Investor sice nemůže očekávat, že jeho koupí závratně zbohatne a stane se rentiérem.

Hlavním argumentem, proč si pořídit investiční stříbro, totiž je uchování hodnoty vložených peněz. Ovšem ani zbohatnutí není při větší investici zcela vyloučené, protože cena stříbra zpravidla roste.

Stříbro má velký rozsah využití. Jeho zásoby však nejsou nekonečné a možnosti důlních a těžařských společností začnou být pomalu omezené. Vzhledem ke velmi omezené nabídce je proto možný výraznější dlouhodobý tlak na cenu stříbra.

Dalším důvodem, proč si koupit investiční stříbro je, že je velmi likvidní. To znamená, že ho investor může prodat kdykoliv a kdekoliv zpravidla za stejnou nebo vyšší cenu.

Stříbro představuje pro investory zajímavou možnost, jak diverzifikovat své portfolio. Investor by totiž nikdy neměl spoléhat pouze na jednu komoditu nebo instrument. Svá aktiva by měl investor rozdělit do různých firem a diverzifikovat tak riziko investování.

Investování do stříbra se vyplatí, pokud jej investor plánuje dlouhodobě a zejména pravidelně. Odborníci doporučují minimální horizont investování nad 5 let.

V dnešní době je stříbro stále podhodnocenou komoditou, avšak lze očekávat, že zájem o něj jenom poroste.

Rok 2021 je pro investory mimořádně zajímavý. Do čeho investovat v roce 2021 se čtenář dozví v tomto článku.

Investiční stříbro – aktuální cena

Stříbro, stejně jako jiné drahé kovy, je komoditou, se kterou se obchoduje na světových burzách. Základní a nejznámější je burza v Londýně, která zveřejňuje průběžně výsledky obchodování tzv. London FIX a London SPOT. Stříbro se obchoduje v uncích a v jejich násobcích.

Cena London fix je stanovována v amerických dolarech (USD), britských librách (GBP) a v eurech (EUR) za jednu trojskou unci. London fix je benchmarkem (proces porovnávání a měření produktů) pro stanovení ceny většiny stříbrných produktů a derivátů na světových trzích.

Co se týká ceny investičního stříbra, pak je u fyzického vlastnictví stříbra třeba počítat ještě s ražebním prémiem, náklady na dopravu, skladování, zdanění apod. Cenu velmi ovlivňuje také aktuální dostupnost slitku na trhu. Pokud si tedy investor koupí investiční stříbro ve fyzické podobě, pak musí počítat s tím, že cena bude vyšší, než aktuální cena vyhlašovaná na burze.

Cena stříbra a vývoj ceny stříbra je často spojován s cenou zlata a případně i s Bitcoinem.

Nákup a prodej investičního stříbra

Při investování do stříbra má investor dvě možnosti – nakupování fyzického investičního stříbra (tedy slitků a mincí) a obchodování stříbra na internetu (virtuálně).

Pro nákup fyzického stříbra lze využít např. některá zlatnictví či specializované obchody na prodej investičního stříbra. Přítomný odborník by měl dokázat poradit a vysvětlit.

Nevýhodou je, že tyto specializované obchody bývají jen ve velkých městech. Zákazník si musí stříbro nejprve objednat, domluvit si schůzku a následně se do obchodu dostavit a rozhodnout se pro daný produkt.

Kdo se chce vyhnout osobnímu jednání nebo ušetřit čas, využije e-shopy (např. silverum.cz, burzadrahychkovu.cz či auportal.cz). Rovněž některé banky ve svém portfoliu nabízí investici do stříbra. Investiční stříbrné mince i slitky mimo jiné nabízí Česká národní banka či Česká mincovna.

Kdo nechce mít stříbro doma nebo uložené v bance v trezoru, může investiční stříbro nakupovat virtuálně. Výhodou je snadnost a rychlost koupě.

V zásadě jsou tři možnosti, jak se stříbrem obchodovat virtuálně. Tou první je CFD (contracts for difference). Jedná se o smlouvu mezi dvěma stranami, v tomto případě investor a broker, která přikazuje brokerovi zaplatit investorovi rozdíl mezi aktuální hodnotou stříbra a jeho hodnotou k okamžiku uzavření smlouvy.

Je-li tento rozdíl záporný, platí místo toho investor brokerovi. Investor nedostává reálné fyzické stříbro do vlastnictví, neboť se virtuální komoditní trh (tzv. forex) odehrává pouze na burzách – tedy v číslech.

V dnešní době má investor na výběr z nepřeberného množství online brokerů. Srovnání tří online CFD brokerů s českou podporou a co je důležité sledovat při výběru brokera přináší další naše články.

TIP: Jak vybrat správného brokera a kdo to je broker napoví náš článek. Recenze na konkrétní brokery zde: XTB nebo eToro.

Druhou možností, kde koupit stříbro virtuálně, jsou ETF (exchange traded funds) neboli burzovně obchodované fondy, kdy se investuje do fondu navázaného na stříbro a ten přímo okopíruje jeho cenu. Jedná se o poměrně spolehlivý, dostupný a potenciálně i vysoce výnosný finanční nástroj, kterému by měl každý investor rozhodně věnovat pozornost.

Na rozdíl od klasických podílových fondů vyžadují ETF takřka minimální správu, což se samozřejmě příznivě promítá na dostupnosti pro investory. Komoditní ETF lze koupit např. na české investiční platformě Portu.cz, kde lze investovat již od 1 000 Kč. Tipy, jak vybrat a koupit ETF, se může investor dočíst v tomto článku.

A konečně je zde i možnost opčních kontraktů. Opce je cenný papír dávající možnost (nikoliv povinnost) za předem stanovených podmínek využít kontraktu stanoveného touto opcí (záleží zda se cena vyvíjela směrem investora či proti němu). Jednoduše řečeno – investor vyjedná předkupní právo na kontrakt stříbra, za něj zaplatí poplatek a čeká na vývoj trhu.

Nevýhodou opcí je, že mají termín splatnosti a v něm je nutné kontrakty obnovit.

Investoři, kteří chtějí spekulovat na růst ceny drahých kovů, volí často tzv. komoditní akcie. Jde o akcie těžařských firem. Platí přitom jednoduché pravidlo – když půjde stříbro vzhůru, poroste i cena těžařských firem. Tím pádem poroste i zisk investora. Některé společnosti vyplácejí zpravidla i dividendy.

Investiční stříbro – slitky a mince

Jak již řečeno, investiční stříbro je nejčastěji dostupné ve dvou základních formách. Jedná se o mince a o slitky. Stříbrné investiční mince v České republice od roku 1993 emituje Česká národní banka a ražbu provádí Česká mincovna.

Pro investiční účely jsou však vhodnější světově uznávané investiční mince. Skvělé renomé mají investiční stříbrné mince American Eagle, Canadian Maple, Australian Kangaroo, Johnson Matthey, Krugerrand, Britannia a PhilharmonikerCena investičního stříbra od jednotlivých výrobců může být odlišná.

Renomovaný rafinér (nebo mincovna) si může účtovat větší marži, protože jeho mince (slitek) jsou žádanější. Jednou z významných rafinérií je švýcarská rafinérie Argor-Heraeus SA.

Česká mincovna prodává i světově uznávané investiční stříbro jako např. investiční stříbrnou cihlu Argor Heraeus250 g za 6 522 Kč nebo investiční stříbrnou cihlu Pamp Fortuna – 50 g za 1 444 Kč. Pro porovnání lze uvést, že u České mincovny lze koupit zlatou cihlu Argor Heraeus – 1 g za 1 791 Kč nebo zlatou cihlu Pamp Fortuna – 5 g za 7 715 Kč (ceny jsou uváděny k říjnu 2021).

Unikátní stříbrné mince či jiné sběratelské předměty lze koupit díky projektu české investiční platformy Portu Gallery.

Každý investor by měl před nákupem investičního stříbra vědět, že investiční stříbrné cihly, slitky a některé mince podléhají základní sazbě daně 21 %. Stříbro tedy není na rozdíl od zlata osvobozeno od DPH. Pokud tedy kupující není plátcem DPH, což jsou právě běžní investoři, při výkupu DPH ztrácí.

Pro vybrané mince však platí zvláštní daňový režim (dle § 90 zákona o DPH) se zvýhodněnou nulovou sazbou DPH. Jedná se zejména o mince Maple Leaf nebo American Eagle. Tento typ zdanění je výhodný pro neplátce DPH. Naopak pro plátce DPH se nemusí jednat o výhodnou situaci.

Rady a zkušenosti při investování do stříbra

Jaká jsou rizika při nákupu investičního stříbra? Na co je třeba si dát pozor a čemu se raději vyhnout? Níže jsou uvedeny praxí prověřené rady a zkušenosti.

Základním pravidlem je kupovat stříbro pouze u velkých spolehlivých prodejců a dávat si pozor na podezřele nízké ceny. Žádný prodejce neprodá stříbro levněji, než je cena na burze.

Prodejci, který není specializovaným obchodníkem se stříbrem, není zapsán v obchodním rejstříku nebo nemá vybudovaný prověřený systém dodavatelů, by se měl investor vyhnout velkým obloukem. 

Další zkušeností a radou při nákupu stříbra je, že internetová aukce znamená riziko. Prodávajícím může být kdokoliv. Kupující po obdržení zásilky často zjistí, že obdržel nekvalitní či poškozené zboží. Obzvláště pokud by byl prodejce se sídlem v zahraničí, soudní spor o vrácení peněz by byl zdlouhavý a velmi nákladný.  

Zásadně je třeba vyhnout se extrémně výhodným, byť zcela jistě lákavým, nabídkám, neboť nikdo neprodává zboží vědomě se ztrátou.

Investor by měl také určitě vědět, že stříbro není na rozdíl od zlata osvobozeno od DPH. Pokud tedy kupující není plátcem DPH, při výkupu DPH ztrácí. Je proto důležité dodržet delší investiční horizont, aby kapitálový výnos na stříbře překonal rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou včetně DPH.

Závěrem lze říci, že investiční stříbrné mince a slitky jsou jistotou v investování. Jedná o jednu z nejbezpečnějších forem zhodnocování peněz. Investici do stříbra nemůže znehodnotit žádná vláda světa a lze očekávat, že cena stříbra dlouhodobě poroste.

TIP: Jak si zajistit pravidelný příjem, pro jehož získávání není třeba vynakládat nějaké zvýšené úsilí? Inspiraci, jak si vytvořit pasivní příjem, lze najít v tomto článku.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang