Ashley Madison: Konec pohádky i pohádkáře

V nedávných dnech skončila nejedna pohádka. Jedna báchorka vyprávěla o nekonečném růstu čínských akcií, druhá zase o bezpečné cestě do ráje sociálních dávek v hermeticky uzavřeném naklaďáku po Babišovi. A pak také skončila pohádka jménem Ashley Madison. Pohádka o tom, že si každý zadaný muž může střihnout aférku se sexuchtivou dámou.

Co je Ashley Madison? Je to nejaktivnější, nejdiskrétnější a nejlegitimnější síť, kterou lze najít, pokud záletník hledá mimomanželský poměr. Je drahá, zejména pro muže.

Ashley Madison nabízí novým uživatelům bezplatnou zkušební verzi, která jim umožňuje posílat zprávy ostatním uživatelům na webových stránkách. Dalším způsobem, jak posílat zprávy na Ashley Madison bez placení, je použít funkci „Message+“.

Platforma nabízí různé možnosti zasílání zpráv, včetně textových zpráv a soukromých zpráv s fotografiemi. Uživatelé si také mohou přidávat další uživatele do seznamu oblíbených, což jim umožňuje sledovat uživatele, kteří je zajímají, a snadno přistupovat k jejich profilům. Pro přístup ke všem funkcím Ashley Madison si uživatelé musí zakoupit kredity.

Úniky dat ze seznamky

Ashley Madison je (nebo bychom snad už měli říkat byla?) internetová seznamka pro tzv. hezké chvíle. „Život je krátký. Mějte milostný poměr,“ vytrubovala reklama na Ashley Madison. Jenže seznamka pro cizoložníky byla leckomu trnem v oku.

Ať již to byli nábožensky založení lidé, strážci konzervativních hodnot či vdané ženy s dětmi na hrbu, nikdo z nich neměl důvod Ashley Madison nijak milovat. Po letech protestů se na ně usmálo štěstí.

Neznámí hackeři odcizili seznamce veškerá data zákazníků, mezi něž patřily emailové i domácí adresy klientů, jména, sexuální preference a libůstky a také informace o kreditních kartách. Podle oficiální verze hackeři požadovali ukončení činnosti seznamky.

Podle méně oficiální se dožadovali výpalného. Na jejich výzvy nebyl brán zřetel, a tak zveřejnili data ve dvou časových etapách. Publikovány byly také údaje zákazníků, kteří nenasytné seznamce zaplatili 19 USD za vymazání dat, která však následně, navzdory platbě, smazána nebyla.

Poplatek byl přitom vyžadován i po lidech, jejichž účty byly zřízeny proti jejich vůli, například v rámci kanadského žertíku jejich kolegů z práce.

Únik veškerých dat služby, která je založena na diskrétnosti, je už sám o sobě dost velký průšvih. Jenže publikace údajů s sebou přinesla i další vedlejší efekt. Server Gizmodo provedl analýzu uniklých dat, a ta potvrdila to, o čem se na internetu šuškalo již delší dobu. Že naprostá většina profilů žen je neaktivních či přímo falešných.

Mnohonásobně více mužů než žen

Na 31 milionů mužských účtů připadalo oficiálně 5,5 milionů profilů ženských, což samo o sobě není pro pány příliš povzbuzující. Jenže realita byla mnohem, mnohem horší. Aktivních účtů bylo méně než 1 procento. Své zprávy si „čekovalo“ 20 milionů mužů, ale pouze a jenom 1 492 žen! (A to je ještě otázka, jakou část z těchto žen tvořily ehm… řekněme profesionálky.)

Přitom CEO Ashley Madison tvrdil, že v jádrové skupině, uživatelů mladšího středního věku, má seznamka poměr mužů a žen 50 na 50.

Ashley Madison byla tedy ve skutečnosti něčím, pro co má slangová angličtina výraz „sausage fest“ – přehlídka párků. Seznamka zoufalé muže ponoukala hláškami typu uživatelka XY hledá někoho přesně jako vy. A nebohý sexuchtivec klikal, až si vyklikal kredit.

Jedna diskutující tuto záležitost komentovala slovy: „Kdybych na seznamu klientů našla svého muže, tak bych se s ním okamžitě rozvedla. Ani ne tak kvůli tomu, že mi chtěl být nevěrný, ale kvůli tomu, že je tak blbej.“

Všechno zlé je k něčemu dobré?

1) Záletů chtiví muži (snad) konečně pochopili, že tudy cesta nevede. Žen, které by přes internet hledalo mimomanželský poměr, je naprosté minimum. Tento boj si musí záletníci vybojovat takříkajíc v terénu.

2) Špatný konec má kauza i pro pohádkáře. CEO Noel Biderman musel odstoupit a musel by se stát zázrak, aby byla Ashley Madison po této katastrofické kauze dál schopna pokračovat. Na krku má aktuálně hromadnou žalobu v hodnotě 576 milionů USD a možná by jejímu managementu slušela i trestněprávní obžaloba za podvod.

3) Strážci konzervativních hodnot a počestné vdané ženy si mohou oddychnout.

4) Oddychnout si ale mohou i investoři, jelikož Ashley Madison měla být uvedena na burzu. A to konkrétně v Evropě, jelikož v severní Americe naráželo zvažované IPO na odpor. Vždy je samozřejmě pro investory lepší, když skandál zničujícího kalibru proběhne před a nikoli po primárním úpisu akcií.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang