Elektronické aukce energií – na co si dát pozor

Uvažujete o tom, že se zapojíte do e-aukce elektřiny nebo plynu? Hrozí odběratelům nějaká rizika?

Energetický regulační úřad vydal „Doporučení k elektronickým aukcím energie“, kde se dozvíte, na co se zaměřit, aby se vám účast v elektronické aukci vyplatila.

Jediným kritériem vítěze aukce je cena, o kvalitě dodavatele nezjistíte předem nic

Zájemce o elektronickou aukci energie (zájemce) si musí uvědomit, že podpisem smlouvy s pořadatelem e-aukce se vystavuje riziku, protože se zavazuje k budoucímu podpisu smlouvy s dodavatelem, který mu není předem znám.

Zájemce tak předem nezná oslovené dodavatele, ani jejich kompletní nabídku. Kvalita dodavatele je takřka vždy posuzována jen dle nejnižší ceny. Spolehlivost dodavatele, jednání jeho zástupců, dostatečné personální a technické zázemí potřebné k zajištění všech činností ani další služby nejsou předmětem kritérií pro výhru e-aukce.

Pořadateli e-aukcí nejsou města, ani obce, takže v případě potíží u nich zájemce pomoc nenajde. To však platí i v případě pořadatelských společností, ty také neposkytují servis týkající se vítězného dodavatele. Dokonce deklarují, že nejsou zodpovědné za kvalitu servisu a úspěšnou změnu dodavatele, tedy že tato povinnost zůstává na vítězném dodavateli.

Problém: Zájemce si nemůže ověřit, zda se dodavatelé přihlásili k dodržování Etického kodexu obchodníka, ani si nemůže ověřit reference stávajících odběratelů. Zájemce tak předem nezná ani ceníky, ani všeobecné obchodní podmínky (VOP), natož znění samotné smlouvy.

Zavazujete se k podpisu smlouvy, kterou si předem nemůžete přečíst

Sankce stanovené ve smlouvě (příp. ve VOP) pořadatelů i dodavatelů jsou většinově jednostranně určeny jen pro zájemce (budoucí odběratele) a zahrnují nejrůznější absurdní položky, často na hraně morálky.

Podpisem smlouvy s pořadatelem aukce vlastně kupujete „zajíce v pytli“. Nemáte možnost se seznámit se zněním smlouvy s novým dodavatelem energie ani obchodními podmínkami. Pokud se s novým dodavatelem nedohodnete, vystavujete se sankcím.

Doporučení: Zájemce by měl prostudovat smlouvu, ceník, ceník (sazebník) služeb a VOP, což před zahájením e-aukce není možné, protože zájemce soutěžící dodavatele ani dané dokumenty nezná. Bez jejich znalosti by se však do e-aukce hlásit neměl, protože smlouva s pořadatelem e-aukce ho k budoucímu podpisu zavazuje.

Nízká cena za energii nezaručuje, že bude nabídka výhodná celkově. Další poplatky a sankce ve výsledku cenovou výhodnost nabídky snižují.

Klasická změna dodavatele přináší menší rizika a často i nižší ceny

Snížení ceny již není tak zásadní, jako tomu bylo u prvních e-aukcí. Ceny energií totiž klesají obecně.

Cena elektřiny nebo plynu, kterou získáte díky aukci nemusí být nejvýhodnější na trhu. Skutečnou úsporu a spokojenost s kvalitou služeb nového dodavatele si zajistíte důkladným porovnáním nabídek různých dodavatelů. Nejjednodušší je využívat internetové kalkulačky elektřiny a plynu.

Zavádějící je pak meziroční srovnání ceníků v rámci e- aukcí, protože například ceny za rok 2023 jsou všeobecně vyšší než v roce 2022 – k „úspoře“ by tak došlo i bez změny dodavatele.

Dodavatel má navíc vliv jen na neregulovanou část ceny energie (elektřina asi 45 %, plyn přibližně 75 % z celkové ceny), často je však uváděn výpočet úspory z celkové ceny energie, protože vyznívá procentuálně lépe. Větší úsporu pravděpodobně zaznamená zájemce, který se chystá na první změnu dodavatele.

Obecně však lze dohledat i nižší nabídky než ty, které vyšly z e-aukcí. Fixace ceny na dobu určitou se díky stálému zlevňování energie a snižování cen u konkurence může stát v budoucnu nevýhodnou.

Pokud chce zájemce/odběratel skutečně ušetřit přechodem k jinému dodavateli, vyplatí se mu vlastní srovnání dodavatelů a výběr nového například pomocí kalkulátoru srovnání dodavatelů na internetu. Výhodou tohoto způsobu, na rozdíl od e-aukce, je možnost srovnání VOP a mnohdy i referencí před finálním výběrem dodavatele.

Rovněž je možné ověřit si, zda se daný dodavatel přihlásil k Etickému kodexu obchodníka. Také se vyplatí vyzkoušet kvalitu poskytovaného servisu – např. kontaktovat infolinku, zaslat e-mail s obecným dotazem a sledovat kvalitu a rychlost odpovědi.

Nezapomínejte na výpovědní lhůtu s původním dodavatelem

Před podpisem smlouvy s jiným dodavatelem je třeba zkontrolovat si smlouvu stávající. Pokud by ze stávající smlouvy vyplýval závazek na dobu určitou, je více než pravděpodobné, že by dosavadní dodavatel vyžadoval úhradu sankce za předčasné ukončení smlouvy (bývá definováno ve VOP).

Přechod k novému dodavateli by tak svou výhodnost pravděpodobně pozbyl.

Co mohu dělat, pokud jsem již uzavřel smlouvu o aukci energií s podomním prodejcem?

V případě smlouvy o výběru dodavatele energií uzavřené způsobem mimo obchodní prostory, např. při podomním prodeji, máte právo od smlouvy odstoupit do 14 dnů od uzavření smlouvy. Podnikatel nemůže toto právo spojovat s žádnou sankcí. Podnikatel je povinen vás o právu na odstoupení od smlouvy informovat. Jinak se lhůta pro odstoupení od smlouvy může prodloužit až na rok a 14 dní.

Před uplynutím 14denní lhůty pro odstoupení od smlouvy vám podnikatel může začít poskytovat službu pouze s vaším výslovným souhlasem. Zároveň vás musí informovat o nutnosti uhradit poměrnou část ceny využívané služby nebo o úplné ztrátě práva na odstoupení od smlouvy. Věnujte proto zvýšenou pozornost ujednáním ve smlouvě, která by zahrnovala váš souhlas s poskytováním služby před uplynutím 14denní lhůty pro odstoupení od smlouvy.

Lhůta pro odstoupení od smlouvy začíná běžet od okamžiku uzavření smlouvy. Následující den po uzavření smlouvy je prvním dnem 14denní lhůty. Pokud konec připadne na sobotu, neděli nebo státní svátek, končí lhůta následující pracovní den. Důležité je, že odstoupení od smlouvy stačí (prokazatelně) odeslat podnikateli v poslední den 14denní lhůty.

Zákon nevyžaduje písemnou formu odstoupení od smlouvy, lze ji však z důvodu prokazatelnosti důrazně doporučit. Odstoupení od smlouvy můžete zaslat na adresu sídla nebo jiného místa podnikání podnikatele, případně na jeho e-mailovou adresu. Z důvodu prokazatelnosti odstoupení doporučujeme formu doporučeného dopisu. Uschovejte si doklad o odeslání zásilky.

Není nutné uvádět důvod, proč jste se rozhodli uplatnit právo na odstoupení od smlouvy. Můžete použít vzorový formulář, který vám musí podnikatel poskytnout při uzavření smlouvy. Pokud odstoupení od smlouvy píšete sami, nezapomeňte identifikovat smlouvu a podnikatele, kterému je odstoupení od smlouvy zasíláno.

Jasně uveďte, že od smlouvy odstupujete do 14 dnů, konkrétní části nejsou nutné. Připojte datum a svůj podpis. Pokud jste při podpisu smlouvy vystavili také plnou moc, doporučujeme ji výslovně odvolat.

Pokud je navíc předmětem podomní smlouvy samotná dodávka elektřiny nebo plynu, nikoliv pouze zprostředkování výběru dodavatele, umožňuje zvláštní zákon vypovědět smlouvu nejpozději patnáctý den po zahájení dodávek energií.

Koho mohu kontaktovat?

Česká obchodní inspekce je dozorovým orgánem v případě používání nekalých obchodních praktik zprostředkovateli dodávek energií, např. organizátory energetických aukcí. Kontakty na jednotlivé oblastní inspektoráty naleznete na internetových stránkách www.coi.cz.

Ve spotřebitelských sporech se zprostředkovateli dodávek energií, např. ve sporech o zaplacení smluvní pokuty v případě, že odmítnete uzavřít smlouvy s vítězem energetické aukce, je Česká obchodní inspekce rovněž subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů (ADR). Je však třeba vzít v úvahu, že v rámci ADR nemůže Česká obchodní inspekce vydat pravomocné rozhodnutí o soukromoprávním nároku.

Orgánem dozoru nad používáním nekalých obchodních praktik ze strany dodavatelů elektřiny a plynu je Energetický regulační úřad. Kontaktní údaje naleznete na internetových stránkách www.eru.cz.

Energetický regulační úřad je orgánem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, pokud je spor veden s dodavatelem energie. Energetický regulační úřad může v rámci správního řízení rozhodovat také o platnosti smlouvy uzavřené s dodavatelem energie.

Pokud je ve vašem městě či obci podomní prodej zakázán vyhláškou a podobný „překupník“ s energiemi zazvoní u vašich dveří, je možné se obrátit na Městskou policii na telefonním čísle 156.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang