Konečnou cenu, kterou zaplatí odběratel, určují náklady na silovou energii pouze z necelé poloviny. Zbylá část podléhá regulaci a stanovuje ji ERÚ podle zákona a údajů od provozovatelů.
Přibližně 10 procent celkové ceny závisí na povinném příspěvku na obnovitelné zdroje energie (OZE).
Povinný příspěvek na ekologickou energii stoupne až o 43 %
V rámci zelené politiky Evropské unie se Česká republika totiž zavázala, že do roku 2020 bude 13,5 procenta spotřeby elektrické energie pocházet ze solárních, vodních či větrných elektráren, bioplynových stanic nebo biomasy.
V letošním roce stála podpora ekologické energie odběratele i stát celkem 38 miliard Kč. Státní příspěvek dosáhnul 11,7 miliardy Kč.
V příštím roce ovšem dojde ke snížení státní podpory zhruba o dvě miliardy, a zároveň velikost celkové podpory OZE nejspíš překoná 40 mld (dostavba Temelína má stát asi 4krát až 7krát víc, nepočítáme-li náklady na izolaci vyhořelého jaderného paliva po dobu několika tisíciletí).
Konečnou výši příspěvku zveřejní ERÚ koncem listopadu
Dnes činí povinný příspěvek na obnovitelné zdroje placený domácnostmi 419 Kč bez DPH za jednu megawatthodinu (MWh), v příštím roce může podle odhadů stoupnout na 480 až 600 Kč/MWh (bude tedy 2krát až 3krát nižší než cena silové elektřiny).
Co by nejdražší alternativa znamenala pro běžnou domácnost?
Odhadované změny v ceně elektřiny | |||
---|---|---|---|
2012 | 2013 | ||
Spotřeba: 2 500 kWh Cena za 1 MWh: 1 535 Kč Příspěvek na OZE: 419 Kč DPH: 20 % | Spotřeba: 2 500 kWh Cena za 1 MWh: 1 443 Kč Příspěvek na OZE: 600 Kč DPH: 21 % |
Celková cena včetně DPH: 13 875 Kč
Celková cena včetně DPH: 14 259 Kč
Možné zdražení v roce 2013 včetně DPH: 384 Kč. Pozn.: Není-li uvedeno jinak, není zohledněna DPH. Do celkových cen jsou zahrnuty všechny poplatky za dodávku i distribuci elektřiny. Počítáme s roční spotřebou 2 500 kWh v sazbě D02d a distribuční oblasti společnosti ČEZ (většina republiky, vyjma Prahy, jižních Čech a jižní Moravy). Od téže společnosti jsme vybrali tarif Comfort D-Standard, velikost hlavního jističe je 3×25 A.
Modelový příklad jsme spočítali pro rodinu, která používá elektřinu na svícení, vaření a provoz běžných spotřebičů. Při zlevnění silové energie o 6 %, zvýšení příspěvku na obnovitelné zdroje o 43 % a nárůstu DPH o jeden procentní bod by celkový roční účet podražil o 2,77 %.
„Ještě v červenci jsem si myslel, že by ceny mohly mírně poklesnout, ale vláda zřejmě sníží podporu obnovitelných zdrojů energie ze státního rozpočtu a přesune ji na spotřebitele. Takže nyní to vypadá, že cena pro konečné spotřebitele mírně vzroste v řádu jednotek procent,“ sdělil nám podobný závěr generální sekretář Energetické burzy Praha.
DPH vyšplhá na 21 %, anebo zřejmě padne vláda
Po fukušimské havárii deklarovala německá vláda v čele s Angelou Merkelovou snahu postupně odstavit všech svých 17 jaderných elektráren do roku 2022. Po jednáních zástupců vlády a výrobců energií ovšem zatím ještě nebyl vytvořen plán, jak nahradit ztrátu výkonu energie, který nyní zabezpečuje nejméně deset elektráren.
První pochybnosti o příliš rychlém skoncování s jádrem vyjádřil německý ministr životního prostředí Peter Altmaier, který uvedl, že přechod k obnovitelný zdrojům energie je vysoce nákladný, a proto bude muset být zbrzděn.
Rovněž plánované zvýšení dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod by se promítlo do nárůstu cen elektřiny od ledna 2013. Nicméně, změna daňového zákona při posledním projednávání nezískala dostatečnou většinou ke schválení v Poslanecké sněmovně, a proto zůstává stále nejasné, jak se celá situace bude vyvíjet.
O zákonu se bude hlasovat znovu a bude spojen s vyjádřením důvěry vládě. Ani poté, co ERÚ v listopadu definitivně rozhodne o výši povinného příspěvku na obnovitelné zdroje energie, tedy nemusí být jasno, jaká bude v roce 2013 výsledná cena elektřiny pro spotřebitele.
Zkontrolujte své účty za energii a zjistěte, jestli se vám podařilo ušetřit malé částky
Pro většinu lidí není v současné době možné ušetřit peníze změnou dodavatele energie, protože jednotkové sazby jsou zmrazeny na průměrných cenách a dodavatelé nenabízejí levnější nabídky. Stále však můžete udělat něco pro to, abyste dosáhli dalších úspor při platbách za energie.
Pokud stále dostáváte papírové účty, obraťte se na svou energetickou společnost, aby vám nabídla přechod na bezpapírové účty a správu účtu online, protože někteří dodavatelé účtují zákazníkům poplatky za papírové vyúčtování.
Platba inkasem bývá nejlevnějším způsobem, jak platit za spotřebu energie, než platit až po obdržení vyúčtování. Ujistěte se však, že zpochybňujete jakékoli zvýšení inkasa, které se vám zdá příliš vysoké. Vaše energetická společnost by vám měla být schopna vysvětlit změny a vaši spotřebu a platby by se měly vyrovnat v průběhu roku.
Pravidelné zasílání odečtů měřidel dodavateli také zajistí, že vaše platby budou přesné, a zabrání tomu, abyste dostávali odhadované účty. Pokud máte inteligentní měřič, je to prováděno automaticky.
Efektivnější používání spotřebičů
Spotřebiče, které používáte ve své domácnosti, tvoří velkou část vaší spotřeby elektřiny, takže jejich efektivní používání se pozitivně projeví na vašich platbách za energie.
Pokud jde o pračku, podle odhadů organizace můžete obvykle ušetřit přibližně 900 Kč ročně na účtech za energii, stačí používat cyklus 30 °C namísto vyšších teplot a snížit spotřebu pračky o jeden cyklus týdně.
Pokud jde o mytí nádobí, snažte se používat myčku pouze tehdy, když je plná, abyste snížili množství spotřebované vody. Snížení spotřeby myčky nádobí o jedno spuštění týdně za rok by vám podle údajů organizace Energy Saving Trust mohlo ušetřit 500 Kč.
Čištění filtrů na spotřebičích, včetně sušiček prádla a chladniček, zajistí jejich efektivní provoz.
Pokud mají spotřebiče ekologické nastavení, používejte ho, kde to jde, protože může přinést velké úspory účtů.
Odolnost proti průvanu
Zabránění úniku tepla nežádoucími mezerami kolem dveří, oken a zavěšených dřevěných podlah vám může pomoci ušetřit přes 3 000 Kč ročně a 215 kg CO2.
Profesionální izolace proti průvanu obvykle stojí kolem 6 000 Kč pro běžnou domácnost, ale existuje spousta prací, které si můžete udělat sami. Izolace proti průvanu vám také může skutečně pomoci cítit se ve svém domě příjemně a výrazně zlepšit kvalitu vašeho života.
Podívejte se na následující oblasti ve vaší domácnosti:
- Okna – použijte pásky proti průvanu kolem rámu. U křídlových oken se lépe osvědčují kartáčové lišty.
- Dveře – na okrajích použijte lišty proti průvanu a dole kartáčové nebo sklopné lišty proti průvanu.
- Komín a krb – pokud krb nepoužíváte, použijte k ucpání komína nafukovací polštář nebo nasaďte na komínový hrnec krytku. Pokud máte otevřený komín, jen díky tomu můžete ušetřit 90 liber ročně.
- Podlahová prkna a podlahové lišty – podlahová prkna se musí pohybovat, proto použijte pružnou výplň na bázi silikonu k vyplnění mezer.
- Půdní poklopy – použijte pěnové lišty proti průvanu, abyste udrželi teplo uvnitř.
Už jste opravili velké průvanem zatížené prostory? Zvažte menší otvory, které propouštějí studený vzduch, jako jsou klíčové dírky a poštovní schránky.
Využívejte chytré technologie a spotřebiče
Chytré spotřebiče jsou stále relativně nové a jejich pořízení není levné. To znamená, že nemusí být nutně vhodnou volbou pro každého. Pokud však o ně máte zájem, mohou být vybaveny některými chytrými funkcemi pro úsporu energie a také věcmi, které si obvykle spojujete s chytrými výrobky, jako je například dálkové ovládání.
Některé chytré pračky například zváží náplň prádla a spotřebují přesně tolik vody a energie, kolik je potřeba. Některé také umí automaticky dávkovat prací prostředek na základě hmotnosti náplně, takže vždy použije přesně tolik, kolik je potřeba.
Mnoho chytrých výrobků vám prostřednictvím svých aplikací v reálném čase přesně sdělí, kolik energie spotřebovávají. Pokud již máte chytrý spotřebič, ale tyto funkce nevyužíváte, možná by stálo za to seznámit se s aplikací a zjistit, zda by vám mohla pomoci s každodenní spotřebou energie.