CETV – akcie – výsledky, zkušenosti

Musí to být skvělý vyjednávač ten Adrian Sarbu. Zatím se to však projevuje, jak se zdá, spíše ve schopnosti vyjednat si vlastní manažerské podmínky. CETV ztrácí již několik let velké peníze, přesto si Sarbu vyjednal manažerský roční plat 1,8 milionu dolarů. K tomu případný zlatý padák až 5,4 milionu dolarů.

To jako akcionáři velmi rádi vidíme, když má šéf takový plat a firma je na pokraji bankrotu a to i jeho zásluhou. Ještě že Sarbuovi v poslední smlouvě omezili počet letových hodin tryskáčem „na účet podniku“ na maximálně 200 ročně a v útratě za tyto lety na maximálně 1,4 milionu dolarů ročně.

Kdo je Adrian Sarbu?

Adrian Sarbu je rumunský podnikatel a mediální manažer. Je známý jako spoluzakladatel a bývalý generální ředitel mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME).

Pod jeho vedením se CME stala jednou z největších mediálních společností ve střední a východní Evropě, která provozuje televizní kanály v mnoha zemích. Sarbu opustil CME v roce 2014 a od té doby se věnuje různým podnikatelským aktivitám.

Adrian Sarbu nastoupil do společnosti na nejvyšší post v roce 2009 a nastoupil do ziskové společnosti. Nyní je společnost na hranici bankrotu. Nebýt Time Warner, která vlastní již téměř 50 % společnosti a která CME zřejmě ještě stále věří a má s ní zřejmě dlouhodobé plány, asi by to pod vedením tohoto pána nedopadlo dobře.

Co o CME říkají 

Bývalý zaměstnanec CME se nechal slyšet, že „CME má konzistentní historii špatných či nepovedených investic a konfliktního a nesystematického manažerského řízení. To vysoce ziskovou firmu s velkým potenciálem přivedlo na pokraj bankrotu“. Kurz akcií tomu bohužel dává za pravdu. V roce 2008 na 2000 Kč za akcii. Aktuálně pod 60 Kč za akcii.

Penta v CME

Šušká se, že o investici do CME uvažuje společnost Penta. Penta prý dokonce jednala o možné spolupráci s Time Warner. Uvidíme, zda z toho něco bude, ale nedávám tomu velké naděje, neb mi to nedává smysl. To proto, že Time Warner již nyní směřuje k většinovému balíku akcií.

Společnost Penta

Penta je německá společnost poskytující digitální finanční služby, jejímž cílem je zjednodušit bankovnictví pro podniky. Byla založena v roce 2016 s vizí poskytovat malým a středním podnikům (MSP) moderní bankovní řešení. Penta působí především jako digitální banka se zaměřením na podnikatelské účty a související služby.

Penta nabízí řadu funkcí navržených tak, aby efektivně podporovaly potřeby podnikového bankovnictví. Patří mezi ně přístup pro více uživatelů, nástroje pro správu výdajů, týmové výdajové karty, možnosti fakturace a integrovaná účetní řešení. Platforma Penta se snaží automatizovat finanční procesy a eliminovat papírování, což podnikům umožňuje ušetřit čas a úsilí při správě financí.

Jednou z klíčových výhod platformy Penta je její uživatelsky přívětivé rozhraní, které umožňuje majitelům firem a jejich týmům snadnou orientaci v různých bankovních funkcích. Účty Penta lze spravovat výhradně online, což zákazníkům poskytuje pohodlí a dostupnost.

Penta se navíc snaží podporovat podnikatelskou komunitu tím, že nabízí služby s přidanou hodnotou, jako jsou networkingové akce a partnerství s různými poskytovateli služeb. Prostřednictvím těchto iniciativ se snaží vytvořit ekosystém, který podporuje růst a rozvoj podnikání.

Penta získala významné investice a partnerství s významnými hráči v bankovním a finančně-technologickém sektoru. V roce 2019 společnost Penta získala společnost Finleap, předního evropského stavitele fintech společností. Tato akvizice dále posílila pozici společnosti Penta na trhu a rozšířila její možnosti.

Celkově je Penta bankovním řešením pro podniky, které je digitálně první, poskytuje moderní bankovní služby, inovativní funkce a klade si za cíl zefektivnit finanční operace pro malé a střední podniky.

Pojďme se přehledně podívat na tu svízel CME

Celková zadluženost CME1,2 miliardy usd
Ztráta za rok 2012546 milionů usd
Ztráta za 1Q 2013109 milionů usd

Ďáběl v detailu

V loňském roce společnost vynakládala 128 milionů usd na placení úroků, aniž firma splácela jistinu. Přitom hrubý zisk CME byl jenom 130 milionů usd.

Závěr

Akcionáři plačte. Pokud jste si akcie CETV nakoupili v předchozích letech, spokojeni s touto investicí asi mnoho nemůžete být. Jak se zdá, Adrian Sarbu byla špatná volba. Skoro se vkrádá myšlenka, zda jej do CME neposlala Time Warner, aby „trošku“ snížil prodejní cenu.

Ale to je pouze moje spekulace. Na druhou stranu zájem ze strany silné společnosti a majoritní podíl v CME dává jistou naději, že firma z mapy střední a východní Evropy nebude vymazána. V nejhorším se jednou bude jmenovat Time Warner.  

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang