Co vědět před investicí?

nez-zacnete-investovat

Chcete investovat. Pravidelně po kouskách, nebo jednorázově. Vezmete peníze a jdete. Nebo ne? Investování byste neměli brát jako nakupování rohlíků (odlehčeně řečeno).

Před každou investicí je potřeba promyslet několik otázek – Vpenize.cz pokládá celkem čtyři, které je třeba před začátkem investování zodpovědět.

1) Co od investice čekáte? 

Před každou investicí byste měli vědět, proč investujete. Jestli vám má investice zajistit důchod po aktivním pracovním životě, našetřit za 5 let na nový automobil, nebo za rok na dovolenou – nebo jestli investice poslouží jako základ k tomu stát se rentiérem.

2) Kolik investovat? 

Výše investice by měla být předem jasně daná. Ale především – vždy byste měli investovat takovou částku, aby vás v případě neúspěchu prodělaný investovaný obnos finančně nezničil. Nepsané pravidlo platí, že byste měli investovat pouze tolik, o kolik jste ochotni přijít.  Částka, o kterou jste přišli, by vás měla maximálně naštvat, ale neměla by vás finančně položit. 

3) Kam investovat? 

Investice by vždy měla být promyšlená věc bez přidaných emocí. Měli byste znát produkt/ instituci/ projekt, kam budete své peníze investovat, udělat si alespoň zběžný průzkum na internetu, kde je plno recenzí, případně se spojit s někým, kdo danou investici už má nebo využívá (internetoví diskutéři však nejsou zárukou jistoty, že je něco dobře nebo špatně).

Některé společnosti nabízejí i pravidelné semináře, kde si můžete poslechnout jak firma funguje, kam investuje a poznat také osoby, které celý projekt/ firmu vedou. Osobně neinvestuji do projektů kde mi jsou lidé zaštiťující projekt nesympatičtí a nechovají se dle mně blízkých morálních pravidel, i když se jedná o zajímavou investici. 

4) Proč investovat? 

Dle mého je to nejdůležitější otázka. Vždy byste měli vědět, proč investujete. Pokud nebudete vědět proč, může se stát, že za pár měsíců přestanete platit pravidelné měsíční úložky – a budete tak ještě v mínusu, protože u většiny komerčních investic se platí na vstupu nemalé poplatky. Nebo se jednoho krásného dne rozhodnete investici vybrat a koupit si za hotovost auto, které zrovna teď „nutně” potřebujete.

Pokud budete mít například vnitřní motiv naspořit si za deset let tolik, abyste mohli odejít z práce a užívat si život a budete to opravdu chtít, nemůže vás nic a nikdo z výše zmíněných cílů rozhodit a auto či nový telefon za 20 tisíc oželíte, nebo si na něj našetříte o pár měsíců později.  

TIP: Co je to brokerjet České spořitelny a proč omezuje své služby? To je popsáno v tomto článku.

Nejlepší investiční metody

V závislosti na finančních cílech, toleranci k riziku a investičním horizontu mohou jednotlivci zvážit několik investičních metod. Zde jsou některé z běžně uznávaných možností:

  1. Akcie: Investování do jednotlivých akcií nebo fondů obchodovaných na burze (ETF) umožňuje jednotlivcům nakoupit vlastnické podíly ve společnosti. Tato metoda nabízí potenciální vysoké výnosy, ale je spojena s vyššími riziky.
  2. Dluhopisy: Investice do státních nebo podnikových dluhopisů poskytuje pevný příjem a může být stabilnější investiční možností ve srovnání s akciemi. Dluhopisy umožňují investorům půjčovat peníze subjektům na předem stanovenou dobu a dostávat fixní úrokové platby.
  3. Podílové fondy: Tyto investiční nástroje sdružují peníze od více investorů a investují je do diverzifikovaného portfolia spravovaného profesionály. Podílové fondy nabízejí diverzifikaci a mohou být vynikající volbou pro ty, kteří mají omezené znalosti trhů.
  4. Nemovitosti: Investice do nemovitostí může přinášet pravidelný příjem z pronájmu a potenciálně v průběhu času zhodnocovat hodnotu. Lze tak učinit přímým vlastnictvím nemovitostí, investováním do realitních investičních fondů (REIT) nebo účastí na crowdfundingových platformách.
  5. Indexové fondy: Tyto pasivně spravované fondy mají za cíl kopírovat výkonnost určitého tržního indexu, například S&P 500. Nabízejí širokou expozici na trhu, nižší poplatky a mohou poskytovat konzistentnější výnosy ve srovnání s aktivně spravovanými fondy.
  6. Průměrování dolarových nákladů: Tato strategie spočívá v pravidelném investování fixní částky peněz do investice bez ohledu na tržní podmínky. Umožňuje jednotlivcům nakupovat více akcií, když jsou ceny nízké, a méně akcií, když jsou ceny vysoké, což potenciálně snižuje dopad tržních výkyvů.
  7. Diverzifikace: Rozložení investic do různých tříd aktiv, odvětví a zeměpisných oblastí může pomoci snížit riziko a maximalizovat potenciální výnosy. Snižuje vliv výkonnosti jednotlivých investic na celkové portfolio.

Je důležité si uvědomit, že investiční rozhodnutí by měla být v souladu s finančními cíli jednotlivce, jeho tolerancí k riziku a časovým horizontem. Konzultace s finančním poradcem může poskytnout individuální vedení a pomoci určit nejlepší investiční metody pro konkrétní okolnosti.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang