Těžce vydělané peníze nemusí jen nečinně ležet na bankovním účtu. Chytrý investor je samozřejmě nechá pracovat a získává pomocí nich další kapitál. Svět investic působí na mnoho lidí jako neprůchodná džungle; s radami uvedenými v tomto článku se v něm však každý hladce zorientuje. Do čeho teď investovat – co se v roce 2024 vyplatí nejvíce.
Není pochyb, že rok 2024 je pro investory mimořádně zajímavý. Analytici predikují v následujících měsících výrazný růst finančních trhů a to může být skvělou příležitostí pro investice.
Tento článek poradí všem, kdo jej čtou v roce 2024 a zajímá je, do čeho investovat. Slouží ovšem i jako obecný průvodce investováním. Shrnuje ty nejdůležitější informace, které jsou relevantní v jakékoliv době, a popisuje nejvýznamnější investiční příležitosti.
TOP brokeři a investiční platformy
Srovnání nejlepších brokerů a investičních platforem 2024
eToro
98 %
Přes 30 miliónů uživatelů, nízké poplatky, vhodné pro pokročilé i začínající investory. Možnost sledovat a kopírovat portfolia ostatních investorů.
XTB
95 %
Nízké poplatky, plně v češtině. Možnost investovat do ETF i fyzických akcií, včetně Pražské burzy. Jeden z nejpopulárnějších brokerů v ČR i na Slovensku. Demo účet zdarma k vyzkoušení.
Portu
93 %
Česká investiční platforma, která nabízí nejpohodlnější pasivní investování. Do portfolií složených z ETF fondů lze investovat již od 500 Kč. Lze investovat i do konkrétních akcií. Jako jediné umožňuje investovat do frakčních akcií na Pražské burze.
Fondee
90 %
Česká investiční platforma, která umožňuje pasivní investování do ETF s poplatkem 0,9 % ročně. Vhodné pro méně zkušené investory. Plná podpora v češtině.
Prohlášení XTB – U 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Prohlášení eToro – U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u eToro ke vzniku ztráty. eToro je investiční platforma pro více aktiv. Hodnota vašich investic se může zvýšit nebo snížit. Váš kapitál je vystaven riziku.
Proč investovat
Investování finančních prostředků přináší mnoho zjevných výhod. Mezi ně patří především možnost vytvoření stabilního příjmu, který slouží jako doplněk k běžné výplatě. Pokud je investor úspěšný, mohou pak jeho pasivní příjmy dokonce dosáhnout takové výše, že se bez problémů uživí jako rentiér.
Mimoto je nutné mít na paměti, že peníze neustále ztrácejí hodnotu. V České republice se roční inflace pohybuje okolo 3 %.
V praxi to znamená, že zboží se nestále zdražuje a to jednoznačně rychlejším tempem, než se zvyšují platy. Nechat peníze jen tak ležet na účtě se tedy nejeví jako dobré řešení. Dobrým řešením je tyto peníze investovat.
Jak a do čeho investovat peníze
Je tedy jasné, že investování je rozumným nástrojem pro všechny, kdo nechtějí vlivem inflace přijít o své úspory. U investování – stejně jako snad u všeho – platí, že nejtěžší je učinit první krok. Existuje obrovské množství možností a noví investoři se tak snadno mohou cítit zmateni a zahlceni.
Ze začátku je nejdůležitější obeznámit se s různými druhy investičních příležitostí a na základě důkladné rešerše si vybrat tu, která člověku vyhovuje nejvíce. Provedení samotné investice je pak už vcelku jednoduchým krokem. Jednou z možností může být dlouhodobý investiční produkt.
Pro investory, kteří chtějí zhodnocovat svoje peníze a nechtějí s tím strávit příliš času nebo nemají tolik zkušeností, je ideální volbou Portu. Česká investiční online platforma s nízkou mírou rizika investování. Je ideální pro toho, kdo chce investovat dlouhodobě.
Je samozřejmé, že aby se člověk stal úspěšným investorem, musí mít vynikající přehled o tom, co je nového ve světě financí. Důležité je ovšem i orientovat se například v politice a mezinárodním dění, protože zásadní událostí mají přímý vliv na finanční trhy. Investor musí zkrátka neustále doplňovat své znalosti a rozšiřovat si obzory.
Poté, co si osvojí jeden investiční prostředek, by se měl investor začít zajímat o nějaké další. Řeč je o tzv. diverzifikaci portfolia. Portfolio lze chápat jako soubor všech investičních pozic, kterými investor disponuje – diverzifikované portfolio je pak takové, které obsahuje různorodé druhy investic (např. akcie, kryptoměny i komodity).
Hlavním důvodem k diverzifikaci portfolia je, že slouží jako pojistka: když se například nebude dařit akciovému trhu, může se zase dařit trhu s komoditami nebo obráceně.
Osvědčenou strategií, kterou doporučuje mnoho odborníků, je vyčlenit si nějakou částku (třeba 10 % výplaty) a tu pak pravidelně (ideálně každý měsíc) investovat. Někdo může namítnout, že nemá dostatek prostředků k investici; nicméně i pár set korun měsíčně může posloužit jako dostatečný počáteční kapitál.
Jak bylo řečeno, prvním krokem nových investorů by mělo být studium různých druhů investic s cílem vybrat si, do čeho nejlépe investovat. Níže je tedy uvedeno několik takových možností.
Akcie
Akcie rozhodně patří mezi to, do čeho dnes investovat. Znovu se probouzející ekonomika po pandemické krizi bude mít s největší pravděpodobností pozitivní vliv na akciové trhy a akcie se tak rozhodně jeví jako něco, do čeho se vyplatí investovat.
Drtivá většina finančních odborníků a investičních poradců se shoduje, že akcie by v žádném investičním portfoliu neměli chybět. U akcií by člověk neměl zapomínat na to, že se taková investice většinou pořádně zhodnotí až v dlouhodobém horizontu (cca 5 až 10 let).
Koupí akcií se člověk stává vlastníkem podílu ve společnosti. Některé společnosti pak akcionářům vyplácejí dividendy – tedy pravidelné platby. Dividendové akcie se investorům většinou zhodnocují jednou za rok nebo jednou za kvartál.
Jak začít investovat do akcií? Je to poměrně jednoduché: stačí si založit účet u online brokera, splnit potřebné náležitosti (nic, co by se nedalo zvládnout z pohodlí domova) a pak už jen pomocí několika kliknutí zrealizovat první obchod.
Brokeři se liší jak co se týče kvality poskytovaných služeb, tak co se týče poplatků. Nicméně rozhodně není nemožné najít spolehlivého brokera, který se vyplatí i malým investorům. Na výběru správného brokera ve finále dost záleží.
TIP: Tento článek ukáže, jak se stát rentiérem.
Nemovitosti
Dalším, do čeho nyní investovat, jsou nemovitosti. Ty představují zajímavou investiční příležitost zejména díky své spolehlivosti. Výhodou je, že díky nemovitosti může investor vydělávat peníze z pronájmu a navíc se její hodnota stále zvyšuje – ceny nemovitostí rostou v České republice rekordním tempem.
Nevýhodou je, že koupě nemovitosti není úplně levnou záležitostí, a pro takovou investici je tedy nutné mít vysoký počáteční kapitál. Při nákupu nemovitosti se ovšem nabízí možnost vzít si hypotéku od banky.
Banky často požadují, aby klient při zařizování hypotéky uhradil jen 20 % ceny nemovitosti, což v praxi znamená, že k investici do nemovitosti je mnohdy potřeba „jen“ několik se tisíc korun. To se samozřejmě může jevit jako velká částka – na druhou stranu, pro mnoho lidí není nedosažitelná.
Nákup nemovitosti s největší pravděpodobností nebude představovat vstupní bránu do investičního světa. A také to asi není realistická volba pro mladé investory, kteří nemají tolik finanční prostředků.
Nicméně člověk, kterému se již podařilo naspořit dostatečný kapitál a který má předešlé investiční zkušenosti, by měl investici do nemovitosti rozhodně zvážit.
Dluhopisy
Na základě dluhopisů si firmy (případně i stát) půjčují peníze od věřitelů. Věřitel, který si kupuje dluhopis, jej nemůže prodat dokud nenastane datum splatnosti. Dluhopis je pak do něj vykoupen s předem stanoveným úrokem.
U dluhopisů je vždy nutné podstoupit riziko, že daná firma zkrachuje. Mimoto je vždy důležité mít na paměti, že v den splatnosti budou mít peníze nižší hodnotu (vlivem inflace). Dluhopisy pravděpodobně nepřinesou investorům astronomické zisky, nicméně se může jednat o poměrně stabilní investici, která poslouží jako rozumná diverzifikace portfolia.
Komodity
Do čeho investovat v době krize? Do zlata. Alespoň takový je názor zastánců tohoto investičního kovu. Investiční zlato je obecně známé jako uchovatel hodnoty, a investice do něj slouží především jako ochrana před inflací.
Zlato je velmi bezpečnou investicí – je považováno za vysoce hodnotný prvek již po tisíce let a je zcela nepravděpodobné, že na své hodnotě v budoucnu ztratí.
Na popularitě v poslední době nabývá také investiční stříbro. To během loňského roku téměř zdvojnásobilo svou hodnotu a experti po něj i nadále predikují růst.
TIP: Postup založení s.r.o. je důkladně popsán v tomto článku.
Kryptoměny
Kryptoměny zaznamenaly během uplynulý let obrovský boom, zejména pak ta nejznámější, bitcoin. Ten si v nedávné době opět získal pozornost (nejen) finančních světa, neboť na přelomu let 2020 a 2021 (po třech letech stagnace) zaznamenal raketový nárůst.
Kryptoměny jsou poměrně rizikovou investicí, a proto se hodí je mít spíše jako doplněk portfolia než jeho páteřní element. Kryptoměny se většinou obchodují na specializovaných burzách. Jednou z největších světových burz je Binance.
Kryptoměny však nabízejí i někteří akcioví brokeři. Tato investiční příležitost nabízí zajímavou možnost, jak vydělat peníze na internetu z domova. Stejně tak je možné kryptoměny nakoupit či prodat v online směnárně. Jednou z oblíbených a bezpečných směnáren je na domácím trhu Simplecoin, se kterou mají uživatelé dobré zkušenosti.
TIP: Jak a kde koupit a prodat bitcoin? A jak těžit bitcoin? S tím poradí tyto články.
ETF Fondy
Do čeho se vyplatí investovat, jsou bez pochyby ETF fondy. ETF fondy jsou považovány za velmi stabilní investici, která zajistí bezpečné zhodnocení peněz.
Jedná se položku, která by v žádném rozsáhlém portfoliu neměla chybět. ETF fondy nakupují akcie firem, které do nich spadají. Často se orientují na nějaké konkrétní odvětví – např. známý NASDAQ 100 je fondem technologických společností.
ETF fondy se pak nakupují přes brokera (například XTB nebo eToro) podobně jako akcie. Od fondů se neočekávají příliš výrazné výkyvy v ceně. Investoři je nakupují s vidinou nikoliv obrovského, avšak spolehlivého růstu.
To ovšem neznamená, že na ETF fondech nelze vydělat slušné částky: například zmíněný NASDAQ 100 vzrostl za rok 2020 téměř o polovinu. ETF fondy jsou obecně výdělečnější než klasické podílové fondy.
TIP: Více o tom, co je ETF, je uvedeno v tomto článku.
Spořicí účty
Velmi konzervativním způsobem, jak pracovat s finančními prostředky je ukládat je na nějakou formu spořicího účtu, jako je například:
- běžný spořicí účet
- stavební spoření
- doplňkové penzijní spoření
- termínované vklady
Výnosy z takových účtů bývají nevelké a ve většině případů ani nejsou schopné kapitál zcela ochránit před inflací. Neznamená to, že by měl investor jejich existence zcela ignorovat.
Naopak, jistě se najdou případy, kdy je uložení prostředků na spořicí účet dobrý nápad – například stavební spoření může posloužit jako skvělý základ pro investici do nemovitosti. Je třeba si pouze uvědomit, že existují mnohem lukrativnější způsoby nakládání s financemi.
TIP: Starání se o finance ulehčí aplikace Správce financí od Home Credit.
Alternativní investice
Dalším, do čeho výhodně investovat, mohou být různé netradiční investiční příležitosti. Spadá sem luxusní zboží, archivní alkohol, umělecká díla nebo třeba hudební nástroje.
Existuje široká škála předmětů, jejichž hodnota postupem času narůstá. Při alternativních investicích je také možné spojit příjemné s užitečným – investor si může vybrat k investici nějaké odvětví, které ho osobně zajímá. Pokud jsou například jeho zájmem dostihy, může investovat do dostihového koně.
TIP: Co je to holdingová společnost? Na to odpoví tento článek.
Do čeho investovat 1 milion
Do čeho nyní investovat milion korun? Pokud se člověku poštěstí, že má volný milion na investice, bude nejspíš nejlepší radou nesázet vše na jednu kartu, nýbrž diverzifikovat.
Dobrý nápad je vyčlenit podstatnou částku na investici do nemovitosti (respektive si vzít hypotéku). Dále by investor určitě neměl opomenout akcie, jelikož ty jsou potenciálně velmi výnosné.
V neposlední řadě by měl rozhodně část peněz investovat do nějakého méně riskantního prostředku – nabízí se např. ETF fondy. Určitě pak může být zajímavé vyzkoušet si s nějakou menší částkou například investici do kryptoměn.