Kde se v domácnosti nejvíce plýtvá elektřinou

Elektřina je v dnešní době drahá, proto je dobré šetřit její spotřebu. Některé běžné domácí spotřebiče ovšem mohou přidávat tisíce na účet za elektřinu dokonce i když nejsou zapnuté. Kde nejvíce plýtváte elektřinou?

Řada lidí se snaží ušetřit, kde se dá. Hledají různé tipy, sestavují rodinné rozpočty a hledají cesty, jak ze svízelné finanční situace. Někdy opravdu stačí málo a dají se ušetřit tisíce korun. Co takhle začít u domácích spotřebičů?

Podle expertů je totiž vypojení některých spotřebičů ze zásuvky ideálním způsobem, jak snížit náklady za elektřinu.

Obecně platí, že největšími žrouty energie bývají starší spotřebiče, které nejsou vybaveny nejrůznějšími úspornými režimy.

Při nákupu nové domácí elektroniky by se tak měl člověk soustředit na energetické štítky, podle nichž si může vybrat produkt s nižší spotřebou energie.

Které spotřebiče plýtvají nejvíce elektřinou, i když je člověk nepoužívá? Jejich přehled přináší následující článek.

Televize

I když se televize vypne, stále odebírá elektřinu, protože se nachází v pohotovostním módu. Domácnosti, kde je televize každodenní zábavou, tak často přicházejí o své finance.

Pokud jde člověk spát, nebo bude mimo domov, měl by televizi vypojit ze zásuvky. Neplatí to však jen pro televizi. Spotřebiče v pohotovostním režimu totiž spotřebovávají energii.

Nabíječky

Vzhledem k rozšíření smartphonů a tabletů je nabíjení téměř každodenní nutnost. Aby člověk odlehčil výdajům, měl by po každém nabití vytáhnout nabíječku ze zásuvky, aby zbytečně „nežrala“.

To samé platí i u notebooků. Pokud si notebook člověk bere někam s sebou a nabíječku nechává doma, je potřeba ji odpojit.

Nabíječka, která je zapojená do zásuvky, může stát až 1 500 korun ročně. A to i v případě, že na ni celý rok není telefon napojený.

Myčky, pračky, sušičky

Z velkých spotřebičů jsou největšími žrouty energie sušičky prádla a ledničky. Navíc testy prokázaly, že po pravidleném vysoušení v sušičce se prádlo opotřebuje třikrát rychleji, než při běžném sušení.

Je tedy dobré sušičku střídat s klasickým sušením prádla na šňůře střídat. Ráda bude jak peněženka, tak oblečení.

Kdo chce ušetřit, měl by taky myslet na to, aby nepral a nemyl zbytečně. Tedy myčky a pračky nepoužíval, pokud nejsou plné. V případě, že je zapne jen zpola naplněné, zvyšuje jejich energetickou náročnost.

Některé modely nabízí sice poloviční chod, avšak o polovinu spotřebu energie rozhodně nesníží.

Jednoduchý způsob, jak snížit spotřebu energie, je také prát na nižší stupeň. Většina prádla nevyžaduje praní na 60 °C. Bohatě stačí praní už při 30 a 40 °C.

Chladničky, mrazáky

Provoz chladničky a mrazáky může tvořit až 20 % celkové spotřeby energie v domácnosti. Obecně tyto spotřebiče patří mezi největší žrouty energie, neboť musejí být neustále zapnuté. Snad nejhůře na tom jsou kombinované chladničky amerického typu.

Proto je potřeba se zásadně vyhnout energeticky náročným spotřebičům a volit pouze ty třídy A+++. Ročně tak lze ušetřit hodně přes 1 000 Kč.

Kdo nemá dostatek peněz na nákup nového výrobku, měl by alespoň myslet na pravidelnou údržbu. Mrazák je třeba čas od času zbavovat námrazy, která spotřebu energie citelně zvyšuje.

Také je dobré myslet na rozmístění spotřebičů. Chladnička by totiž měla stát co nejdále od trouby, sporáku, topení nebo dalších zdrojů tepla. Pokud ji zvenčí něco zahřívá, musí vynaložit mnohem více energie k tomu, aby chladila svůj obsah.

Malé domácí spotřebiče – konvice, toastovače

Mezi malými kuchyňskými spotřebiči nejvíc energie spotřebovává varná konvice. Provoz fritézy je levnější než provoz trouby, protože potřebuje méně času k dosažení stejného výsledku a spotřebuje při tom méně elektřiny.

Stejné je to i u mikrovlnky. Menší a méně často používané spotřebiče, jako jsou mixéry a odšťavňovače, nepotřebují mnoho energie.

Samozřejmě je mnoho dalších rad, jak si snížit své výdaje. Lze se inspirovat tipy, jak ušetřit za vytápění, nebo jak změnou dodavatele energie získat výhodnější tarif.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang