Energetický regulační úřad orgánem, který dbá na to, aby byla dodržována pravidla na trhu s energiemi. Jaké jsou pravomoci tohoto úřadu?
Usměrňovat cenu za distribuci elektřiny a plynu, to je úkolem Energetického regulačního úřadu (ERÚ). „Dospěla jsem k názoru, že jedinou možností je vyhlášení nových pravidel. Podle těch stávajících bychom totiž museli navyšovat regulované poplatky za plyn až o 8 %, zatímco s novými pravidly očekáváme snížení konečné ceny v regulovaných položkách o více než 5 %,“ prohlásila v minulosti předsedkyně ERÚ.
Co to znamenalo? Pokles regulované složky o 5 % zapříčinil snížení účtu asi o 1 %. Takové pravomoci ERÚ má. Co dalšího patří do jeho činnosti?
Co je ERÚ?
ERÚ je zkratka pro Energetický regulační úřad. Byl zřízen v roce 2001 energetickým zákonem, který také upravuje jeho kompetence. ERÚ sídlí v Jihlavě a má dislokovaná pracoviště v Ostravě a v Praze.
Energetický regulační úřad je tedy orgán státní správy v České republice, který se zabývá regulací energetických trhů. Jeho hlavním úkolem je dohlížet na dodržování zákonů a nařízení týkajících se energetiky.
ERÚ mj. stanovuje pravidla pro výpočet distribučních poplatků vždycky na začátku regulačního období.
ERÚ je zodpovědný za zajištění transparentnosti na trhu s energií a jeho cílem je podporovat rozvoj energetických trhů a udržovat jejich konkurenci. Hlavní náplní práce ERÚ je sledování trhu s energií, regulace cen energií, kontrola kvality a bezpečnosti energetických služeb a podpora úspor energie.
Úřad také zajišťuje, aby dodavatelé dodávali energii za spravedlivou cenu a v souladu se zákonem. Má za úkol zabránit zneužívání tržního postavení a poskytovat poradenství v oblasti energetiky.
ERÚ přijímá regulační opatření týkající se trhu s energií, jakož i opatření, která se týkají bezpečnosti a kvality dodávek energií. ERÚ také vypracovává doporučení pro vládu v oblasti energetiky.
Pravomoc a působnost ERÚ
Co spadá do pravomoci a působnosti úřadu? Jedná se o následující činnost:
- reguluje ceny, resp. regulované složky cen energií, ke kterým každoročně vydává cenová rozhodnutí,
- cenovými rozhodnutími stanoví podporu pro obnovitelné zdroje energie,
- podporuje hospodářskou soutěž v energetice,
- licencuje výrobce energií, obchodníky a další energetické aktéry, nad kterými následně drží dozor,
- chrání spotřebitele na energetickém trhu.
Na ERÚ se může spotřebitel obrátit, když řeší spory se svým dodavatelem energií, případně s distributorem.
ERÚ je důležitým orgánem pro udržení konkurenceschopnosti trhu s energií a zajištění, aby byly dodávky energií bezpečné, kvalitní a byly dodány za spravedlivou cenu.
Složení ceny elektřiny a plynu
Cena za elektřinu nebo plyn se skládá z regulované a neregulované části a daní. Na regulovanou část dohlíží právě ERÚ v rámci své činnosti.
Regulovanou část stanovuje ERÚ a zahrnuje složky, které je nutné mít na provoz, údržbu, obnovu a posilování i inovace sítí, fungování operátora trhu a regulátora. U elektřiny se navíc vybírá příspěvek na elektřinu z podporovaných zdrojů energie.
Neregulovaná část je odvozena od cen samotné komodity (tzv. silová elektřina a zemní plyn) na burze a navýšena o zisk dodavatele energie.
Distribuční poplatky
Distribuční poplatky patří do regulované složky plynu. Jsou to poplatky, které se účtují zákazníkům za distribuci plynu do jejich domu. Tyto poplatky jsou nákladné a tvoří hlavní část na účtování plynu.
Distribuční poplatky mohou být podle oblastí a distributorů různé a jsou jednou z příčin, proč se cena plynu v různých regionech odlišuje.
Poplatek je totiž založen na vzdálenosti mezi zdrojem plynu a domem zákazníka a také na spotřebě. Právě do těchto poplatků může ERÚ zasahovat a regulovat je.
Součástí regulované složky plynu dále je např. poplatek operátorovi trhu.