Global Energy – ceny, kdy je zemní plyn levnější

V Praze, vzhledem ke standardnímu tarifu společnosti RWE je lacinější o více než 21 procent. Jak si však zemní plyn od Global Energy vede v porovnání s dominantními dodavateli v jejich distribučních oblastech? Rozdíly jsou menší, alternativní prodejce je ale pokaždé výhodnější.

Podle Global Energy lze s jejich zemním plynem uštřit až 20% ročně.

Praha: Srovnání při spotřebě 30 MWh plynu ročně

Až o 21,32 % může být lacinější zemní plyn od společnosti Global Energy, v porovnání se standardním tarifem největšího tuzemského dodavatele RWE.

Modelový příklad jsme spočítali pro distribuční oblast Pražské plynárenské. Rodinný dům v hlavním městě, který odčerpá 30 MWh plynu ročně na vaření, ohřev vody a vytápění, ušetří s Global Energy 10 320 Kč.

Dodavatel a tarif plynuGlobal Energy: Plyn
RegionPražská plynárenská (Praha)
Spotřeba30 MWh/rok
Cena za kWh (vč. DPH)1,16 Kč
Roční platba za 30 000 kWh34 772,00 Kč
Součet měsíčních poplatků3 308,00 Kč
Celkové roční náklady (vč. DPH)38 080 Kč
Úspora u Global Energy10 320 Kč

Příklad jsme spočetli pro pražský rodinný dům, který spotřebuje 30 MWh zemního plynu ročně. Veškeré ceny jsou uváděny s DPH. Roční platba je cena za distribuci odebraného plynu plus cena za dodávku odebraného plynu. Součet měsíčních poplatků zahrnuje paušály, odváděné opět za distribuci a dodávku.

Konfrontace s dominanty v jejich distribučních regionech

Většina zákazníků odebírá zemní plyn od společnosti, která je zároveň distributorem energie v jejich domovském kraji. Jak si stojí Global Energy v porovnání se standardními tarify dominantních dodavatelů? Porovnejme opět nabídky pro domácnost, která potřebuje 30 MWh plynu ročně.

V hlavním městě je alternativní dodavatel o 7,52 % levnější než Plyn Pražské plynárenské. V jižních Čechách ušetří zákazníci Global Energy 4,29 % oproti produktu Standard Plyn společnosti E.ON.

Ve zbytku republiky je dominantním dodavatelem RWE s běžným tarifem Standard. Global Energy je ve středních, západních, severních, východních Čechách a na Moravě výhodnější o 8,02 až 8,25 %.

Global Energy versus dominantní dodavatelé

Spotřeba30 MWh
 Distribuční oblastGlobal Energy:
tarif Plyn
Běžný tarif
dominanta
Úspora
Pražská plynárenská38 079 Kč41 175 Kč7,52 %
E.ON38 634 Kč40 367 Kč4,29 %
RWE45 834 Kč49 855 Kč8,07 %
Východočeská plynárenská46 119 Kč50 140 Kč8,02 %
Severomoravská plynárenská45 781 Kč49 802 Kč8,07 %
Jihomoravská plynárenská44 702 Kč48 723 Kč8,25 %

Uvádíme celkové roční náklady včetně DPH při spotřebě 30 MWh zemního plynu. Porovnáváme alternativního dodavatele Global Energy se standardními tarify dominantních dodavatelů zemního plynu, vždy na jejich distribučním území.

Jaké hlavní faktory ovlivňují ceny zemního plynu?

Ceny zemního plynu jsou především funkcí tržní nabídky a poptávky. Vzhledem k tomu, že krátkodobé alternativy k zemnímu plynu jako palivu pro vytápění a výrobu elektřiny jsou v obdobích vysoké poptávky omezené, mohou změny v nabídce nebo poptávce během krátkého období vést k velkým cenovým změnám. Ceny samy o sobě často působí na rovnováhu nabídky a poptávky.

Vliv počasí

Sezónní počasí, včetně tropických bouří a hurikánů, může mít velký vliv na těžbu zemního plynu. Tento faktor na straně nabídky nutí rafinerie zpomalit nebo zastavit výrobu v obdobích, kdy počasí ohrožuje pracovníky a zařízení.

Hurikánová aktivita na pobřeží Mexického zálivu v polovině roku 2000 donutila plynárenské společnosti v této oblasti zastavit domácí provoz v této oblasti téměř na rok (od léta 2005 do léta 2006). Výsledné zpomalení stálo zemi v tomto období čtyři procenta její běžné celkové produkce zemního plynu.

Počasí, které ovlivňuje cestování, včetně sněhových bouří a tornád, může mít vliv i na tvorbu cen v důsledku umělého nedostatku způsobeného zpožděnými dodávkami zemního plynu. Mírnější teploty v obdobích s tradičně vyšší spotřebou zemního plynu – na podzim a v zimě – mohou znamenat nižší ceny, protože spotřebitelé méně využívají své domácí topné systémy. Horké počasí v létě může skokově zvýšit ceny zemního plynu.

Hospodářský růst

S růstem ekonomiky roste i cena zemního plynu. V silné ekonomice, která vykazuje dobrý růst, zejména na průmyslových a obchodních trzích, poptávka po tomto zdroji stoupá. Společnosti zaznamenávají nárůst poptávky po svém zboží a službách, což následně zvyšuje poptávku po zemním plynu jako zdroji energie.

Jakmile zemní plyn poptává více hospodářských odvětví, jeho cena se nevyhnutelně zvyšuje. Zemní plyn využívá celá řada průmyslových odvětví, což si spotřebitelé nemusí uvědomovat.

Farmaceutické společnosti používají butan, etan a propan k výrobě nesčetných zdravotnických výrobků pro spotřebitele. Průmyslové společnosti používají zemní plyn k výrobě čistějších paliv, včetně benzinu (methanolu). Má také využití v zemědělství jako součást hnojiv.

Soutěž mezi zdroji

Využívání přírodních zdrojů energetickými společnostmi a průmyslovými provozy se pravidelně mění v závislosti na dostupnosti a ceně. Obvykle se tyto společnosti snaží využít nejlevnější zdroj přírodního paliva, aby měly pod kontrolou vlastní výrobní náklady. Vzhledem k vzájemné provázanosti trhů s palivy – ropou, zemním plynem a uhlím – snižují výkyvy zájmu o kterékoli z nich cenu ostatních.

Například přechod elektrárenských společností na uhlí obvykle snižuje poptávku po zemním plynu a ropě. S klesající poptávkou klesá i cena. Vzhledem k velkému objemu spojenému se spotřebou přírodních zdrojů může mít i malé snížení nebo zvýšení ceny znatelný vliv na poptávku.

Kolísání cen ropy

Ceny ropy mohou ovlivnit využití a cenu zemního plynu způsobem, který uhlí nebo jiné oleje pro vytápění domácností neovlivňují. Když roste cena za barel ropy, zvyšují se i náklady na produkty, které z ní výrobci a rafinérie vyrábějí, včetně benzinu. Když se ceny benzinu zvyšují, spotřebitelé upravují své cestovní plány a nákupní strategie. Mohou jezdit na méně dovolených, podnikat kratší cesty a utrácet méně.

Podniky, které používají ropné produkty, mohou také omezit spotřebu benzinu, aby měly pod kontrolou režijní náklady. Zemní plyn je atraktivní alternativou, protože mnoho strojů, které jsou poháněny ropou, může používat také zemní plyn.

Zemní plyn se vyskytuje ve dvou druzích: přidružený a nepřidružený plyn. Rafinerie ropy získávají rozpuštěný přidružený zemní plyn z ropy jako vedlejší produkt procesu čištění. Zvýšení poptávky po ropě může zvýšit náklady na těžbu, což zvyšuje cenu ropy i zemního plynu, který se rafinuje společně s ropou.

Zvýšená těžba za účelem nalezení nových zdrojů ropy může rovněž zvýšit náklady, což ovlivňuje cenu přidruženého zemního plynu.

Skladování zemního plynu

Náklady na údržbu skladovacích zařízení pro zemní plyn mohou ovlivnit jeho konečnou cenu pro spotřebitele. Tato podzemní úložiště, známá jako zásobníky, jsou klíčovým článkem v dodavatelském řetězci, který dodává zemní plyn energetickým společnostem, podnikům a domácnostem po celý rok.

Zvýšení poplatků spojených se skladovacími úrovněmi může způsobit odpovídající zvýšení cen zemního plynu. Potřeby skladování ovlivňuje také nabídka a poptávka. Nižší poptávka po zemním plynu znamená delší dobu skladování, což způsobuje růst nákladů spojených s udržováním skladovacích úrovní.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang