Investice do dluhopisů – rizika, výhody, nevýhody, návod 2024

Dluhopisy jsou na rozdíl od akcií jistější investiční příležitostí. Investor má na výběr jak státní, tak korporátní nebo třeba komunální dluhopisy. Kromě toho, co jsou dluhopisy, je důležité vědět, jak fungují dluhopisy, kde koupit státní dluhopisy, jaká jsou rizika a samozřejmě zda se vůbec vyplatí do dluhopisů investovat. Na to vše odpoví tento článek.

Shrnutí článku

Dluhopis je cenný papír, který vydává emitent. Ten má povinnost splatit držiteli určitou částku peněz spolu s úrokem v předem stanoveném čase.

Když se úrokové sazby zvyšují, ceny dluhopisů mají tendenci klesat. Pokles inflace vede ke zvýšení cen dluhopisů v důsledku souvisejícího poklesu úrokových sazeb.

Mezi různými druhy dluhopisů jsou státní dluhopisy, například protiinflační dluhopisy, které mají za úkol chránit investovaný kapitál před inflací. Příkladem byly v minulosti Dluhopisy Republiky.

Na druhé straně existují i jiné druhy, například korporátní dluhopisy Saunia, i když o jejich emitentovi není příliš podrobných informací.

Investice do dluhopisů se obecně považuje za poměrně bezpečný způsob zhodnocení finančních prostředků, i když výnosy jsou obvykle nižší než u akcií.

Co jsou dluhopisy

V první řadě je nutné vědět, co jsou dluhopisy. Dluhopis je druh cenného papíru, který vydává emitent a kupuje věřitel. Na základě emitenta se existuje několik typů dluhopisů, např.:

  • státní
  • korporátní
  • komunální
  • bankovní dluhopisy aj.

Toto zhodnocení finančního vkladu nepřináší vysoké riziko ztráty, a navíc je investice do dluhopisu jednoduchou záležitostí, kterou zvládne každý.

Na rozdíl od investicí do akcií není zapotřebí takových vzdělávacích a znalostních požadavků v oboru. I tak s sebou dluhopisy přináší rizika a nevýhody, na které je potřeba dát si pozor.

Ze statistik vyplývá, že oblíbenost investic do dluhopisů roste. I přes ne tak vysoké výnosy a zisky se jedná o velmi zajímavou a lukrativní oblast zhodnocování peněz. Konzervativní styl investora podpoří dluhopisy státní. Považují se za nejstabilnější.

Pokud subjekt nemá až takovou averzi k riziku, může zkusit cestu firemních, korporátních dluhopisů s vyšší úrokovou mírou.

Investice do dluhopisů je obecně vcelku bezpečná. Investice do zajištěných dluhopisů je doporučena, vyplatí se dát pozor na dluhopisy podřízené.

Rozdíl mezi zajištěným a podřízeným dluhopisem:

  • zajištěný dluhopis – zajištěn nejčastěji právem zástavním – na majetek dlužníka
  • podřízený dluhopis – jeho jmenovitá hodnota je 10 000 Kč, úrokový výnos je fixní nebo variabilní

Dluhopis se zástavním právem je výhodnou a jistou investicí. Věřitel má právo uspokojit svou pohledávku vůči emitentovi i v případě, že tento subjekt nemá platební schopnost. Zajistí si tak vklad např. na jeho majetku.

Zajištěný dluhopis se hojně využívá ve Velké Británii. Tento typ dluhopisu je v České republice nejčastější u hypotečních zástavních listů. Obligace kryje pohledávka hypotéky.

investice-do-dluhopisu-2132653
Oblíbenost investic do dluhopisů roste.

Jak fungují dluhopisy

Koupí dluhopisu poskytuje věřitel, tedy investor, finanční prostředky subjektu, který cenný papír emitoval, vydal. Nejčastějšími jsou střednědobé až dlouhodobé obligace. Dle druhu a podmínek se mění výše úrokové sazby a úroveň rizika zhodnocení kapitálu.

Dynamika investic do dluhopisů úzce souvisí s inflačními očekáváními účastníků trhu. Před nakoupením dluhopisů je dobré vědět, jaké druhy existují, jaké cesty ke koupi vedou a jaké zisky a jistoty věřitel má.

Přehled, jak fungují dluhopisy:

  • Když úrokové sazby rostou, ceny dluhopisů obvykle klesají.
  • Naopak, pokud se inflace vyvíjí směrem dolů, atraktivita úrokových sazeb dluhopisů se zvyšuje, což vede k nárůstu poptávky a následně k vyšším cenám dluhopisů v důsledku klesajících úrokových sazeb.
  • Investoři, kteří se rozhodnou prodat dluhopisy před jejich splatností, mají okamžitý přístup ke svým finančním prostředkům.
  • Dluhopisy se mohou vyznačovat buď pevnými, nebo pohyblivými úrokovými sazbami a dluhopisy s delší splatností obecně vykazují větší citlivost na změny úrokových sazeb než krátkodobé dluhopisy.

Pochopení toho, jak fungují dluhopisy, je klíčem k přijímání informovaných investičních rozhodnutí týkající se dluhopisů, ať už státních či korporátních.

Investice do státních dluhopisů

Investice do státních dluhopisů až tak vysoké zúročení nepřinese. Nicméně jistotu a důvěryhodnost návratnosti zaručuje emitent – stát. Ten vydává tento typ obligací.

Dle doby splatnosti lze vybírat mezi 3 státními dluhopisy, konkrétně to jsou:

  • krátkodobé státní dluhopisy (do 1 roka)
  • střednědobé (1 – 10 let)
  • dlouhodobé dluhopisy státu (více jak 10 let)

Ministerstvo financí vydává a řídí emisi. Česká národní banka za emisi zodpovídá, dále spravuje úrokové částky a vyplácí je věřitelům.

Kde koupit státní dluhopisy

Jsou dvě možnosti, kde koupit státní dluhopisy. Nákup lze provést osobně i online. Jak státní dluhopis koupit dokáže poradit nejen paní na pobočce smluvního distributora, dokonce i internetový portál Spořicí státní dluhopisy.

Pro zájemce o nákup státních dluhopisů jsou podrobné postupy a pokyny snadno dostupné na internetových stránkách České národní banky (ČNB).

Investice do dluhopisu je jednoduchou záležitostí, kterou zvládne každý.

Protiinflační dluhopisy

Protiinflační dluhopisy vznikly jako strategické opatření na ochranu investorů před následky inflace. Vycházely vstříc zejména jednotlivcům, kteří se snažili zachovat reálnou hodnotu svých investic v době ekonomické nejistoty. Příkladem protiinflačních dluhopisů jsou Dluhopisy Republiky.

Ministerstvo financí vydávání protiinflačních dluhopisů však pozastavilo. Inflace se postupně stabilizovala a výrazně zklidnila, a proto protiinflační dluhopisy aktuálně neposkytují takové výnosy.

Co jsou Dluhopisy Republiky?

U příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky zavedlo Ministerstvo financí ČR Dluhopisy Republiky. Byly označovány jako konzervativní a stabilní investice, jejímž cílem bylo zabezpečit úspory proti inflaci.

Splatnost pro Dluhopisy Republiky Ministerstvo financí stanovilo na šest let, přičemž splacení má být ke 3. lednu 2025, což bude zahrnovat i úroky za rok 2024. Charakteristickým rysem těchto dluhopisů byla jejich flexibilita, která umožňovala předčasné splacení jednou ročně bez sankce, a to zejména u nominálních hodnot do půl milionu korun.

Zájemci se k těmto dluhopisům mohli snadno dostat, a to buď osobní návštěvou vybraných poboček smluvních distributorů, nebo elektronickou formou bez poplatků.

Ke koupi Dluhopisů Republiky byly různé investiční možnosti, včetně dluhopisů:

  • reinvestičních
  • protiinflačních
  • pevných

V současné době je však možnost nákupu Dluhopisů Republiky nedostupná a v důsledku měnících se ekonomických podmínek dnes není tak výhodné tyto dluhopisy držet jako v době jejich prvního vydání.

pexels-liza-summer-6347720-7571592
Státní dluhopisy lze zakoupit osobně i online.

Investice do firemních dluhopisů

Výnosnější, avšak rizikovější druh dluhopisu, jsou právě ty firemní. Odpovídají úměře čím vyšší riziko, tím vyšší zisk. Korporátní, firemní, někdy označované i jako soukromé dluhopisy, vydává firma nebo soukromá osoba.

Roční úrokové sazby firemních cenných papírů dosahují přibližně 5 % – 10 %. Investování často nedoprovází ani prvotní finanční poplatky za zřízení. Výnos se stanovuje dopředu a je pevný. Na trhu je široká škála firem nabízející dluhopisy a investor se může rozhodnout, jaká z nich je pro jeho vklad tou nejlepší.

U této investiční příležitosti je klíčové vzít v úvahu několik faktorů:

  • stav emitenta
  • finanční zdraví
  • schopnost dostát svým závazkům
  • další charakteristiky firmy

Je důležité zjistit, zda jsou dluhopisy opravdu čisté, bez podvodů a rizik. Proto může být vhodné poradit se před investicí s odborníkem.

Saunia dluhopisy

Saunia Finance, mateřská firma společnosti Saunia, která je proslulá svými rozsáhlými saunovými světy v České republice a na Slovensku, v srpnu 2024 vydala nové dluhopisy na 200 milionů Kč. Nabízí je jako listinné neboli fyzické cenné papíry, které nejsou obchodovatelné na burze.

Úroková sazba pro Saunia dluhopisy je 8 % ročně, i když za určitých podmínek se může výnos vyšplhat až na 10 % ročně. Saunia vyplácí výnosy čtvrtletně, což držitelům dluhopisů zajišťuje pravidelný příjem. Díky tomu jsou vcelku lukrativní investicí.

Společnost Saunia Finance umožňuje v případě Saunia dluhopisů předčasné splacení, a to počínaje 1. zářím 2025. Dluhopisy se prodávají v nominálních hodnotách 10 000 Kč s požadavkem na minimální nákup pěti dluhopisů.

Potenciální investoři však musí vzít v úvahu jeden háček. K Saunia dluhopisům nejsou dostupné relevantní informace o mateřské společnosti Saunia. Absence finančních informací by mohla budoucím investorům způsobit komplikace.

Transparentnost je pro investory často rozhodujícím faktorem při posuzování rizika a životaschopnosti jejich investic. Konečné datum splacení Saunia dluhopisů je 1. září 2027.

V konečném důsledku sice dluhopisy představují slibnou investiční cestu, potenciální kupci však musí zvážit jejich výnosy oproti neprůhlednosti finančních informací o společnosti Saunia.

firemni-dluhopis-7995675
Korporátní dluhopisy jsou emitovány firmami, společnostmi nebo soukromníky.

Rizika investice do dluhopisů

Hodnotícím faktorem všech investorů jsou při investici do dluhopisů možná rizika. Říká se, že nejvíce rizikové v oblasti investování je chování a přístup investora samotného. Jeho postoj, pohled na investice a nakládání s financemi rozhoduje.

Pohled na rizika dluhopisů začíná u členění na státní či korporátní druh cenného papíru. Jaká jsou rizika korporátních dluhopisů?

  • Kreditní riziko: To je spojené s krachem emitenta a jeho neschopností plnit platební povinnosti. Takto vložený kapitál může být velice ztrátový.
  • Průzkum o emitentovi je základ: Rizikové dluhopisy firemních společností lze rozeznat díky ratingu a jejich reportům.
  • Finanční výsledky a výstupy společností: Mezi tyto ukazatele patří např. klesající zisk, pokles výše tržeb, záporný hospodářský výsledek, vzrůstající krize, ukazatele zadluženosti či úrokového krytí.

Jaká rizika naopak přináší státní dluhopisy?

  • Riziko u těchto obligací spočívá v úroku: Úrokové sazby státních dluhopisů jsou rozdílné. Záleží na jejich nastavení.
  • Nízké výnosy: Každý z úroku se odvíjí od něčeho jiného, závisí na daných podmínkách. Výnosy pak mohou tvořit velmi nízké hodnoty.
  • Ceny kolísají, mění se: Nejen u hladin spotřebitelských cen. I úroveň ceny dluhopisu může být ovlivněna snižující se kupní silou peněz a měnící se cenovou úrovní. Inflace a s ní spojeno riziko, volatilita a z ní plynoucí riziko, potažmo měnící se průměrná doba splatností.

Navzdory určitým rizikům se státní dluhopisy obecně považují za méně rizikové. Zároveň však mívají menší výnos než dluhopisy korporátní.

Vyplatí se do dluhopisů investovat?

Při zvažování investice se nabízí otázka, zda je dobrý nápad do dluhopisů investovat. Ačkoli vždy záleží na osobních preferencích, investice do dluhopisů představují relativně bezpečný způsob investic a dlouhodobý zdroj financování pro emitenty dluhopisů.

Zásadní roli při rozhodování, jestli do dluhopisů investovat, hraje ekonomické prostředí, zejména míra inflace. Je-li inflace nízká, stává se investice do dluhopisů atraktivnější díky stabilitě, kterou nabízejí. Potenciální investoři by si však měli být vědomi rizik, jako je například potenciální platební neschopnost emitenta. Proto je vždy dobré si o emitentovi zjistit co nejvíce relevantních informací.

Kromě toho je zásadním faktorem zdanění příjmů z dluhopisů. Povinnost zdanit příjem z dluhopisů má investor pouze v případě, že emitent nemá sídlo v České republice. Jedná se o 15 % daň z příjmu. Naopak v případě sídla emitenta v Česku musí zdanit úroky přímo emitent, a až poté úroky vyplatit.

Finanční výsledky a výstupy společností mají vypovídající hodnotu pro rozhodnutí se o koupi jejich dluhopisů.

Investice do dluhopisů – tipy

Rozvoj možností a investičních příležitostí přeje i emitentům dluhopisů. Všem potenciálním investorům je emise veřejně přístupná a otevřená. Stejné podmínky má fyzická i právnická osoba při investování do státních dluhopisů.

Při investici do dluhopisů se doporučuje dodržovat několik zásad:

  • Důvěryhodnost emitenta, jeho platební schopnosti, garance a kvality mají podstatný vliv na bezpečnost vkladů.
  • Investice je dobré diverzifikovat, rozmělňovat, členit a rozkládat.
  • Vybírat méně rizikové investice. Výnosnější s sebou nesou vyšší rizika.
  • Důležité je zhodnotit, jestli chce investor čelit vysokým rizikům a nejistotám s vidinou vysokých zisků, nebo chce využít klidnou, méně rizikovou cestu s nižším, avšak zaručeným výnosem.

Rozdělení balíku dluhopisů na vhodné, zaručené a ty podvodné, velmi rizikové, je první krok k úspěchu. Bonitu společností, které korporátní dluhopisy vydávají, je potřebné a zároveň možné veřejně ověřit.

Portfolio je potřeba ochránit před hrozbou vysokých rizik a ztrát. Investice se doporučuje skládat tak, aby byly diverzifikované. Dobré je investovat do jednoho dluhopisu maximálně 5 % částku celkové kapitálové sumy.

Tím dochází k rozložení rizika. Případná ztráta se kompenzuje úspěšnější položkou z portfolia. Nejen dluhopisy nabízí možnosti investorovi, jak zúročit peníze. Současné možnosti různorodé, každému přístupné a jednoduché k realizaci zhodnocení vkladů.

Výnosnější, avšak rizikovější, jsou investice např. do kryptoměn. Karta Crypto je cesta, jak principy debetní karty převést na trh s kryptoměnou. Způsoby, jak těžit bitcoin, nejsou náročné. Jen je potřeba dát si pozor např. na povinnost zdanění kryptoměn.

S nákupem kryptoměn pomůže Binance, jedna z největších kryptoměnových burz na světě. Je na každém z investorů, jakou cestu zvolí. Jen dluhopisů je celá řada. Specifické jsou např. zelené dluhopisy, které mají jasný environmentální účel.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang