Snažím investovat do výjimečných společností: rozhovor s Jánem Hájkem, portfoliomanažerem Erste Asset Management

Fond Top Stocks investuje do koncentrovaného portfolia tvořeného přibližně 25 společnostmi, které jsou obchodované na trzích v USA a Evropě a které jsou vybírány s ohledem na jejich dlouhodobý růstový potenciál. 

Ján Hájek vystoupí jako řečník na České investiční konferenci 10. a 11. listopadu 2016 Praze, kde mimo jiné povede praktický workshop pod názvem „Jak nalézt kvalitní růstovou akcii“, a to 11. listopadu 2016. Workshop nabídne detailní náhled do kuchyně manažera fondu.

Na jednotlivých příkladech manažer ukáže, kde hledá nové růstové příběhy a jak při jejich analýze postupuje. 

Dobrý den, můžete v krátkosti popsat svoji profesionální kariéru?

Na akciových trzích pracuji od roku 1994. Pracoval jsem postupně jako akciový analytik, investiční manažer, proprietary trader a investiční stratég v několika společnostech. V srpnu 2006 jsem nastoupil do Investiční společnosti České spořitelny (v současnosti Erste Asset Management ČR) a začal jsem řídit akciový fond Top Stocks, který vznikl 28. srpna 2006.

Od ledna 2012 jsem také spolumanažerem akciového fondu ESPA Stock Biotec. Moje aktuální pozice ve společnosti Erste Asset Management ČR je ředitel úseku Správa investičních fondů.

Jaká je vaše investiční filozofie?

Moje investiční filozofie spočívá v tom, že se snažím investovat do výjimečných společností, o kterých se domnívám, že jejich fundamentální veličiny dlouhodobě porostou nadprůměrným tempem a že tento jejich investiční příběh není v současnosti trhem správně oceněn.

Protože věřím, že takovýchto výjimečných růstových společností není neomezený počet a také je velice obtížné je nalézt, tak se snažím, aby portfolio fondu obsahovalo spíše menší počet investic (v mém případě maximálně 25 různých investičních nápadů) než je tomu v případě standartních široce diverzifikovaných akciových fondů investujících na vyspělých trzích.

Jak vybíráte akcie, co berete v úvahu?

Můj přístup „stock-pickingu“ se nijak výrazně neliší od standardních postupů ostatních investičních manažerů. Také já detailně zvažuji jednotlivé nápady a analyzuji příslušné společnosti, než se rozhodnu uskutečnit příslušnou investici. Při své analýze se zaměřuji na odhad růstu základních veličin, jako jsou tržby, zisk a volné cash-flow.

Zajímají mě především situace, kde se domnívám, že mnou odhadovaný dlouhodobý růst těchto veličin je mnohem vyšší než aktuální tržní očekávání a kde výše růstu těchto veličin je dostatečná pro dosažení mnou požadovaného zhodnocení bez nutnosti růstu relativního ocenění (např. ukazatele P/E nebo P/Sales).

Nižší úroveň relativního ocenění než jaká by odpovídala mým představám, bývá pouze dodatečným růstovým potenciálem, při svém rozhodování o zařazení do portfolia fondu variantě růstu relativního ocenění přikládám velmi nízkou váhu.

Velký důraz kladu na větší míru specifičnosti investičních příběhů jednotlivých společností. Zpravidla hledám takové společnosti, které jsou schopny dosáhnout určité tempo růstu i v případě nepříznivých sektorových podmínek, resp. pomalejšího růstu lokálních ekonomik díky jedinečné vlastnosti jejich produktů, nebo díky schopnostem managementu.

Jednotlivé investiční nápady mají spíše dlouhodobý charakter, standardní počáteční investiční horizont představuje 12 – 18 měsíců. V případě dřívějšího naplnění očekávaného vývoje, resp. v případě opačném, kdy nedojde k naplnění tohoto scénáře, může být jednotlivá investice vyřazena z portfolia i dříve.

Mým záměrem však zůstává udržování nízkého obratu aktiv ve fondu – od začátku existence fondu bylo uzavřeno 43 investičních nápadů, to znamená, že průměrný obrat portfolia je přibližně jednou za 6 let.

Jak důkladný je výběr, neboli jak veliké procento vybraných akcií odpadne?

V průběhu roku se podívám na přibližně 250 společností, a jak jsem psal výše, v průměru do portfolia nakoupím 4-5 nových společností. Takže mnohem více času strávím analýzou než transakcemi nad portfoliem.

Jaké máte výsledky v investování?

Hodnota fondu Top Stocks za prvních 10 let jeho existence vzrostla o 129,8% (t.j. 8,68% p.a.), srovnávací index, kterým je měnově zajištěný koš indexů 80% MSCI TR Net US + 20% MSCI TR Net EU, za 10 let vzrostl o 85,2% (t.j. 6,36% p.a.).

Fond ESPA Stock Biotec, na jehož řízení se spolupodílím, získal v dubnu letošního roku ocenění od společnosti Lipper pro nejlepší sektorový biotechnologický fond za uplynulých 5 let, který je nabízen v Evropě.

Jste odměňován podle výkonu, nebo paušálně a jaký to má vliv na vaši úspěšnost?

Moje odměna je kombinací fixní a variabilní složky vázané na dosažení určitého výkonu. V naší společnosti je odměňování nastaveno tak, aby bylo co možná nejvíce v souladu s dlouhodobými zájmy podílníků, jejichž peníze jsou spravovány.

Navíc já sám pravidelně investuji peníze, které si spořím na penzi, do fondu Top Stocks, takže je to i v mém osobním zájmu, abych ve fondu dosáhl dobrých výsledků.

Myslíte si, že investování do hodnoty má v dnešní době ještě smysl?

Myslím si, že ano. Protože platí, že kurzy akcií, i když s občasnými odchylkami, ale přece jenom dlouhodobě kopírují vývoj hodnoty společnosti. Přestože to není snadné, tak podle mě má smysl hledat společnosti, jejichž hodnota bude v budoucnu nadprůměrně růst.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang