Kryptoměny jsou již po několik let velmi populární volbou pro investory ze všech koutů světa a největší oblibě se bezpochyby těší proslulý bitcoin. Bitcoin lze zakoupit prostřednictvím specializovaných směnáren či burz a jednou z možností získávání bitcoinu je i takzvaná těžba. Co to vlastně těžba kryptoměn je, jaký je její princip a jak těžit bitcoin?
Bitcoiny lze získat dvojím způsobem, a to buďto nákupem bitcoinu anebo skrze těžbu. Právě kolem těžby koluje spoustu mýtů – někteří lidé si například myslí, že se jedná o snadný způsob, jak zbohatnout. Na úvod je třeba uvést, že vydělat peníze těžbou bitcoinu je pro jednotlivce opravdu velice obtížné.
Bitcoin funguje coby nejstarší kryptoměna již od roku 2008. A v průběhu prvních pár let skutečně bylo možné provádět těžbu z domácího počítače a získávat tím nové jednotky měny. Nicméně, s postupem času se začala uživatelská síť rapidně rozšiřovat, což drasticky omezilo šanci malých těžařů na úspěch. V Salvadoru byl bitcoin dokonce uznán za oficiální měnu.
Čím více transakcí v bitcoinové síti probíhá, tím vyšší výpočetní výkon těžba vyžaduje. V praxi to znamená, že zhruba již od roku 2013 se z domácí těžby na osobním počítači nedá reálně profitovat. S tím se bohužel musí vyrovnat ti, kdo se zajímají o to, jak těžit bitcoin na PC.
Existují přesto možnosti, jak doma těžit bitcoin, a těm se bude tento článek věnovat. Nejprve je však třeba podívat se na to, jak vůbec těžební proces funguje.
Jak těžit bitcoin – možnosti
Těžbu kryptoměn je možné definovat jako proces, při kterém těžební software hledá řešení matematického problému, a tím zprostředkovává transakce v bitcoinové síti. Těžba je pro fungování kryptoměny naprosto klíčová – bez ní by se transakce nedaly realizovat.
Úkolem těžařů je validovat transakce, které jsou zadávány do peer-to-peer sítě. Samotná těžba spočívá v řazení transakci do tzv. bloků, které se následně vytěží. Vytěžení bloku zjednodušeně řečeno znamená nalezení řešení matematické funkce.
Takové řešení nelze najít jinak, než opětovným zkoušením obrovského množství různých možností. Z toho důvodu má největší šanci na vytěžení bloku ten těžař, který učiní za časový interval nejvíce pokusu o vyřešení – tedy ten, který disponuje nejvyšším výpočetním výkonem.
Těžení bitcoinu
Za každý vytěžený blok náleží těžaři odměna v podobě několika jednotek bitcoinu – nyní dosahuje tato částka hodnoty přibližně 6,25 BTC. Těžba tak představuje jediný způsob, jak se mohou nové jednotky bitcoinu dostávat do oběhu.
Odměna za vytěžený blok se ovšem jednou za čas (po každých 210 000 vytěžených blocích) sníží o polovinu. Této metodě se říká halving a slouží k regulaci nových bitcoinů vpouštěných do oběhu. Takto se výše odměny za jeden vytěžený blok bitcoinu vyvíjela během uplynulých let:
- 3. ledna 2009 – spuštění bitcoinové sítě (odměna 50 BTC)
- 28. listopadu 2012 – 1. halving (odměna 25 BTC)
- 9. července 2016 – 2. halving (odměna 12,5 BTC)
- 12. května 2020 – 3. halving (odměna 6,25 BTC)
V roce 2023 zbývají k vytěžení bitcoinu již jen necelé 3 miliony z celkových 21 milionů bitcoinů. Nicméně právě vlivem halvingu zabere těžba ještě poměrně dlouho dobu: k vytěžení posledního bitcoinu by mělo dojít přibližně okolo roku 2140.
Těžba bitcoinů
U těžby kryptoměn je dále třeba mít na paměti, že kromě náročnosti na výpočetní výkon se s ní pojí také velmi vysoká spotřeba elektrické energie. Podle zajímavé statistiky je roční spotřeba bitcoinu dokonce dvakrát vyšší než spotřeba celé České republiky.
Kromě toho je třeba zmínit, že k těžbě bitcoinu je zapotřebí vlastnit živnostenské oprávnění a že na případné zisky ze směny kryptoměn (za jiné kryptoměny, fiat měny, zboží nebo služby) je uvalena daň z kryptoměn. Může to začít přivýdělkem ke stávající práci a končit hlavní činností s možným vyděláváním peněz z domova a přes internet.
Jak začít těžit bitcoin
Jak lehce těžit bitcoiny? Odpověď zní: nic takového bohužel není možné. Těžba bitcoinů je proces, který vyžaduje vysoké vstupní i provozní náklady, jež sotva mohou být pokryty zisky. Většina těžby probíhá na obrovských těžebních farmách nacházejících se především v Číně, jimž může jednotlivec těžko konkurovat.
Prvním krokem pro ty, kdo by se i tak rozhodli, že chtějí s těžbou začít, určitě bude nákup toho správného hardwaru. Jak již bylo zmíněno, pouhý počítač (jakkoliv má výkonný proces či grafickou kartu) stačit nebude. Zařízení, po kterém se bude nový těžař poohlížet, se jmenuje ASIC miner.
ASIC miner je speciální těžební stroj, u něhož se snoubí vysoký výpočetní výkon s relativně nízkými energetickými náklady. Miner se připojí k počítači a pomocí něj se ovládá. Pro znatelné výsledky je ovšem určitě potřeba pořídit minerů více. Cena jednoho se pohybuje od nižších desítek tisíců korun.
Dále je výhodné založit si svou vlastní bitcoinovou peněženku. Jedná se o software, pomocí kterého je umožněno bezpečné uchovávání bitcoinů.
Alternativou je pak hardware peněženka připomínající flash disk. Příkladem hardware peněženky jsou modely Ledger Nano nebo Trezor.
Poté by měl těžař zvážit, zda se nepřipojí do mining poolu. Mining pool je v podstatě komunita těžařů, kteří spojí výpočetní výkon svého hardwaru, aby maximalizovali svou konkurenceschopnost. Případný výdělek z vytěžených bloků si pak mezi sebe členové mining poolu rozdělí.
Těžení v rámci mining poolu představuje dost možná jedinou možnost, jak mohou amatérští těžit výhodně těžit. Zisky z těžby jsou v tomto případě sice menší, avšak přicházejí s větší pravidelností. Příkladem mining poolu je Slushpool – jedná se o vůbec první mining poolu na světě a zajímavostí je, že pochází z Česka.
Posledním krokem před zahájením těžby je pak už jen pořízení těžebního softwaru. Zde je hlavně důležitá kompatibilita se zvoleným hardwarem. Příkladem těžebního softwaru je třeba Nice Hash Miner. Pak už se může nový těžař s chutí pustit do svého prvního bloku.
TIP: Při aktivaci karty Crypto je možné získat zajímavý bonus – více v tomto článku.
Jak těžit bitcoin na mobilu
Je sice pravdou, že bitcoiny lze těžit i na mobilních zařízeních, avšak výpočetní výkon telefonů je pro rentabilní těžbu opravdu nedostačující. Těžba navíc ohrožuje životnost baterie mobilů, a aplikace, které ji zprostředkovávaly, byly proto v minulosti zakazovány společnostmi Google a Apple.
Těžební aplikace se přesto dají stále získat – jednodušší je to na zařízeních Android, kde je politika pro stahování aplikací třetích stran ve srovnání s iOS přeci jen o něco benevolentnější. Nicméně, těžba na mobilu je zde skutečně zmíněna spíše jen pro zajímavost.
TIP: Zajímá vás spíš koupě či prodej kryptoměn? Pak lze doporučit článek o Simplecoin, nejstarší české online směnárně.