Do dluhové pasti se lze dostat poměrně snadno. Všude se objevují reklamy na možnost nákupu na splátky. Může se proto stát, že se člověku nahromadí více půjček s nízkou splátkou, nicméně celkový dluh začne dosahovat nebezpečné vysokých hranic.
Následně stačí, aby člověku vypadl pravidelný příjem a dluh se může nekontrolovaně množit. Právě pro tyto případy je určená konsolidace půjček.
Prostřednictvím bankovní konsolidace i nebankovní konsolidace úvěrů se veškeré závazky sloučí do jedné splátky s jedním úrokem. Dlužník se tak zbaví nevýhodných úroků a má mnohem lepší přehled o svých splátkách.
Konsolidace půjček
Co je konsolidace a jak dlužníkovi pomůže? Konsolidace nabízí co nejdelší dobu splatnosti tak, aby měsíční splátka byla co nejnižší a nezatěžovala měsíční rozpočet.
Samozřejmě v tomto případě záleží, jak moc je člověk zadlužen. Obecně platí, že splátka se může snížit až o polovinu oproti původní celkové částce všech splátek.
Dlužník získá mnohem nižší úrokovou sazbu a přehled nad financemi a nad tím, kolik opravdu splácí na úrocích.
Je rovněž možné si v rámci konsolidace půjčit peníze navíc. Na jedné straně je to velká výhoda, protože tak dlužník pomůže svému rozpočtu, na druhou stranu se tak zadluží ještě více.
Je potřeba si dávat pozor na poplatky za vedení konsolidace, za předčasné splacení či za mimořádnou splátku. Někdy je také nutnost zřídit si běžný účet u banky, která sloučení půjček provádí. Zájemci mohou rovněž využít nebankovní konsolidace, která však bývá o něco méně výhodná.
Při výběru instituce, u které dlužník své závazky konsoliduje, je vhodné nejprve porovnat více dostupných nabídek. K tomuto účelu lze využít kalkulačku konsolidace půjček, kterou mají jednotliví poskytovatelé úvěrů na svých webových stránkách.
TIP: Užitečné informace z oblasti půjček a úvěrů poskytuje např. portál Navigátorúvěru.cz.
Lze získat půjčku na konsolidaci i při potížích s registry?
Půjčka na konsolidaci dluhů je způsob, jak sloučit stávající dluhy pro snažší splácení a v budoucnu tak výrazně ušetřit na měsíčních splátkách.
Půjčku na konsolidaci dluhů je možné získat, pokud má zájemce špatnou bonitu a třeba i potíže s úvěrovými registry, ale výběr nabídek může být omezený a nemusí být nabídnuty nejlepší úrokové sazby a podmínky. Proto je důležité porovnat nabídky z celého trhu – v tom mohou pomoci online srovnávače úvěrů.
Online srovnávače prohledávají širokou škálu poskytovatelů, aby našly nejlepší půjčky, které vyhovují potřebám zájemců. Mohou také ukázat šance na přijetí dobrého úvěru, takže zájemce bude vědět, na čem je, ještě než podá žádost.
Na co použít půjčku na konsolidaci dluhů bez registru?
Konsolidace půjček může být dobrým krokem k tomu, aby se dlužník zbavil svých dluhů a dostal své finance do pořádku.
Například může více úvěrů od více poskytovatelů splatit a ponechat si jednu nižší měsíční splátku dluhu. Bude mít přesný přehled o dluhu a sníží se riziko zmeškání splátky. Možná se také podaří najít nižší úrokovou sazbu při využití konsolidace půjček – to by mohlo snížit měsíční splátky dluhu.
Je potřeba počítat s tím, že v dlouhodobém horizontu lze zaplatit více na úrocích – v závislosti na délce splatnosti konsolidačního úvěru, protože konsolidace půjček může trvat déle, než dlužník svůj dluh vyrovná.
Využití konsolidace půjček
Co je konsolidace je již jasnější. Bankovní i nebankovní konsolidace neboli sloučení půjček se obvykle využívá ke sloučení bankovních úvěrů, nebankovních úvěrů, leasingu automobilu, kreditní karty a dluhů na kontokorentních účtech.
Běžná je rovněž konsolidace mikropůjček, SMS půjček a dalších drobných spotřebitelských úvěrů. Některé instituce umožňují také sloučení spotřebitelských úvěrů na auto.
Velkou výhodou konsolidace mikropůjček a jiných finančních závazků je často snížení celkové měsíční splátky úroků, ušetření na poplatcích a zpřehlednění finanční situace dlužníka.
- Rozpočet – mohla by konsolidace půjček pomoci lépe hospodařit s penězi? Když si dlužník vezme jednu novou půjčku na konsolidaci jiných dluhů, může to pomoci udržet finance pod kontrolou, protože budete mít jen jednu pevnou měsíční splátku.
- Ušetří peníze – ne vždy je možné najít nižší úrokovou sazbu – ve srovnání se stávajícími dluhy dlužníka – ale pokud najde lepší nabídku a nižší RPSN, měl by být schopen snížit celkovou částku, kterou každý měsíc splácí.
- Poplatky a náklady – bude dlužník s přechodem dluhů na konsolidaci půjček platit nějaké další náklady? U stávajících poskytovatelů je potřeba ověřit, zda neexistují nějaké poplatky za předčasné splacení, protože tyto náklady bude muset dlužník zohlednit, když bude zjišťovat, zda nová půjčka ušetří peníze.
- Schválení půjčky – pokud má dlužník špatnou bonitu, možná se obává, zda bude nová půjčka schválena? Když si porovnáte nabídky online, může zjistit šanci na schválení. To znamená, že bude vědět svou situaci a může bez obav podat žádost.
Kolik bude konsolidace půjček stát?
Je důležité zjistit, kolik bude půjčka stát z hlediska měsíčních splátek po celou dobu trvání. Ať už si chce dlužník vzít půjčku 50 000 korun nebo dokonce 150 000 korun, online kalkulačka půjček pomůže zjistit, kolik si může dlužník dovolit půjčit. Proces funguje tak, že dlužník zadá, kolik si může dovolit měsíčně splácet a jak dlouho si může dovolit tuto částku splácet (a s jakou úrokovou sazbou).
Menší půjčky mají obvykle vyšší úrokové sazby, což může ovlivnit dostupnost půjčky – pokud si dlužník vezme půjčku na delší dobu, měli by být schopen snížit splátky.
Je konsolidace půjček dobrý nápad v případě problémů s úvěrovými registry?
Pokud se v minulosti dlužník potýkal se špatnou bonitou, možná bude muset zvážit důvody, proč chce využít konsolidace půjček.
Vzít si půjčku na konsolidaci dluhů znamená zadlužit se ještě více – je důležité ověřit, zda je to pro dlužníka dostupná možnost a zda to neztíží jeho finanční situaci. Ačkoli je půjčka na konsolidaci dluhů navržena tak, aby všechny dluhy byly splaceny jednou splátkou, může to nakonec stát více, jakmile se započítá úroková sazba a případné další poplatky.
Bankovní konsolidace půjček
Využití bankovní konsolidace půjček je obvykle výhodnější. Bankovní instituce mají výhodnější podmínky a nabízejí nižší úroky a RPSN. Zároveň jsou však přísnější při schvalování. Žadatelé jsou prověřeni a zjišťuje se mimo jiné, zda nejsou na seznamu dlužníků, kteří mají problémy se splácením svých pohledávek.
Konsolidace půjček bez registru a bez zástavy u bankovních institucí nepřipadá v úvahu. Žadatelé s horší bonitou často na bankovní konsolidaci půjček nedosáhnou a musí využít nebankovní instituce.
Bankovní konsolidaci půjček nabízí většina klasických velkých bankovních společností. Například konsolidace půjček u Air Bank má výši úroku 3,99 %, konsolidovat lze částku od 10 000 do 900 000 Kč, doba splatnosti je 6 až 120 měsíců.
Podobné podmínky mají i další banky jako Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, MONETA Money Bank a Moneta konsolidace, Poštovní spořitelna, Equa Bank konsolidace a další.
Nebankovní konsolidace půjček
Výhodou konsolidace nebankovních půjček jsou mírnější podmínky pro schválení nebankovní konsolidace. V některých případech lze získat i nebankovní konsolidace bez registru či nebankovní konsolidace bez zástavy. Jedná se tak o nebankovní konsolidace pro dlužníky se zápisem v registru dlužníků.
Nebankovní společnosti však při konsolidaci půjček méně solventních klientů podstupují riziko, které si nechávají zaplatit na vyšších úrocích. Nezřídka je třeba v souvislosti s nebankovní konsolidací hradit nejrůznější poplatky.
Z nebankovních společností lze zmínit například konsolidace půjčky Zonky. Platforma Zonky nabízí nebankovní konsolidace s úrokem již od 4,49 %. Konsolidovat lze částky od 50 000 do 1 200 000 Kč, doba splatnosti konsolidace půjček Zonky je 6 – 84 měsíců.
Dalším nebankovním poskytovatelem konsolidace půjček je společnost Home Credit. Konsolidace půjček Home Credit nabízí výši úroku 7,85 %, výše konsolidované částky je 30 000 až 600 000 Kč a doba splatnosti až 120 měsíců.
Konsolidace online
Většina bankovních i nebankovních společností nabízí možnost zařídit konsolidaci půjček online. Sjednání konsolidace online je nejjednodušším způsobem, jak konsolidaci vyřídit.
Vše lze provést během několika minut z pohodlí domova. Stačí vyplnit jednoduchý formulář, ve kterém je třeba zadat jen několik údajů. Zadává se výše splátky, poskytovatelé stávajících půjček a zbývající dluh.
Zároveň je třeba udat základní osobní údaje a kontaktní údaje. Po vyplnění formuláře se žadatel téměř ihned dozví, zda má na konsolidaci nárok.
TIP: Peníze by neměly jen tak ležet na účtě – je na čase začít se zajímat o zhodnocení peněz.