Libra po makrozprávách blízko multiletých maxim

libra-pokracuje-v-rostoucim-trendu-2

Libra k dolaru roste 0,2% d/d na 1,645 po informacích průmyslové aktivity a zahraničního obchodu Spojeného království, které nebyly daleko od odhadu trhu. Průmyslová produkce silně roste a deficit obchodního schodku se meziměsíčně snížil.

Kurs GBP/USD se již druhý týden v řadě drží blízko 2 a 1/4letního maxima. V první polovině listopadu s postupem dolaru na globálních finančních trzích libra byla pod silným prodejním tlakem, ale tržní poryvy ustála na silnějších úrovních než třeba euro či švýcarský frank taky díky některým solidním informacím ek. aktivity Spojeného království.

Důležité rezistence nyní představují 1,646, 1,663, 1,675, 1,688 a 1,705, 4 a 1/4leté maximum, podpory pak 1,638, 1,629, 1,616, pásmo 1,601 – 1,606 a zejména 1,585.

20131210_gbpusdh4-8084964
Ilustrační přehled

Trh tak pro nastavení dalšího významného trendu bude potřebovat zejména ek. informace USA a hlavně potvrzení strategie Fedu monetární politiky. Poslední solidní zprávy z americké ekonomiky včetně trhu práce a rétorika Fedu připravující trhy na redukci monetární expanze mohou vést k poptávce po dolarech.

Možné zpomalení růstu amerického HDP v souvislosti s fiskální nestabilitou USA a tím související nejistotou a rovněž některé solidní informace ekonomiky Spojeného království mohou ale tyto  trendy modifikovat.

20131210_gbpusddaily-2757858
Ilustrační přehled

Libra během září dokázala projít přes hlavní rezistenční pásmo včetně hlavní multileté rezistenční linie, která držela letošní klesající trend.

Nákupním impulsem pro libru stejně jako pro jiné evropské měny bylo také rozhodnutí Fedu prozatím neredukovat ultraexpanzivní monetární politiku podpořené fiskální nestabilitou a nejistotou USA, která hrozí omezit ek. růst.

Logicky se pak Fedu zmenšil prostor redukovat ultraexpanzivní monetární politiku do konce roku. Porušení zmíněných rezistencí popírá celkový klesající pohled na trh. Poničení ale ještě nelze považovat za definitivní.

Libra je zasažena navýšením monetární expanze ECB, dolaru pak vlil novou krev do žil nečekaně solidní růst zaměstnanosti v období srpen – říjen a signály z Fedu, že k redukci monetární expanze je velmi blízko. Na bedrech podpor, hlavně 1,585  bude ležet hlavní zátěž potvrzení, zda-li posilování libry bude dlouhodobější.

Proto bude v příštích týdnech extrémně záležet na tom, jestli zmíněná podpora odolá atakům na pokles. Pokud ne, trh může spadnout do propasti.

Historie libry

Britská libra je oficiální měnou Spojeného království a jednou z nejuznávanějších měn na světě. Její historie sahá až do středověku, kdy v Anglii obíhala řada různých měn. Před těmito mincemi používali Sasové jako platidlo stříbrné pruty a prsteny.

V 9. století Anglosasové poprvé použili jako platidlo stříbrný peníz. Stříbrný peníz byl vyroben ze stříbra „sterling“, což byl v té době nejčistší dostupný druh stříbra. Mince byla pojmenována „sterling“, protože obsahovala standardní hmotnost stříbra.

Stříbrný peníz zůstal v oběhu stovky let až do zavedení zlatých mincí ve 14. století. Zlaté mince, známé jako „guineje“, se poprvé objevily za vlády krále Eduarda III. Byly o 25 % lehčí než stříbrný groš a vyráběly se z ryzího zlata. S rostoucí oblibou těchto mincí začal stříbrný groš upadat a nakonec se dostal z oběhu.

Ve 14. století zavedl král Eduard III. také „libru šterlinků“ – první oficiální měnu Spojeného království. Základem libry šterlinků bylo 240 pencí, takže 1 libra odpovídala 240 pencím. Libra se rychle stala celosvětovou měnou a používala se v mnoha zámořských koloniích, například v Austrálii, Kanadě (jaké je hlavní město Kanady?) a Indii (jaké je hlavní město Indie?).

Libra šterlinků zůstala oficiální měnou Spojeného království až do decimalizace v roce 1971. Decimalizace spočívala v zavedení nového mincovního systému s menšími a lépe ovladatelnými nominálními hodnotami. V rámci této reformy se britská libra stala decimovanou měnou a byla rozdělena na 100 pencí.

Libra šterlinků se v průběhu staletí drasticky měnila, ale její role oficiální měny Spojeného království byla po generace neměnná. Její tradiční měnové symboly – £ a p – jsou stále oblíbené a lze je vidět na mincích a bankovkách současného Spojeného království. Navzdory mnoha změnám, které proběhly, zůstává britská libra jednou z nejvýznamnějších světových měn.

Zajímavosti o britské libře

Pokud jde o národní měny, britská libra šterlinků je jednou z nejstarších a nejrozšířenějších měn. Je také plná fascinujících faktů, z nichž některé vás možná překvapí. Zde je několik zajímavých faktů, které vám pomohou začít:

  • Původ libry sahá až do roku 775 našeho letopočtu. Poprvé byla vyražena za krále Offy, krále Mercie. První měna byla vyrobena ze stříbrných penízků.
  • Symbol libry, £, vznikl z písmene L, které v latině znamená „Libra“. Libra byla jednotkou hmotnosti a používala se na královském dvoře jako forma měny.
  • Francouzský výraz pro libru je „livre“. Odtud pochází výraz „libra šterlinků“.
  • Libra byla svého času první mezinárodní měnou na světě. V 17. století začala být přijímána v celé Evropě jako platidlo.
  • Výhradní právo tisknout peníze ve Spojeném království má Bank of England. Od roku 1694, kdy vznikla, smí vydávat bankovky výměnou za zlato nebo stříbro.
  • Předpokládá se, že nejstarší librové mince měly uprostřed otvor, aby se daly navlékat na sebe jako náhrdelník.
  • Libra šterlinků není jedinou měnou, kterou Spojené království používá. Skotská libra, irská libra a libra ostrova Man jsou stále v oběhu.

Jak vidíte, britská libra má zajímavou historii. Je to měna, která obstála ve zkoušce času a dodnes se hojně používá po celém světě.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang