Každý, kdo se alespoň nějakou dobu pohybuje ve světě tradingu a investicí, se dozajista již setkal s pojmem pákový efekt či pákové obchodování. Jaký je význam tohoto pojmu, jak pákové obchodování funguje, jak na něm lze vydělat a jaká rizika je nutné podstoupit?
Finanční páka je prostředek využívaný obchodníky pro zjednodušení obchodování a dosahování vyššího zhodnocení peněz. Je k ní ovšem potřeba přistupovat se zvýšenou obezřetností, neboť je s ní bezpodmínečně spojeno vysoké riziko ztráty finančních prostředků.
Co je to pákový efekt
Pákové obchodování využívá tzv. pákového efektu – v angličtině se pro něj používá pojem leverage. Pákové investice jsou financovány malým objemem vlastního kapitálu obchodníka doplněným o stejně vysoký či vyšší objem cizího kapitálu.
Co je pákový efekt na burze? Jedná se o mechanizmus umožňující obchodníkům kontrolovat pozici o vyšší hodnotě než jaká je skutečná hodnota jimi investovaného kapitálu. Mohou tak dosáhnout vyšších zisků a na druhou stranu i utrpět bolestnější ztráty.
Při pákovém tradingu obchodník v podstatě obdrží krátkodobou (bezúročnou) půjčku od svého brokera.
Jak funguje pákové obchodování
Teď, když je jasné, co je leverage, je na čase se podívat na to, jak tyto obchody probíhají v praxi Zde je uveden příklad pákového efektu:
- Obchodník se rozhodne do čeho investovat – například do zlata.
- Určí si velikost páky – v tomto případě se rozhodne pro páku 1:10.
- Rozhodne se, že chce investovat 10 000 Kč.
- Otevře si pozici a nastaví si ukazatel leverage – když ovšem využije páku, nekontroluje pozici v hodnotě 10 000 Kč, avšak rovnou 100 000 Kč, protože velikost kontrolované pozice se násobí podle poměru, v jakém je nastavena páka (v tomto případě 10x).
- Pokud cena zlata stoupne o 10 %, nevydělá tedy obchodník pouze 1000 Kč; vydělá celých 10 000 Kč.
- Stejný postup se uplatňuje i u poklesu ceny: klesne-li zlato o 10 %, přijde obchodník o celých 10 000 Kč.
Na tomto příkladu je jasně vidět, jak může být pákové obchodování výhodné i riskantní. Při poklesu, u něhož ztráta přesahuje kapitál vložený do investice, je obchodník povinen pokrýt tuto ztrátu ze svého účetního zůstatku.
Investiční účty jsou naštěstí nastaveny tak, že pokud by ztráta přesahovala finanční prostředky, kterými obchodník disponuje, pozice se automaticky uzavře. Není tedy možné se kvůli pákovým obchodům zadlužit.
V každém případě je při pákovém obchodování vždy dobrým nápadem použít příkaz Stop Loss sloužící k ochraně investice.
Kde se využívá pákový efekt
Páka se využívá především u obchodů s rozdílovými kontrakty (CFD). Při těchto obchodech člověk neinvestuje přímo do aktiv jako takových – jen spekuluje na vývoj jejich ceny.
Obchodovat s pákou lze u celé řady finančních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, měnové páry anebo akciové indexy. Je také možné koupit na leverage bitcoin či další kryptoměny.
Marže
V souvislosti s pákovým obchodováním se obchodník dříve či později setká s pojmem marže (margin). Jedná se o zálohu z obchodníkových finančních prostředků, jenž je po dobu otevření investiční pozice blokována brokerem. Je to tedy ta částka, kterou obchodník do otevření pozice musí vložit.
Marže je povinným základem pro vytvoření páky. U jednotlivých instrumentů je brokerem vždy stanovena minimální výše marže, od které se pak přímo odvíjí maximální výše páky.
Pokud je požadovaná marže kupříkladu 3,33 %, nelze nastavit páku vyšší než 1:30. U marže 5 % je potom páka nejvýše 1:20 a u desetiprocentní marže 1:10.
Regulace pákového obchodování
Ještě před několika lety bylo klidně možné se setkat s tak vysokými pákami jako třeba 1:1000. V roce 2018 však bylo vydáno nařízení evropského regulačního úřadu ESMA, které omezilo velikost páky, a to v závislosti na obchodovaném instrumentu. Nejvyšší nastavitelná výše páky pro jednotlivá aktiva tak činí:
- 1:30 – hlavní měnové páry
- 1:20 – vedlejší měnové páry, hlavní akciové indexy, zlato
- 1:10 – ostatní komodity, vedlejší akciové indexy
- 1:5 – akcie a další instrumenty
- 1:2 – kryptoměny
Tyto regulace se nevztahují na ty, kdo mají status profesionálního obchodníka.
Výhody a nevýhody nákupu akcií s pákovým efektem
Jaké jsou hlavní přednosti využití pákového efektu při koupi akcií?
- možnost výrazného navýšení kapitálu
- bezúročná půjčka finančních prostředků
- zajímavější obchodování při nízké volatilitě trhu
A co naopak patří mezi ta nejvýraznější negativa?
- zvýšení ztráty
- margin call – tedy výzva k vyrovnání ztráty při překročení marže (při nedostatku kapitálu se pozice automaticky uzavře)
Pákové obchodování je velmi zajímavým zpestřením tradingu, které může být pohádkově obohacující, avšak i značně riskantní. Proto by se mu měli věnovat především zkušení obchodníci disponující dostatečným kapitálem.