Každý, kdo se zajímá o akcie, komodity a ostatní aktiva se může dočíst spoustu předpovědí kolik bude stát ropa, jaký bude kurz dluhopisů, nebo kolik bude hodnota indexu S&P 500 v příštím roce.
V posledním roce dramaticky propadla cena ropy a od všech investičních bank jsme se dověděli důvody propadu, přesně definující vlivy na propad cen ropy. Nicméně pokud nám mluvící hlavy tak skvěle vylíčily co se stalo, proč nám tuto informaci nedaly o 6 měsíců dříve, abychom mohli prodat ropné společnosti a shortovat ropu.
Kolik analytiků předpovídalo propad v polovině roku 2014? Správná odpověď je jen jeden, pouze Edward Morse z Citibank měl cílovou cenu 75 $ tedy hluboko pod tehdejšími tržními cenami.
Je tedy Edward Morse bohem vyvolený analytik mající nadpřirozené schopnosti a porážející trh? Bohužel nikoliv, je to pouze dlouhodobý medvěd ohledně cen ropy a v tomto případě se potvrdilo přísloví, že i slepá veverka najde oříšek.
Abych nehaněl práci analytiků tak se také pokusím o předpověď hodnoty a to indexu S&P 500 v období příštích 12 měsíců. Pro svoji předpověď využiji přístroj Sira Francise Galtona, známý v originále jako „Quincunx maschine“.
Tento stroj sestrojil před zhruba 150 lety, takže má metoda je léty ověřená. Princip tohoto stroje je, že hodíte kuličku na desku pobitou hřebíčky a při dotyku hřebíčku je šance 50%, že kulička spadne vlevo a 50%, že spadne vpravo, pro názornou ukázku si prosím najděte videa na youtube.
Tato deska tedy simuluje normální Gaussovo rozdělení a pokud test zopakujete s dostatečným počtem kuliček, měly by vytvořit Gaussovu křivku. Jaká tedy bude hodnota indexu za rok? Aktuální hodnota je 2092 bodů, průměrná směrodatná odchylka od roku 1950 do 2014 za je 17,7% a průměrný růst indexu včetně započtených dividend za stejné období je 12,9% ročně.
Tedy za 12 měsíců bude hodnota indexu s pravděpodobností 68 % mezi hodnotami 2362 ± 418 bodů a s pravděpodobností 95% mezi hodnotami 2355 ± 936 bodů. Tedy moje předpověď je někde mezi 1419 a 3291 body s pravděpodobností 95% za předpokladu, že se trhy budou řídit normálním rozdělením.
Protože můj obor, který mě živí není finanční analýza, ale řízení kvality mám ke statistice poměrně blízko a v teoriích o kvalitě lze také najít pojem quincunxing. Jedná se o to, že pokud vyrábíte díly a Vámi náhodně vybraný vzorek vyjde blízko meze zásahu, ale stále v těchto mezích, tak nemáte provádět žádný zásah, protože existuje variabilita a nevhodné zásahy mohou stabilitu procesu výrazně zhoršit.
Stejně fungují akciové trhy volatilita indexu S&P 500 je v měsíčním horizontu 4,5%, tedy pokud trhy propadnou o 5% jedná se poměrně častý jev a dokonce měsíční pokles o vice jak 9% by se měl statisticky vyskytovat zhruba jeden krát za dvacet měsíců.
Nicméně pokud dojde k měsíčnímu propadu o 3% většina investorů znervózní, pokud další měsíc znovu dojde k propadu o 3% tak začnou vyprodávat portfolia a tak to pokračuje dokud se nezastavíme na krizových hodnotách a analytici nezačnou věštit konec světa.
Přesně tohle je quincunxing. Nepočítáte s variabilitou trhu a nadměrnými zásahy zhoršujete svoji situaci. Mučíte se myšlenkou mám prodat vše, nebo prodat pouze část, nebo je cena příliš dobrá a mám tedy začít kupovat.
Ve výsledku Vás to stojí pouze čas a peníze zaplacené za poplatky. Pokud kupuji akcie s cílem zhodnocení během deseti let tak cena, která bude příští úterý v 16:00, je pro vývoj akciového portfolia stejně důležitá jako štěkání sousedova psa.
Index S&P 500
S&P 500 neboli Standard and Poor’s 500 je burzovní index, který měří výkonnost 500 velkých společností. Jedná se o jeden z nejuznávanějších a nejpoužívanějších burzovních indexů na světě, jehož výkonnost sledují miliony investorů, kteří jej používají jako měřítko pro měření celkové výkonnosti akciového trhu.
Index S&P 500 se skládá z 505 předních amerických akcií z různých odvětví. Společnosti v indexu jsou vybírány na základě jejich tržní kapitalizace, likvidity a zastoupení jednotlivých sektorů. Největší váhu mají nejhodnotnější společnosti, jako jsou Apple, Microsoft a ExxonMobil.
Způsob, jakým lze posoudit výkonnost indexu S&P 500, je porovnat jej s jinými akciovými a dluhopisovými indexy. Index je vážen pomocí tržní kapitalizace společností, které ho tvoří. To znamená, že když hodnota velkých společností roste, poroste i index S&P 500.
Totéž platí, když hodnota velkých společností klesá, bude klesat i index S&P 500. Je důležité si uvědomit, že index S&P 500 není aktivně řízený fond, což znamená, že jej nemohou měnit jednotliví obchodníci.
Index S&P 500 se často používá jako ukazatel celkového stavu ekonomiky a akciového trhu a často ho sledují obchodníci a investoři, kteří ho používají při rozhodování o svých investicích. Je také dobrým ukazatelem toho, zda je portfolio diverzifikované a zda obsahuje akcie z různých sektorů.