Připojení k distribuční síti energie – co je potřeba, jak dlouho trvá u novostavby

Požádat o připojení nového domu k elektřině nebo plynu není nic náročného. Vzor žádosti naleznete ke stažení na internetu a po vyplnění ji stačí zaslat regionálnímu distributorovi. V případě, že je vše v pořádku, budou elektřina nebo plyn zavedeny během několika týdnů.

„Dostavěli jsme rodinný dům, hotovo je všechno včetně inženýrských sítí. Se stěhováním nábytku potíže nebudou, ale koho máme požádat o zavedení elektřiny a plynu?,“ položil nám otázku čtenář.

Pokud je vyřešena a zrevidována domovní elektroinstalace, respektive potrubní plynovod *, je připojení elektřiny a plynu formalitou. Přece jenom ale záleží na druhu energie a regionu.

Kdo je distributorem elektřiny ve vašem regionu?

Abychom si po setmění nekazili oči při svíčce nebo baterce, podívejme se nejdříve na proud. Majitel nového odběrného místa posílá žádost o připojení firmě, která spravuje elektrické dráty. Elektrická rozvodná síť je rozdělena mezi 3 distributory, proto volte adresáta podle svého domovského regionu.

Do distribuční sítě může být přijato pouze odběrné místo, které splňuje technické podmínky podle příslušné vyhlášky. Distributor elektřiny při vyřizování žádosti posuzuje například navrhovanou lokalitu a způsob připojení, požadovaný příkon či výkon, spolehlivost plánované dodávky energie, anebo také budoucí rozvoj místní přenosové soustavy.

O plynovody se u nás stará trojice distributorů

Také žadatel o připojení zemního plynu musí kontaktovat regionálního distributora. A podobně jako v případě elektrické rozvodné sítě, rovněž plynovodná soustava je rozdělena mezi 3 správce.

Speciální právní předpis upřesňuje, jaká technická kritéria musí splňovat nové odběrné místo. Distributor plynu při vyřizování žádosti posuzuje navrženou lokalitu a termín, proveditelnost, plánovanou kapacitu a kvalitativní vlastnosti dodávané energie, tlak, nebo také zamýšlený rozvoj okolní přenosové soustavy.

Dodavatele elektřiny i plynu si volí každý sám

„Bydlím v Ostravě. Musím tedy kupovat elektřinu od skupiny ČEZ a zemní plyn od RWE? Co když si vyberu alternativního dodavatele, může mi potom distributor dělat naschvály a prodlužovat připojení do distribuční sítě?,“ pokračoval zvídavý čtenář.

Je lepší být připraven na každou potenciální komplikaci, tentokrát ovšem zůstaňme klidní. Například v Ostravě nebo Plzni spravuje elektrické dráty ČEZ a plynovodnou soustavu RWE, obě energie však lze kupovat od jiných firem.

„Distributor inkasuje platby za správu rozvodné sítě, je proto v jeho vlastním zájmu, aby nové zákazníky připojil co nejdříve,“ vysvětluje Jiří Chvojka, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu. ERÚ sice dostává stížnosti na prodlevy, těch jsou ale řádově pouze jednotky ročně.

Bez obav, prostřednictvím nezávislých srovnávačů si vyberte nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny a dodavatele plynu, tedy firmy, od kterých budete kupovat samotné energie. Distributorovi potom pošlete žádost o připojení do distribuční sítě a s dodavatelem uzavřete smlouvu o dodávkách.

Pokud vaši domovní elektroinstalaciplynovod vybudovali profesionálové, o zbylé záležitosti nemusíte mít péči.

Distributor odpoví obvykle do 30 dnů a během dalších maximálně 15 dnů budou vyřešeny úřední záležitosti (například registrace nového odběrného místa na OTE). Od podání žádosti o připojení do distribuční sítě tedy uplyne celkem 1,5 měsíce, a novostavba bude napájena elektřinou i plynem.

* Podle vyhlášky 50/1978 Sb. zpracovává projektovou dokumentaci domovní elektroinstalace projektant (paragraf §10), realizaci zařizuje elektromontážní firma (§8), revizi zaštiťuje revizní technik (§9). Obdobou pro plynárenství je vyhláška 21/1979 Sb.

Připojení elektřiny po stěhování

Když se stěhujete z jednoho místa na druhé, ať už sami, nebo s rodinou, může se zdát, že všechno jde jako po másle. Od balení a stěhování, přes představu, že se přestěhujete do nového domova, abyste se usadili, udržování pořádku v domácnosti až po úplně nový život. Jednou z nejzásadnějších věcí, o kterou se musíte postarat, je však pořízení nové elektrické přípojky.

Pro novou elektrickou přípojku musíte udělat dvě věci. Nejprve musíte odpojit elektřinu z vašeho předchozího domu (pokud je na vaše jméno/kohokoli z rodiny) a teprve poté byste si měli pořídit novou elektrickou přípojku ve vašem novém domě..

KROK 1: Žádost o nové připojení k elektrické síti

Prvním krokem je podání žádosti o nové připojení u provozovatele sítě. Můžete tak učinit několika způsoby: telefonicky, poštou nebo online. Stačí se podívat na webové stránky svého dodavatele.

Při podání žádosti o připojení budete muset uvést několik informací:

  • Počet požadovaných elektroměrů;
  • Typ požadovaného elektroměru (dvoutarifní, jednotarifní nebo pouze noční;
  • Typ požadovaného připojení: standardní připojení (výkon do maximálně 10 kVA) nebo připojení na míru (výkon vyšší než 10 kVA).
  • Zamýšlené použití elektrické přípojky: standardní použití, elektrické vytápění, ohřívač vody, klimatizace atd;
  • Zda máte fotovoltaické panely.

Pokud si nejste jisti, jakou úroveň výkonu pro svou elektrickou přípojku zvolit, zeptejte se svého elektrikáře. Ten na základě vašich požadavků určí, jaký typ instalace a elektrické přípojky potřebujete.

KROK 2: Provedení přípravných prací pro elektrické připojení

Odeslali jste žádost o novou elektrickou přípojku svému provozovateli distribuční soustavy? Skvěle! Nyní vám zašlou cenovou nabídku. Pokud je přijatelná a vy souhlasíte s jejich cenovou nabídkou, vaším dalším úkolem je provést přípravné práce popsané v technické dokumentaci zaslané vaším dodavatelem.

Poté budete muset nechat zkontrolovat vaši elektroinstalaci subjektem. V tomto okamžiku budete muset předložit jednočárové schéma instalace, schéma s vyznačením polohy jejích jednotlivých částí a EAN kód, který identifikuje vaši přípojku. Tento kód vám váš provozovatel distribuční soustavy sdělí předem.

Splňuje vaše instalace platné normy? Od kontrolního orgánu pak obdržíte osvědčení o shodě. Měli byste jej předložit při návštěvě vašeho nového dodavatele energií.

Jakmile je vše v pořádku, obraťte se na provozovatele sítě, aby mohl provést připojení a instalovat elektroměr. Upozorňujeme, že někteří provozovatelé vyžadují před zahájením procesu připojení zaplacení cenové nabídky.

KROK 3: Uzavření smlouvy o dodávce elektřiny s dodavatelem energie

Po dokončení prací je třeba uzavřít smlouvu o dodávce elektřiny s dodavatelem, jako je EON, ČEZ a další. Bez tohoto dokumentu nebude možné odebírat žádnou energii.

Nejprve byste si měli promyslet výběr dodavatele energie. Chcete se stát zákazníkem společnosti, která investuje do obnovitelných zdrojů energie, nabízí výhodné slevy nebo je známá kvalitou svých zákaznických služeb. To vše si musí člověk předem dobře promyslet.

Chcete jen zohlednit finanční hledisko a najít nejlevnější nabídku elektřiny? Pokud ano, použijte srovnávač cen elektřiny. Na základě vaší spotřeby elektřiny vám srovnávač sdělí, který cenový plán je nejlevnější. V případě novostavby je však velmi pravděpodobné, že svou spotřebu znát nebudete. Ideální je tedy podívat se na průměrnou spotřebu.

Dále, jakmile je vaše smlouva uzavřena, odečítejte každý měsíc v daném období stav elektroměru. Zjistíte tak skutečný počet spotřebovaných kilowatthodin a budete moci upravit měsíční částku, kterou platíte svému dodavateli energie.

KROK 4: Uvedení elektroměru do provozu

Elektroměr vám zapne váš provozovatel distribuční soustavy, což je možné pouze za splnění dvou podmínek: vaše elektrická instalace je v souladu s předpisy a máte uzavřenou smlouvu o dodávkách energie.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang