Půjčka do výplaty

pujcky-pred-vyplatou-2

Půjčky před výplatou mohou poskytnout rychlou finanční injekci, která pomůže vydržet do příští výplaty. Tyto půjčky jsou však spojeny s vysokými poplatky a úrokovými sazbami, což může vést k dluhové pasti.

Půjčka před výplatou se může zdát jako záchrana, pokud je potřebná rychlá hotovost, avšak vysoké poplatky a krátké lhůty splatnosti mohou vést k dluhovému cyklu. Ačkoli neexistuje žádná ustálená definice půjčky před výplatou, běžně se jedná o krátkodobou půjčku na malou částku, která je obvykle splatná v příštím výplatním termínu spolu s poplatky.

Tyto půjčky mohou být nabízeny jako způsob, jak překlenout mezeru mezi výplatami nebo pomoci s neočekávaným výdajem. Ovšem může to vést k dalšímu propastnému zadlužení.

Mnoho dlužníků si nemůže dovolit půjčku a poplatky, takže nakonec opakovaně platí ještě více poplatků, aby oddálili splácení půjčky, „přetáčí“ nebo refinancují dluh, až nakonec zaplatí na poplatcích více, než kolik si půjčili.

Jak fungují půjčky před výplatou

Půjčky před výplatou jsou obvykle splatné do příští výplaty, obvykle za dva až čtyři týdny. Pokud nebude půjčka včetně finančních poplatků splacena do data splatnosti, může věřitel povolat na pomoc exekutora.

TIP: Alternativou rychlé půjčky s vysokými sazbami je například SMS půjčka.

Přestože půjčky před výplatou mohou poskytnout tolik potřebnou hotovost v nouzi, existují četná nebezpečí, kterých by si zájemce o půjčku měl být vědom.

1. Vysoká roční procentní sazba nákladů

Ačkoli první půjčky u nebankovních institucí mohou být kompletně zdarma a bez úroků, každá další půjčka už něco stojí. Příkladem: Půjčka 2000 Kč na 30 dní, úrok činí 799,99 Kč. Celkově tedy klient zaplatí za rychlou půjčku před výplatou 2799,99 korun. Vyjádřeno jako roční procentní sazba nákladů to znamená RPSN 5942 %.

2. Krátké lhůty

Půjčka do výplaty musí být obvykle splacena do 30 dnů od jejího poskytnutí. Pokud se tak neděje, nebankovní společnost si účtuje astronomické poplatky za prodlení. Před podpisem smlouvy je proto důrazně doporučováno pročíst si detailně obchodní podmínky.

3. Další poplatky

Pokud není klient schopen splatit půjčku v krátkém termínu, mohou jej kromě počátečního poplatku za půjčku postihnout další poplatky. Tyto poplatky se začnou sčítat, pokud je dluh překlopen nebo si klient půjčí znovu. Téměř čtvrtina původních půjček před výplatou je opakovaně půjčena vícekrát.

Další poplatky mohou zahrnovat:

  • poplatek za nedostatek peněz, pokud klient nemá na bankovním účtu dostatečný zůstatek
  • poplatky za pozdní splacení, pokud půjčka není splacena včas
  • poplatky za prodloužení splatnosti

Vyrovnání dluhu může mít vliv na bonitu, avšak může pomoci vyřešit dluh a začít znovu.

pujcka-pred-vyplatou-2958607
Výše poplatků je u krátkodobých rychlých půjček velmi vysoká. Za každé odklonění od obchodních podmínek si nebankovní společnost účtuje velké poplatky.

Alternativy k půjčkám před výplatou

Ačkoli se půjčka před výplatou může zdát jako rychlé řešení, existují i jiné možnosti, které mohou pomoci vymanit se z kolotoče dluhů. Zde jsou některé alternativy:

Půjčit si od příbuzných a přátel

V některých případech mohou pomoci i rodinní příslušníci. Půjčky před výplatou jsou v pořádku, ovšem vzhledem k tomu, že úroková sazba, kterou si nebankovní instituce účtují, je poměrně vysoká, měly by se tyto půjčky brát s tímto vědomím a co nejrychleji splácet.

Záloha na výplatu

V některých společnostech může zaměstnavatel poskytnout zálohu na výplatu bez dalších poplatků. Může záležet na rozhodnutí ředitele, nejlepší bude zeptat se svého nadřízeného nebo někoho z personálního oddělení.

Úvěrové poradenství

Dlouhodobě lze pracovat na odstranění základních finančních problémů, které žadatele stále přivádějí k přepážce s půjčkami před výplatou. Finanční odborníci doporučují vyzkoušet úvěrové poradenství, které může pomoci sestavit rozpočet, podívat se na výhody a nevýhody úvěrů a také například začít pracovat na založení spořicího účtu.

Je dobré se porozhlédnout a porovnat možnosti půjček a zvážit dlouhodobé změny, které může žadatel provést ve svých financích a které by mohly vést k lepšímu. Pro začátek si může zkusit vytvořit rozpočet a plán splácení dluhů.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang