Půjčka kamarádovi – proč je nutná obezřetnost?

pujcte-kamaradovi-ale-budte-pripraveni-na-vse

Když už někomu peníze půjčíte a on se nemá k tomu, aby vám je vrátil, je to trapné hlavně vám. O peníze sice přijít nechcete, ale nemáte žádné páky, které by pomohly získat peníze zpátky. Jak tedy řešit situace, kdy od vás chce někdo půjčit?

Většinu lidí, kteří se rozhodli půjčit kamarádovi, by nenapadlo podepsat smlouvu. Požadavek na písemné stvrzení půjčky by totiž mohl narušit vzájemné vztahy. Smlouva o půjčce však zamezí mnoha problémům a tím i případnému rozpadu přátelství.

Pokud věříte tomu, že i ústní smlouva je platná, věříte správně. Ale jak se říká, co je psáno, to je dáno. V tomto případě to platí zcela jistě. Díky písemné smlouvě se vyhnete diskuzím o tom, jak to před tím druhá strana myslela a tak dále. Věta „vrátíš mi to, až budeš mít“ je jistou cestou k tomu, že se peněz jen tak nedočkáte.

Na co si dát pozor při půjčování peněz kamarádům?

Pokud uvažujete o půjčce peněz přátelům, je důležité přistupovat k této situaci obezřetně, abyste ochránili své finanční zájmy i přátelství. Zde je několik věcí, na které je třeba si dát pozor:

  1. Jasné podmínky a očekávání: Je třeba jasně sdělit podmínky půjčky, včetně částky, úroku (pokud je to relevantní), splátkového kalendáře a dalších relevantních podmínek. Vše uveďte písemně, abyste předešli nedorozuměním.
  2. Posuďte jejich finanční situaci: Zhodnoťte schopnost svého přítele splácet půjčku analýzou jeho finanční stability. Zvažte faktory, jako je jeho příjem, jistota zaměstnání, stávající dluhy a výdajové zvyklosti.
  3. Důvěryhodnost: Zhodnoťte spolehlivost a důvěryhodnost svého přítele. Prokázal v minulosti zodpovědné chování k penězům? Mají za sebou historii splácení dluhů? Důvěra je při půjčování peněz zásadní.
  4. Dopad na váš vztah: V případě, že dlužník půjčku nesplatí, zamyslete se nad možným dopadem na vaše přátelství. Jste ochotni přijmout možnost napjatých vztahů, napětí nebo konfliktů, které by mohly vzniknout?
  5. Zvažte alternativní možnosti: Prozkoumejte, zda existují alternativní způsoby, jak pomoci svému příteli, aniž byste mu přímo půjčili peníze. Možná mu můžete poskytnout radu, spojit ho se zdroji nebo najít jiné kreativní řešení jeho finančních problémů.
  6. Nastavte hranice: Dejte jasně najevo, že se jedná o půjčku, nikoli o dar. Ujistěte se, že váš přítel chápe, že očekáváte vrácení peněz, a nastavte splátkový kalendář, který bude vyhovovat oběma stranám.
  7. Chraňte se právně: Pokud je částka půjčky značná, může být rozumné poradit se s právníkem a sepsat formální smlouvu o půjčce. Tento právní dokument může ochránit vaše práva a vyjasnit podmínky pro případ budoucích konfliktů.
  8. Buďte připraveni na nejhorší: Zvažte možnost, že váš přítel nebude schopen splatit půjčku včas nebo vůbec. Zhodnoťte finanční dopad na svou vlastní situaci a buďte připraveni ji řešit, aniž byste způsobili zbytečnou újmu svým vlastním financím.

Nezapomeňte, že půjčování peněz přátelům může být riskantní, a proto je nezbytné před konečným rozhodnutím promyslet všechny možné důsledky.

Sepište smlouvu sami

Možná si myslíte, že když nejste právník, nezvládnete smlouvu sepsat. Nicméně opak je pravdou. Jednoduše sedněte k počítači a věřte, že čas věnovaný sepisování smlouvy se zcela jistě vyplatí.

Jaké má mít taková smlouva náležitosti?

  • vaše iniciály
  • iniciály toho, komu peníze půjčujete
  • kolik peněz půjčujete
  • co vám má dotyčný za půjčení dát
  • kdy vám má peníze vrátit
  • jak vám má peníze vrátit
  • co se stane, když vám dotyčný peníze nevrátí
  • kdy jste se na tom dohodli, tedy datum
  • podpisy obou stan

Podpisy na smlouvě zajděte pro jistotu ověřit. Protože pokud se vám nepodaří získat peníze po dobrém, bude nejlepším řešením danou pohledávku předat inkasní společnosti k vymáhání. Pokud podpis ověřený nebude, neznamená to, že by smlouva byla neplatná, ovšem jistota je jistota.

TIP: Jak se stát rentiérem? Odpovědi jsou uvedeny v tomto článku.

Obraťte se na notáře

Pokud si netroufnete sepisovat smlouvu sami, máte možnost využít například služeb notáře. Ten s vámi vše sepíše formou notářského zápisu, který opatří doložkou vykonatelnosti.

To znamená, že v momentě, kdy nebudou peníze vráceny sjednaným způsobem v dohodnutém termínu, je tento zápis pravomocným a vykonatelným rozhodnutím, a tedy exekučním titulem, který vás opravňuje rovnou podat návrh na nařízení exekuce ve věci vymožení půjčených peněz. Výhoda spočívá v tom, že nemusíte nejprve k soudu.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang