Ropa ovlivňuje ekonomický rozvoj již více než sto let. První ropná horečka vznikla v Americe v důsledku rozvoje automobilismu. Ropa přispěla k rozvoji dopravy, chemického průmyslu, výrobě umělých hmot. Ropné embargo zemí OPEC v sedmdesátých letech minulého století vedlo k růstu cen ropy a ekonomické krizi.
Také však znamenalo hledání nových nalezišť a orientaci na nové zdroje, jako je například těžba z mořského dna. Objev zásob ropy v Severním moři učinil z Norska bohatý stát.
V posledním období přinesla revoluci do produkce ropy těžba z břidlic (USA) a z ropných písků (Kanada). Nárůst těžby ropy z břidlic stojí za propadem cen ropy v poslední době.
Americký prezident Donald Trump dnes vydal nařízení otevřít těžbě ropy a zemního plynu rozsáhlé oblasti v amerických vodách, včetně těch, jejichž rozvoj jeho předchůdce Barack Obama krátce před svým odchodem z funkce zakázal.
Světové ceny ropy v závěru týdne oživily ze čtvrtečních měsíčních minim, za duben ale klesly druhý měsíc po sobě.
Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA: QCOM, XOM, GOOGL, SBUX, AMZN a další.
Výkonný ředitel saudskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amin Nasser řekl reportérům deníku Financial Times, že přechod z ropy na čistější paliva bude „dlouhý a komplexní“ proces, což znamená, že poptávka po ropě zůstane v čase zvyšujících se globálních energetických požadavků silná.
Blízký východ je jedním z energetických center planety Země. Alespoň tedy do doby, dokud bude náš blahobyt z velké části závislý na ropě a zemním plynu.
Někteří analytici ale nyní tvrdí, že ropní giganti z této oblasti by udělali z dlouhodobého hlediska lépe, kdyby svého bohatství zavčasu využili pro rozvoj dalšího trhu – vesmírného – a kdyby okolo Země začali těžit nerostné suroviny a vodu. Je to prý skvělá investice do budoucna.
Ceny ropy na světových trzích dnes klesly o více než dvě procenta. Oslabila je zpráva o obnovení produkce na dvou velkých ropných polích v Libyi.
Francouzské energetické společnosti Total se meziročně zvýšil čistý čtvrtletní zisk o 56 procent na 2,6 miliardy dolarů (64,6 miliardy Kč).
Tržní podíl Saúdské Arábie, která je největším světovým vývozcem ropy, se postupně zmenšuje ve prospěch Iráku a Íránu v důsledku snah organizace OPEC omezit zásoby a zvýšit cenu ropy.
Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA: CMCSA, LUV, F, DOW, RTN, BMY a další.
Cena ropy dnes klesla v důsledku nadměrných zásob, ovšem ztráty byly omezeny očekáváním, zda se hlavní exportéři dohodnou na prodloužení snížení těžby ropy, aby na trh vrátili rovnováhu.
Cena ropy reaguje na dnešní zprávu amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA), podle níž se zásoby ropy v USA minulý týden snížily. Pokles byl přitom výraznější, než se čekalo.
Ceny ropy na světových trzích dál klesají, za posledních sedm dní už pošesté. Dolů je tlačí hlavně pochybnosti, zda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude schopna zajistit snížení zásob suroviny.
Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v arktickém Barentsově moři. Poprvé do něj zahrnulo dříve spornou oblast na hranici s Ruskem. Dnes to oznámil norský ropný regulátor NPD.
Podle analýzy dat shromážděných Iraq Oil Report vzrostla produkce ropy v Iráku v březnu o 4 % na 4,586 milionů barelů denně.
Generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammed Barkindo uvedl, že členské i nečlenské země organizace plnily listopadovou dohodu o omezení těžby ropy v únoru na 94 %, tzn. o 8 % více než v lednu.
Světové ceny ropy se dnes odpoledne vrátily k poklesu, a ztratily tak počáteční přírůstky dosažené v očekávání, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) prodlouží se svými partnery dohodu o omezení těžby do konce roku.
Podle agentury Bloomberg zaznamenal v minulém týdnu VelocityShares 3x Long Crude Oil ETN navázaný na cenu ropy příliv nového kapitálu ve výši 45,3 milionu USD.
Libyjské příjmy z prodeje ropy se v uplynulých čtyřech letech propadly o 90 procent v důsledku vnitřních konfliktů a nízkých cen suroviny.
Index S&P -0,3 % na 2348,70 bodech. Index Nasdaq -0,11 % na 5910,52 bodech.
Společný technický výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika nečlenských zemí dnes doporučil prodloužit dohodu o omezení produkce i na druhé pololetí tohoto roku.
Počet aktivních vrtů ve Spojených státech rostl již 14. týdnem v řadě.