Ohříváte doma vodu v bojleru a topíte přímotopem? Pak je pravděpodobně nejvhodnější sazba D45d.
Podívejte se, jaké podmínky je nutné splnit pro její získání a kolik díky ní můžete ušetřit!
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení je tu již řadu let, ale nyní byl vylepšen a zjednodušen, aby vám pomohl vyrovnat se se současnými rostoucími životními náklady.
Máte na něj nárok, pokud vaše náklady na bydlení (nájemné, elektřina, plyn, komunální služby, voda atd.) činí více než 30 % vašeho čistého příjmu. Zároveň tento čistý příjem nesmí přesáhnout výši normativních nákladů na bydlení, tzv. normativních nákladů. Normativní náklady na bydlení se stanoví jako průměrné celkové náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti.
Zlepšení spočívají v tom, že díky zjednodušenému formuláři žádosti můžete nyní získat příspěvek mnohem rychleji. Nyní vám stačí pouze jedna žádost, již se nemusí opakovat. Náklady na bydlení a a příjem rodiny je nyní třeba dokládat pouze jednou za šest měsíců, nikoliv třikrát. Žádat můžete až 3 měsíce zpětně. Průměrná částka nyní činí 4 100 Kč měsíčně.
Situace každé domácnosti se posuzuje individuálně s přihlédnutím k místu bydliště. Existuje 5 kategorií podle velikosti obce. Nově mohou o příspěvek žádat nejen lidé, kteří bydlí ve vlastním nebo pronajatém bytě či domě, ale i ti, kteří trvale žijí na chalupě. Nemusíte mít ani trvalé bydliště v dané nemovitosti.
Tarif pro úsporu peněz
Úsporný tarif má podobu dotace ze státního rozpočtu, která jde přímo dodavateli energie a snižuje tak účet za elektřinu a plyn pro domácnost. Finanční pomoc prostřednictvím úsporného tarifu se ve vyúčtováních začne projevovat od října. Nárok na úsporný tarif má každá domácnost, jejíž obyvatelé odebírají plyn a elektřinu.
Výše podpory se bude lišit podle distribuční sazby za odběr elektřiny v roce 2022:
- Domácnosti s distribučními sazbami D01d, D02d (běžná domácnost s běžnými spotřebiči) a D25d získají příspěvek ve výši 3 500 Kč.
- Domácnosti s distribučními sazbami D26d, D35d, D45d, D56d nebo D57d obdrží příspěvek ve výši 2 000 Kč.
O slevu na elektřinu a plyn není třeba žádat, úsporný tarif se začne automaticky promítat do vyúčtování za říjen. Zákazníci slevu uvidí na svých účtech.
S D45d můžete ušetřit okolo 50 % nákladů za elektřinu
Stejně jako například D26d či D35d je i sazba D45d dvoutarifová. Znamená to, že elektřina je v průběhu dne do domácnosti dodávána jak v rámci vysokého (VT), tak i nízkého (NT) tarifu. V nízkém tarifu je elektřina levnější a v této době se také zapínají energeticky náročnější spotřebiče. Proto je možné ušetřit až okolo 50 % nákladů za elektřinu.
Nízký tarif v sazbě D45d platí po 20 hodin denně. Sazba D45d je vhodná pro domácnosti, které odebírají proud na ohřev teplé užitkové vody a na elektrické vytápění přímotopem.
Jaké podmínky je třeba splnit pro získání sazby D45d?
První podmínkou pro získání sazby D45d je řádná instalace přímotopných elektrických spotřebičů pro vytápění objektu – přímotopů.
Dále musí celkový instalovaný příkon přímotopných elektrických spotřebičů a akumulačního spotřebiče pro ohřev vody činit minimálně 40 % příkonu proudové hodnoty hlavního jističe (popř. musí instalovaný příkon přímotopných elektrických spotřebičů odpovídat tepelným ztrátám vytápěného objektu).
Žadatel o sazbu D45d také musí povinně zajistit technické blokování topných elektrických spotřebičů v době platnosti vysokého tarifu.
- Díky revizní zprávě prokážete, že elektrické zařízení připojené na distribuční soustavu splňuje bezpečnostní předpoklady dané Energetickým zákonem a platnými technickými normami.
- Revizní zprávu vám může vyhotovit pouze revizní technik s platným oprávněním.
Že jsou splněny všechny podmínky, dokládá odběratel revizní zprávou. Jejich kontrolu pak provádí technik z příslušné distribuční společnosti (ČEZ, PRE nebo E.ON), když přijde do domácnosti zapojit Hromadného dálkové ovládání (HDO).
D45d: Nízký tarif po dobu 20 hodin denně
Nízký tarif v sazbě D45d platí po 20 hodin denně, přičemž distributor může tuto dobu rozdělit do nejvýše 7 samostatných časových úseků. Žádný z nich ale nesmí být kratší než 1 hodina. Přímotopné spotřebiče a bojler jsou pak zapínány, resp. vypínány v době platnosti nízkého tarifu pomocí HDO.
Distribuční sazbu D45d najdete u dodavatelů jako produkt s názvem obsahujícím většinou označení Přímotop či Přímotop 20.
Výhody a nevýhody přímotopného vytápění
Jednou z výrazných výhod přímotopného vytápění je, že díky přímému kontaktu odváděného vzduchu s otevřeným plamenem se převážná většina paliva přemění na cennou tepelnou energii. Díky tomu jsou tato zařízení téměř 100% účinnou volbou.
Kromě toho se dodavatelé často rozhodují pro přímotopná topidla, protože:
- pořizovací náklady jsou nízké díky relativně jednoduché konstrukci těchto jednotek a nízkému počtu pohyblivých částí
- tato technologie může dodávat velké množství teplého vzduchu a zároveň zůstává přenosným topným systémem
- snadno se servisují a díky své jednoduché konstrukci často představují pro majitele malé náklady na údržbu
- jejich vysoká účinnost znamená, že provozní náklady jsou minimální, zejména ve srovnání s elektrickými ohřívači.
Omezení přímotopného vytápění
Přímý kontakt s otevřeným plamenem sice zajišťuje efektivní využití paliva, ale zároveň znamená, že ve vyzařovaném teple budou přítomny vedlejší produkty spalování, jako je CO2 a určitá vlhkost. Z tohoto důvodu by se přímotopná topidla měla v ideálním případě používat v prostorách s dobrou ventilací, jako jsou polootevřené prostory nebo velké budovy s vhodným ventilačním systémem.
Tyto jednotky lze používat i v uzavřených prostorách, ale pouze v případě, že se v nich nenachází lidé nebo zvířata, protože výfukové plyny by mohly ohrozit jejich zdraví. Kromě toho může řada materiálů pohlcovat pachy nebo vlhkost odsávanou přímým ohřevem, takže i to je třeba před použitím těchto jednotek zvážit.
Kromě toho se vzhledem k přítomnosti přímého plamene nedoporučuje používat tato topidla v prostorách, kde se nacházejí hořlavé nebo hořlavé materiály.