Hitem posledních let v oblasti automobilů jsou poznávací značky na přání. Aniž by řidiči museli chodit na úřad, mohou si v pohodlí domova nebo kanceláře najít volné SPZ na přání, které pak stačí umístit na své vozidlo. Kolik SPZ stojí a je možné podle SPZ vyhledat majitele auta?
Poznávací značky na přání způsobily revoluci ve způsobu, jakým mohou řidiči projevit svou osobnost prostřednictvím svého automobilu. Už nejde jen o značku, barvu nebo tunning auta, v současnosti je in vlastní SPZ na míru.
Dostupnost vlastních registračních značek znamená, že řidiči mohou jednak vyjádřit své osobní zájmy nebo příslušnost jedinečným a zábavným způsobem. Ať už má řidič zálibu v automobilech, sportovních týmech nebo vtipném citátu, personalizované značky mohou být přizpůsobeny těmto potřebám.
Navíc ti, kteří chtějí propagovat svou firmu, si mohou upravit poznávací značky tak, aby na nich bylo uvedeno jejich jméno, logo nebo klíčové fráze.
Jak najít volnou SPZ na přání a jak má vypadat?
Ti, kteří uvažují o přizpůsobení svých poznávacích značek, musí při hledání své vysněné SPZ nejdříve zjistit, zda je SPZ na přání volná. Online zdroje nabízejí řidiči ověření, zda je volná SPZ na přání, kterou si řidič vybral nebo už je značka obsazena někým jiným.
Vyhledávače volných SPZ na přání však mnohdy nezobrazují SPZ, které si někdo zarezervoval například pro vůz, který se řidič teprve chystá koupit. Pro rezervaci značky se stačí obrátit na příslušný úřad v místě bydliště nebo sídla firmy. Mělo by to být na stejném úřadě, na kterém chce řidič v budoucnu registrovat vozidlo.
Úřad zablokuje znění značky dle přání žadatele pro jiné zájemce na dobu 3 měsíců. Pro jednu fyzickou či právnickou osobu lze žádat rezervaci pouze na jednu značku, nelze mít zarezervováno více značek současně.
SPZ na přání pro auto musí mít 8 znaků, pro motorky 7 znaků a v případě mopedu 5 znaků. Pravidlem je, že na personalizovanou SPZ lze použít kombinaci čísel a velkých písmen. Ovšem bez diakritiky a nesmí být použita písmena G, CH, O, Q, W a to z důvodu snadné zaměnitelnosti za jiné litery. Na značce se také musí nacházet minimálně jedna číslice.
Na SPZ na přání nelze uvádět žádné sprosté, urážlivé, xenofobní ani rasistické výrazy. Také nesmí obsahovat žádné speciální znaky (* ? / !). Povoleny nejsou ani zkratky orgánů státní správy nebo úřadů. To znamená například PČR či MVCR.
Po konfiguraci značky rozhodne nakonec příslušný úřad, zda bude vlastní SPZ schválena a vyrobena. Výroba SPZ trvá do 15 dnů od schválení žádosti.
Lze vyhledat, komu patří SPZ a kolik stojí?
V konfigurátorech vlastních SPZ lze zjistit, zda už byla daná značka vydána nebo zda je volná a řidič může zažádat o její vystavení na příslušném úřadě. Nelze však zjistit, komu patří tato SPZ.
Pravomoci k vyhledávání majitele SPZ mají pouze státní orgány, jako je policie nebo také pojišťovny. Běžní občané však nemají šanci zjistit, komu značka patří. Pouze lze dohledat, zda je konkrétní SPZ na přání volná. Důvodem jsou přísné předpisy vztahující se k ochraně osobních údajů.
Cena SPZ na přání je 5 000 korun, přičemž na automobil, který je třeba opatřit značkami vepředu i vzadu bude cena 10 000 korun. Na motocykl, který má značku jen vepředu je cena 5 000 korun.
Jaký je postup SPZ a co dalšího je třeba vědět?
Postup při zařizování SPZ na přání je následující. Nejdříve je třeba podat žádost o vydání registrační značky na přání. Poté začíná řízení, ve kterém úřad rozhodne, zda je značku možno vyrobit a přidělit k automobilu. Žadatel obdrží písemné vyjádření do 30 dnů.
Pokud je rozhodnuto, že může být značka vydána, je občan požádán o uhrazení poplatku za vydání SPZ. Po nabytí právní moci je značka do 15 dnů k vyzvednutí na příslušném úřadě. Pokud jde o výměnu značek za běžné SPZ, ty musí žadatel při přebírání nových značek odevzdat.
Značku na přání je možno získat také například při koupi vozidla, pokud se prodejce vozidla rozhodne prodat auto i se značkou. Při prodeji vozu má totiž majitel dvě možnosti.
Za prvé si může značku ponechat a použít ji na své jiné vozidlo. V takovém případě musí majitel značky zajít na úřad a značku přeregistrovat a přeřadit k jinému vozidlu. Taktéž si ji může na 3 měsíce zamluvit a poté ji přiřadit k vozidlu, které si plánuje koupit. Druhou možností je právě prodej vozidla i se značkou.
SPZ na přání jsou často předmětem krádeže. Pokud někdo ukradne z vozidla osobní SPZ, způsobí tím majiteli vozu potíže. Nový majitel vozu totiž musí ohlásit tuto skutečnost příslušnému úřadu a zařídit si novou registrační značku. Nevýhodou u SPZ na přání je, že každá SPZ je unikátní a lze vydat pouze jednou. Řidič tak už nikdy nemůže vlastnit značku, která mu byla ukradena. Má tedy následující možnosti:
- Zařídit běžnou SPZ bez znaků na přání
- Nakonfigurovat novou značku na přání, ovšem v jiném tvaru, než byla původní ukradená značka
Pokud se řidič rozhodne pro novou značku na přání, musí ji znovu uhradit. Na osobní automobil tedy zaplatí 10 000 korun. Pro snížení rizika krádeže existují speciální držáky SPZ, které mají bezpečnostní rámeček a pro zloděje je složitější SPZ na přání odcizit.