Stock picking: 7 rad jak vybrat správnou firmu

Myšlenka výběru společností pro vytvoření portfolia se může začátečníkům zdát skličující. Koneckonců, na výběr je nespočet společností a výběr těch správných může znamenat rozdíl mezi úspěšnou dlouhodobou investicí a finanční katastrofou.

V tomto článku je uvedeno pár rad, jak vybírat společnosti do svého portfolia. Osobně si nemyslím, že většina lidí, kteří si sami vybírají akcie, dokáže porazit index S&P 500. Ovšem burza je také o zábavě a procházet stovky článku o nejrůznějších společnostech, sledování výsledovek a čekání na výsledky vyplaví více adrenalinu, než pravidelné nakupování ETF kopírujících index.

Než začne člověk budovat své portfolio, je důležité se rozhodnout, čeho chce dosáhnout. Hledá krátkodobé, rychlé zisky, nebo dlouhodobé, pomalé a stabilní zisky? Různé společnosti budou splňovat různé cíle, takže pochopení cíle pomůže lépe posoudit, které akcie jsou vhodné.

Nyní již slibovaná doporučení.

1) Nikdy nespěchej 

Je-li cena akcie natolik lákavá, že se dno zdá být již blízko a nákupní příkaz už je na spadnutí, počkej ještě tři měsíce a možná tě překvapí o kolik může akcie ještě sletět dolů.

Obecně doporučuji akcii před nákupem sledovat alespoň 6 měsíců. Cílem není nakoupit tisíc akcií, aby měl broker z čeho žít, ale koupit správné akcie za správnou cenu, abych měl z čeho žít já.

2) Vždy měj investiční horizont

Pokud kupuješ akcii, které se nedaří, tak změna strategie společnosti a návrat k růstu se nestane přes noc. Společnost potřebuje několik let na reorganizaci a zefektivnění, pokud ale není schopna začít zlepšovat finančí ukazatele v horizontu 3 až 5 let, pravděpodobně se jí to už nepodaří nikdy a poté je lepší takovou investici ustřihnout.

3) Poslouchej management společnosti

Ředitelé jsou placeni za poskytování pozitivního výhledu v dlouhodobém horizontu. Pokud jsou aktuální výsledky společnosti špatné a management komentuje nějaký problém, nechci o tomto problému slyšet na další konferenci za půl roku, nebo za rok. Pokud se stejný problém opakuje, je třeba vyměnit ředitele, nebo prodat podíl ve společnosti.

4) Vždy sledujte konkurenci

Pokud jde o úspěch, hraje důležitou roli konkurence. Poskytuje lidem příležitost vyzkoušet si své limity a usilovat o úspěch v nejrůznějších souvislostech.

Ve světě podnikání je konkurence pro podnikatele skvělým způsobem, jak vyrovnat podmínky a prosadit se. Poskytuje podněty k hledání nových a kreativních marketingových řešení, najímání nejlepších dostupných talentů a využívání nejnovějších technologií, aby získali náskok před konkurencí.

Pokud se Vaší firmě nedaří a ostatním konkurenčním firmám ano, tak si vyberte radši jinou společnost. Pokud se nedaří celému odvětví, tak se může jednat z dlouhodobého hlediska o skvělou příležitost.

5) Sledujte finanční rating

Finanční rating je hodnocení finančního zdraví společnosti. Ratingy slouží investorům ke snadnému vyhodnocení bonity společnosti, aby se ujistili, že investují správně.

Finanční ratingy měří různé aspekty finanční situace společnosti, včetně její schopnosti splácet dluhy, přístupu ke kapitálu a řízení společnosti. Ratingy také hodnotí potenciální rizika spojená s investicí do společnosti.

Ratingy jsou důležité, protože mohou investorům pomoci při rozhodování o investicích na základě informací. Jsou účinným nástrojem pro posouzení finanční síly organizace, místo aby se spoléhaly pouze na cenu jejích akcií. Ratingy používají také věřitelé, například banky, k posouzení úvěruschopnosti společnosti.

Pokud má firma investiční rating, měla by přežít příští krizi. Ze silných společností udělá krize ještě silnější a slabé už nebudou. Konsolidace počtu firem je nelítostný fakt.

6) Nahraditelnost produktu

Vždy sledujte jestli neexistuje substitut produktu, který Vaše firma vyrábí. Můžete být nejlepší výrobce budíků na světě, ale s příchodem mobilů se Váš trh bude velmi rychle blížit nule.

7) Netrvej na špatných rozhodnutích

Pokud se cena společnosti začne propadat, přikupování a ředění ztráty nemusí být nejlepší nápad. Před začátkem investice si urči strategii a vyčleň množství peněz, které chceš investovat a toto neměň. Akcie vždy může být ještě levnější a tvoje ztráty větší.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang