Švýcarský frank i po Bernankem na trendové křižovatce

svycarsky-frank-redukce-2

Švýcarský frank k dolaru  roste 0,2% d/d na 0,904. Trh v pátek příliš neměnil styl obchodování během vystoupení šéfa Fedu Bernankeho na téma Ohlédnutí zpět, pohled vpřed ve Philadelphii v pátek večer.

Projev byl zaměřen spíše na rekapitulaci funkčního období Bernankeho s důrazem na finanční krizi, která mu dominovala. V tomto rámci se zaměřil na pokrok v oblasti transparentnosti Fedu a finanční stability.

Zajímavější poznámky přišly ve druhé části vystoupení: v tématu monetární politiky naznačil, že prosincové drobné zkrácení monetární expanze neznamená zkrácení odhodlání Fedu udržovat silnou monetární expanzi tak dlouho jak bude třeba.

Spíše podle Bernankeho jde o reflexi progresu k cíle významného posílení výhledu trhu práce. V otázce ekonomického výhledu vidí šéf Fedu možnosti dalšího ochabování překážek ek. růstu.

V detailech vysvětlil, že jde  zejména o redukci fiskální brzdy, posílení trhu domů, finančních bilancí domácností i firem a změkčení přísných úvěrových podmínek peněžních trhů. V souvislosti se zlepšením trhu domů pak podotkl, že se nepříznivě neprojevil růst hypotečních úr. sazeb.

Vystoupení Bernankeho nepřináší zásadní překvapení a je v kontextu prosincových vzkazů Fedu trhům. Fed hledí zejména směrem dalšího utlumování monetární expanze, ovšem tyto kroky jsou podmíněny adekvátním hospodářským zlepšováním a monetární expanze i tak dlouhodobě zůstává velmi expanzivní.

Bernankeho komentáře jsou spíše dlouhodobě příznivé pro dolar a akcie, nepřízniové pro dluhopisy a zlato.

20140106_usdchfh4-2414223
Ilustrační přehled

Díky tomu trh během svátků rázně odmítl atak na nové více než dvouleté minimum a naopak začíná modelovat systém dvojitých den (říjen – prosinec a rovněž v rámci prosince) na super důležitém zesíleném a pevném dvouletém podpůrném pásmu 0,878 – 0,886.

Minimálně tak naznačil stabilizaci klesajícího trendu trhu. Navíc s přihlédnutím k aktuální akceleraci oživení americké ekonomiky včetně solidního růstu trhu práce, možnosti redukce monetární expanze Fedu a možnost dalšího uvolňování monetární politiky ECB spíše tuhý odpor na podporách slibuje i momentální fundamentální rámec.

20140106_usdchfdaily-7082977
Ilustrační přehled

Podporu předchází důležitá opěra 0,902, další případnou významnou podpůrnou zónou je pásmo 0,851 – 0,856. Pro točnu trendu bude důležité zpacifikovat důležité rezistence 0,906, 0,911 a dále regionů 0,919 – 0,928 a 0,933 – 0,953.

Historie švýcarského franku

Švýcarský frank je oficiální měnou Švýcarska a Lichtenštejnska a je také široce používanou měnou na celém světě. Je snadno rozpoznatelný jako jeden z nejstabilnějších měnových systémů na světě a používá se již od 18. století.

Raná historie

Historie švýcarského franku sahá až do 17. století, kdy byl poprvé vydán ve formě stříbrných mincí. Tyto peníze se používaly ve městech jako Curych a Basilej a v katolických a protestantských kantonech Švýcarské konfederace. V roce 1798 se stal oficiálním platidlem v Helvétské republice, která nahradila Švýcarskou konfederaci.

Moderní éra

Po období rychlé inflace na počátku 19. století nahradila Švýcarská spolková rada starý tolarový peněžní systém prvním moderním švýcarským frankem. Tato modernizovaná verze měny přinesla stabilitu financím země a brzy ji začaly přijímat všechny banky v zemi. V roce 1850 byl švýcarský frank oficiálně přijat jako zákonné platidlo Švýcarska.

Od roku 1906 je švýcarský frank politikou Švýcarska a jeho hodnota je vázána na zlato (například na zlaté cihly). Po vypuknutí první světové války však Švýcarsko přestalo používat svou měnu jako měnu mezinárodní výměny. Měna byla později obnovena v roce 1927 podpisem Úmluvy o švýcarské měně.

Druhá světová válka se dotkla i švýcarského franku, ale bankovní systém země zůstal silný a měna si dokázala udržet svou stabilitu. V roce 1947, po uzavření Brettonwoodské dohody, Švýcarsko oficiálně přijalo mezinárodní systém pevných směnných kurzů. Tento krok umožnil volnou směnu franku za jiné měny.

Švýcarský frank je v současnosti jednou z nejsilnějších a nejstabilnějších měn na světě a používá se v zemích po celém světě. Spravuje ho Švýcarská národní banka, která určuje měnovou politiku a zajišťuje, aby finanční stabilita Švýcarska zůstala zachována. Švýcarský frank je díky politické a ekonomické stabilitě země také častou volbou investorů, kteří hledají bezpečný přístav v dobách ekonomické nejistoty.

Zajímavosti o švýcarském franku

Švýcarsko je známé svou krásnou přírodou, vynikající čokoládou a světoznámými hodinami, ale málokdo ví o jeho měně, švýcarském franku. Zde je 5 zajímavých faktů, které o švýcarském franku možná nevíte.

  • Švýcarský frank je jednou z nejstabilnějších měn na světě. Švýcarská měna zůstává silná a stabilní od 70. let 19. století, kdy byla přijata jako oficiální měna země. Tato stabilita umožnila Švýcarsku stát se jednou z nejbohatších zemí na světě.
  • Švýcarský frank je šestou nejobchodovanější měnou na světě. Je to do značné míry způsobeno tím, že je hojně využíván k mezinárodním transakcím centrálními bankami, obchodníky a turisty.
  • Symbol pro švýcarský frank je „CHF“, což znamená „Confoederatio Helvetica Francs“. Confoederatio Helvetica je latinský výraz pro „Švýcarskou konfederaci“.
  • Švýcarský frank se ve skutečnosti skládá ze dvou různých druhů mincí: franku a rappenu (neboli centimu). Každý frank se rovná 100 rappenům a mince jsou v nominálních hodnotách 5, 10, 20 a 50 rappenů.
  • Švýcarský frank se někdy označuje jako švýcarská měna. Termín „Swissie“ byl poprvé použit během druhé světové války pro označení všech švýcarských měn.

Švýcarská měna, švýcarský frank, je důležitou součástí švýcarské historie a kultury. Teď, když o ní znáte několik zajímavých faktů, můžete při příštím výletu do této hornaté země udělat dojem na své přátele!

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang