Zjednodušení tarifních pásem u plynu – stabilnější regulované platby

Struktura tarifního modelu v plynárenství se pro rok 2015 mění. Výše státem regulované ceny plynu se totiž pro různé okruhy odběratelů liší podle jejich spotřeby. Snížení počtu tarifních pásem tak znamená možnost lepšího odhadu spotřeby a tedy i stabilitu regulovaných cen. Podrobnější informace přinášíme níže v tiskové zprávě Energetického regulačního úřadu.

Energetický regulační úřad (dále jen ERÚ) aktualizoval pro rok 2015 strukturu tarifního modelu pro stanovení regulovaných cen služeb dodávky plynu pro zákazníky kategorie maloodběratel a domácnost.

ERÚ optimalizoval tarifní model tak, aby zajistil vyšší stabilitu regulovaných cen za distribuci plynu, zpřehlednil celý systém a zajistil lepší odhad cen, čímž ochrání zákazníky před negativními vlivy meziročních korekčních faktorů v cenách.

„Při nižším počtu pásem bude možné přesněji plánovat počty zákazníků, což přispěje ke snížení rozdílu mezi plánovanými a skutečnými hodnotami výnosů pro jednotlivé provozovatele distribučních soustav. Nebude proto nutné vzniklé meziroční rozdíly korigovat v takové míře jako doposud, což přispěje k vyšší stabilitě regulovaných cen pro zákazníky kategorie maloodběratel a domácnost,“ uvedl místopředseda ERÚ pro oblast regulace.

Použití zemního plynu a jeho výhody

Zemní plyn je netoxický, bezbarvý, bez zápachu a je uhlovodíkem s nejnižším obsahem uhlíku. Lze jej používat k vytápění a vaření v domácnostech i komerčních zařízeních. Lze jej také použít jako palivo pro elektrárny k výrobě elektřiny pro použití v podnicích a domácnostech.

Zemní plyn se také používá v mnoha průmyslových procesech k výrobě zboží a materiálů od oděvů po sklo. Mezi důležité výrobky, jejichž důležitou složkou je zemní plyn, patří plasty a barvy. Využití zemního plynu je široké a rozmanité.

Níže jsou uvedeny některé z hlavních výhod zemního plynu.

Cenová dostupnost

Ve většině oblastí je zemní plyn pro vytápění domu a ohřev vody mnohem dostupnější než elektřina. Při stejných úkonech vytápění může zemní plyn stát téměř o polovinu méně než nafta nebo uhlí, pokud se používá jako zdroj energie.

Zemní plyn je deregulovaná energetická služba. To znamená, že spotřebitelé mají méně omezení a mohou mít kontrolu nad tím, kolik za plyn platí. Dostupné ceny zemního plynu znamenají pro majitele domů velké úspory v průběhu celého roku.

Ekologicky šetrné

Zemní plyn není tak šetrný k životnímu prostředí jako obnovitelné zdroje energie, jako je větrná a solární energie. Je však nejčistší dostupnou formou fosilního paliva. Ve srovnání s uhlím uvolňuje zemní plyn při spalování téměř o třetinu méně oxidu uhličitého a o polovinu méně než ropa.

V porovnání s jinými palivy také vypouští jen málo síry nebo vůbec žádnou.

Spolehlivost

Zemní plyn jako zdroj energie je pro vaše energetické potřeby spolehlivější a jistější. Když vaši oblast zasáhne velká bouře a vypadne proud, nebudete se moci spolehnout na žádný spotřebič, který je napájen elektřinou.

Pro některé majitele domů to znamená, že nebudou mít k dispozici světla, klimatizaci, topení ani teplou vodu, dokud nebude dodávka elektřiny obnovena. Pokud provozujete spotřebiče na zemní plyn, můžete je provozovat i po výpadku proudu.

Pokud máte ohřívače vody a další důležité domácí spotřebiče provozované na zemní plyn, je plyn často přiváděn do vašeho domu podzemním potrubím. Díky tomu je váš zdroj energie bezpečný a dobře chráněný před extrémními povětrnostními podmínkami, jako jsou silné bouřky.

Pokud dojde k výpadku elektřiny, nepřijdete o veškeré pohodlí, zatímco budete čekat, až energetická společnost problémy odstraní.

Domácí zdroj energie

Velký důraz je kladen na hledání místních zdrojů energie namísto závislosti na zahraničních ropách. Kromě toho, že jsou tyto zdroje hojnější a ekonomičtější, je větší závislost na místních zdrojích energie přínosná pro ekonomiku a vytváří více pracovních míst a příjmů.

Nevýhody zemního plynu

Jaké jsou nevýhody zemního plynu?

Při nezodpovědném používání je nebezpečný.

Se zemním plynem je třeba zacházet velmi opatrně, protože se jedná o hořlavý materiál, který může explodovat, jak bylo zmíněno v úvodu. Nevyplatí se šetřit na nákladech na instalaci a revize. Měřič úniku plynu je velmi důležitým doplňkem, pokud chceme mít jistotu, že zemní plyn funguje správně.

Znečišťuje životní prostředí.

Ano, zemní plyn přispívá ke vzniku skleníkových plynů, pokud je spalován za nevhodných podmínek – a tomu se nelze vyhnout. Je sice ekologičtější než jiná fosilní paliva, protože hoří čistěji, ale zemní plyn stále znečišťuje životní prostředí.

Neobnovitelný zdroj energie

Pochází z rozkládajících se rostlin a živočichů pohřbených hluboko pod povrchem Země – po miliony let. Proto ji nazýváme neobnovitelnou. Když dojde, nemůžeme ho vyrobit víc. Pokud nesnížíme spotřebu, dojde nám zemní plyn za 52 let.

Relativně drahé skladování

Přestože se zemní plyn skladuje a přepravuje snadněji než ostatní fosilní paliva a obnovitelné zdroje energie, má skladování jednu velkou nevýhodu. Jeho objem je čtyřikrát větší než objem benzínu. Z tohoto důvodu je skladování zemního plynu mnohem dražší, protože je zapotřebí více skladovacího prostoru.

Zemní plyn prochází dlouhým procesem zpracování

Před komerčním a rezidenčním využitím probíhá dlouhý a nákladný proces.

Nejprve se smísí s kapalinou zvanou ropa. Poté se z ní získává většina vedlejších produktů, jako např:

  • Propan
  • Ethan
  • butan

Získané vedlejší produkty lze využít jinde – a zemní plyn je téměř ve své konečné podobě, kterou lze využít v každodenním životě.

Tomu však předchází ještě jeden důležitý poslední krok, protože zemní plyn je uhlovodík bez barvy a zápachu, a přestože není toxický, je extrémně hořlavý. Aby se předešlo nehodám, bude navoněn tak, aby byl únik plynu snadno rozpoznatelný.

Poté se vytvoří nové složení zemního plynu – tak se dostane ke koncovým uživatelům. Tento proces zvyšuje složitost a náklady na výrobu zemního plynu.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang