Porovnali jste si vaše skutečné vyúčtování za elektřinu s údajem zjištěným z naší kalkulačky a nalezli jste rozdíl? Kalkulačka pracuje s údaji pro ucelený kalendářní rok, což se obvykle neshoduje s fakturačním obdobím. K ověření sumy z vašeho vyúčtování by se vám mohlo hodit porozumět pojmu typové diagramy dodávek.
Internetová kalkulačka ukazuje aktuální cenu elektřiny. Záleží na vás, jestli zvolíte nějakou typickou situaci (například 3člennou domácnost svítící v rodinném domě), anebo zadáte přesnou distribuční sazbu a spotřebu.
Pan Ladislav vyplnil přímo údaje, které dostal na faktuře od dodavatele elektřiny. Celková cena nesouhlasila! Omyl? Podvod? Pan Ladislav zřejmě zná lidové úsloví: Líná pusa – holé neštěstí, neboli nejsou hloupé otázky, jenom někdy přijdou zpátky hloupé odpovědi. Poslal nám dotaz, který zasluhuje pozornost.
Čtenář se ptá: Částka na faktuře od dodavatele vychází jinak, než jsem spočítal s vaší kalkulačkou. Jak je to možné?
Zadal jsem kraj, sazbu, spotřebu a velikost jističe ze svého vyúčtování elektřiny do vaší kalkulačky, která ukázala jinou výslednou cenu. Jak mi nesoulad vysvětlíte?
Region: Dvůr Králové nad Labem, tedy distribuční soustava svěřená ČEZ Distribuci Distribuční sazba: D02d Spotřeba: 4 380 kWh ve vysokém tarifu (nízký tarif se svojí sazbou nemáme) Velikost hlavního jističe: 3×25 A Dodavatel samotné elektrické energie: Fonergy Produkt: D PREMIUM Klasik 24 Období 6.11.2013 – 6.11.2014 Celková cena podle faktury zaslané dodavatelem: 20 066 Kč Celková cena podle vaší kalkulačky, použité koncem roku 2014: 19 542 Kč. |
Odpovídáme: Sumy se liší vlivem rozdílu mezi kalendářním rokem a vaším fakturačním obdobím
Kalkulačka ukazuje útratu za aktuální kalendářní rok, podle aktuálně účinných ceníků. Pokud jste srovnávač použil koncem roku 2014, spočítal celkovou cenu za období 1. 1. 2014 – 31. 12. 2014. Jak sám uvádíte, Vaše skutečné vyúčtování bylo vystaveno za období 6.11.2013 – 6.11.2014, částečně tedy bylo podle starého ceníku, který byl dražší. Proto máte útratu vyšší, než kolik ukázala kalkulačka.
Ceník Premium od dodavatele Fonergy měl pro Vaše odběrné místo a spotřebu v roce 2013 (1. 1. 2013 – 31. 12. 2013) celkovou cenu 22 608 Kč. V roce 2014 (1. 1. 2014 – 31. 12. 2014) měl celkovou cenu cenu 19 542 Kč.
Z jakých podílů předloňské a loňské ceny sestává skutečné vyúčtování? Teoreticky bychom mohli zohlednit počty dnů. Předloni bylo fakturováno 56 dnů (15,3 % celkového období), vloni 310 dnů (84,7 % celkového období). Jenomže v zimě bývá spotřeba vyšší. I když nepoužíváte bojler nebo přímotopy, kvůli delší tmě pravděpodobně déle svítíte.
Víte, co se skrývá za zkratkou TDD?
Vyhláška 541/2005 Sb. o pravidlech trhu s elektřinou popisuje takzvané typové diagramy dodávek (TDD), které rozdělují celkovou spotřebu do různých fází roku podle typického tuzemského spotřebitele, na základě dlouhodobého sledování. Distribuční sazbě D02d, která nepředpokládá vytápění ani ohřev vody elektřinou, přísluší typový diagram dodávky třídy 4.
Typové diagramy dodávky zachycují spotřebu různých typů odběrných míst elektřiny v každou hodinu každého dne kalendářního roku, respektive rozložení celkové roční spotřeby do jednotlivých hodin. Typový diagram pro distribuční sazbu D02d ukázal, že část z roku 2013 vyúčtování měla podíl na celkové sumě 17,05 % a část z roku 2014 vyúčtování měla podíl na celkové sumě 82,95 %.
VÝPOČET Ladislavova vyúčtování za elektřinu Premium od Fonergy
Cena za 4 380 kWh | Fakturační období | Podíl podle TDD | VYÚČTOVÁNÍ |
22 608 Kč (ceník 2013) | 6.11. – 31.12.2013 | 17,05 % (= 3 855 Kč) | 20 065 Kč (3 855 + 16 210) |
19 542 Kč (ceník 2014) | 1.1. – 6.11.2014 | 82,95 % (= 16 210 Kč) |
Pouhý jednokorunový rozdíl pravděpodobně vznikl, když jsme zaokrouhlovali hodnoty typového diagramu, který obsahuje velmi dlouhá čísla. Vidíme, že jinak všechno souhlasí. Případný nesoulad mezi skutečným vyúčtováním a internetovým srovnávačem bývá způsobený odlišnými časovými intervaly.
Zatímco reálná faktura může začínat, a končit v průběhu různých kalendářních let, naše současná kalkulačka počítá celkovou cenu pro jeden kalendářní rok.
Jak snížit účty za energie?
Ceny energií jsou rekordní. Proto jsme dali hlavy dohromady a navrhli několik jednoduchých kroků, které vám pomohou snížit účty. Vzhledem k tomu, že velkou část rodinných rozpočtů tvoří účty za energie, je rozumné hledat způsoby, jak snížit spotřebu plynu a elektřiny.
Používání termostatu
Zvýšení teploty v létě a její snížení v zimě jsou skvělé způsoby, jak termostat využít ve prospěch své peněženky. Vláda doporučuje otočit termostat o pá stupňů na 8 hodin denně oproti běžnému nastavení, abyste si udrželi pohodlí a zároveň snížili náklady na energii a snížili nároky na energetickou síť.
Programovatelný termostat vám umožní nastavit v domě vyšší nebo nižší teplotu v době, kdy nejste doma. Tím se sníží teplotní rozdíl mezi exteriérem a interiérem vašeho domu, což následně sníží energetické ztráty. Pokud nemáte programovatelný termostat, můžete stávající jednotku nastavit ručně.
Spotřebiče Energy Star
Energy Star označuje také energeticky účinné spotřebiče, včetně praček, sušiček, chladniček, mrazniček, myček nádobí, odvlhčovačů, pokojových klimatizací, počítačů a dalších. Při nákupu nových spotřebičů hledejte štítek Energy Star a buďte si jisti, že zakoupené zboží vám ušetří nějaké peníze.
Samozřejmě byste nechtěli zvýšit používání těchto položek jen proto, že šetří energii. Větší spotřeba by se minula účinkem.
Domácí elektronika
Stereopřehrávače, DVD přehrávače, televizory, kuchyňské spotřebiče a další připojené spotřebiče odebírají malé množství energie, i když jsou vypnuté. Pomocí přepěťové ochrany je zcela vypněte, pokud je nepoužíváte, nebo tyto spotřebiče odpojte ze zásuvky, dokud je opravdu nepotřebujete.
Energeticky úsporné žárovky
Rychlým a snadným způsobem, jak snížit spotřebu energie, je výměna stávajících žárovek za úsporné kompaktní zářivky. Podle některých zdrojů může přechod na LED osvětlení ušetřit průměrné domácnosti náklady na energii přibližně 4 700 korun ročně.
Bez ohledu na to, jaké žárovky používáte, vypínejte je, když opouštíte místnost. V prádelnách, garážích, sklepích a dalších málo využívaných prostorách zvažte instalaci časovačů, které automaticky vypnou světla po uplynutí nastavené doby pro případ, že byste je zapomněli vypnout.
Šetřete vodou
Pro sprchu, vodovodní baterie a toalety jsou k dispozici zařízení s nízkým průtokem, která šetří vodu. Kromě instalace těchto prvků nezapomeňte vyměnit kapající kohoutky, opravit protékající toalety a při čištění zubů nebo drhnutí nádobí vypnout kohoutek. Každá kapka vody, kterou ušetříte, přispívá k šetření tohoto cenného zdroje; mluvíme zde o vodě, nejen o penězích.
Těsnění a izolace
Dobře izolovaný dům snižuje výdaje za vytápění a chlazení. Začněte kontrolou podkroví. Pokud je vaše podkroví nedokončené, neměli byste vidět podlahové trámy. Pokud je vidíte, přidejte více izolace.
Nezapomeňte také vyplnit a utěsnit všechny otvory ve vnějších stěnách, například v místech, kde do domu ústí potrubí, a kolem oken a dveří. Kotel a obnažené trubky obalte izolací, abyste jim pomohli udržet správnou teplotu.
Výměna nebo vyprázdnění filtrů
Často měňte filtr v kotli a kamnech. Mnozí výrobci pecí doporučují provádět tyto úkony jednou za čtvrt roku nebo dokonce jednou za měsíc, aby jednotka fungovala s maximální účinností. Podobně vyprazdňujte filtr na žmolky v sušičce po každém použití. I malé množství žmolků snižuje energetickou účinnost.
Zavírejte dveře a další
Neplýtvejte energií. Zavírejte dveře chladničky a domu co nejrychleji. Pokud se nepoužívají, mějte zavřené klapky u krbů. V noci zatahujte závěsy, abyste zakryli okna. Všechny tyto drobné snahy pomáhají šetřit energii tím, že zabraňují tepelným ztrátám.
Využijte své okolí
Strategicky umístěné stromy mohou pomoci snížit vaše náklady na vytápění a chlazení. V létě stromy poskytují stín. V zimě poskytují stromy ochranu před větrem. Umístění velkých listnatých stromů na správných místech může snížit náklady na chlazení až o 25 %.
Tyto listnaté stromy by měly být vysazeny na jižní a západní straně domu a strategicky umístěny tak, aby stínily zpevněné povrchy včetně příjezdových cest a teras, aby se maximalizoval jejich účinek. Protože v zimě ztrácejí listy, umožňují slunci ohřívat váš dům. Stálezelené stromy vysazené na severní straně vašeho domu pomohou chránit dům před studenými větry v každém ročním období.