Zase skrytě zachraňujeme banky

Ceny akcií po zvýšení sazeb Fedem celosvětově klesaly, a naopak ceny drahých kovů rostly. Vše se změnilo v tajemné datum 11. 2. 2016. Co se ten den stalo?

Od té doby, jakoby mávnutím kouzelného proutku, akcie opět značně rostou a drahé kovy stagnují. Co se tak závažného stalo 11. února (nebo že by již 10.2.)?

Úžasná moc slov?

Ve středu 10 .2. vystoupila předsedkyní Fedu Janet Yellenová ve Sněmovně reprezentantů a uvedla že ekonomické podmínky by Fedu měly umožnit pokračovat v započatém zvyšování úrokových sazeb.

Následující den podpořil důvěru v evropské banky předseda euroskupiny Dijsselbloem: „Domnívám se, že v eurozóně jsme strukturálně v lepší situaci než před několika lety, a to platí i pro banky“.

Akcie velkých německých bank, jako je Deutche bank a Commerzbank pak začaly silně posilovat. Měly také co dohánět, od začátku roku totiž akcie mnoha velkých světových bank propadly o více než 20 %.

Kdo ví, co s tím bylo spojeno v zákulisí. Slova mají opravdu velkou moc, o které však většina netuší, avšak nevěřím, že by za tak zásadní obrat ve vývoji trhů mohla jen tato dvě vyjádření.

Draghi doručil svou bazuku

Kdyby se jednalo o období od 11. března není se čemu divit. Den před tím se ECB rozhodla podpořit skomírající evropskou ekonomiku další salvou levných peněz. ECB zvýšila objem měsíčního přímého tisku peněz (QE) o 20 miliard euro na 80 miliard eur za měsíc.

ECB mimo jiné uvedla, že je v podstatě ochotná komerčním bankám zaplatit za to, že si od ní půjčí peníze, pokud je následně využijí na úvěry domácnostem a firmám v eurozóně. K tomu má sloužit druhé kolo cílených půjček bankám (TLTRO II), což jsou půjčky bankám na 4 roky za aktuálně nulový úrok s možností další slevy pro nejaktivnější banky v rámci tohoto programu.

Zapomeňte na podporu ekonomiky!

Oč v této hře centrálních bank doopravdy jde, velice přesně vystihl ve svém komentáři Yra Harris, hlavní analytik Vine Street Trading. Jde podle něj o de facto „bailout“ evropských bank.

Toto další kolo LTRO má jediný účel – posbírat z finančního systému co nejvíce nekvalitních cenných papírů. Například jde o dluhopisy z rozvah italských bank“

Plně souhlasím s tímto vysvětlením. Všechny nestandardní kroky centrálních bank od roku 2008 byly motivovány skrytou záchranou bank.

Země EU v letech 2008 až 2011 vydaly na záchranu bank asi třetinu evropského HDP, většinou ze státních fondů. Dalších více než 16 bilionů dolarů poskytla americká centrální banka (Fed) největším finančním institucím a korporacím nejen ve Spojených státech, ale po celém světě, hlavně tedy v Evropě.

Fed vytvořil tržní rally s cílem vytvořit efekt bohatství  

Akcie nám tedy opět rostou, ale otázkou je, jak dlouho a je-li tento růst založen na ekonomických fundamentech? Fakta mluví o opaku. Za 93% růstu cen akcií od roku 2008 může Fed.

Bývalý prezident a generální ředitel Federální rezervní banky v Dallasu, Richard Fisher dokonce nedávno přiznal, že Fed „vytvořil tržní rally s cílem vytvořit efekt bohatství…“  

Navíc to vypadá, že magické kousky (nebo spíše zoufalé pokusy) centrálních bank přestávají působit.

Něco zásadního se podělalo

Na pondělí 11. dubna svolal Fed mimořádné zasedání za zavřenými dveřmi. Ještě ten samý večer se prezident Obama i viceprezident Biden sešli s předsedkyní Fedu Janet Yellen, což je velmi neobvyklé. Z bezpečnostního hlediska se na většině důležitých setkání objeví pouze prezident nebo viceprezident.

Navíc centrální banka by měla být politicky nezávislá a tak schůzka prezidenta s předsedkyní Fedu v blížícím se předvolebním období je politicky značně nekorektní i z tohoto důvodu. To naznačuje, že se jedná o něco velmi velmi důležitého, jinak by se toto setkání z výše uvedených důvodů nekonalo.

V následujících 2 dnech (12. a 13. dubna) se konaly další 2 mimořádné zasedání Fedu za zavřenými dveřmi. Tématem jednoho z nic měl být bankovní dozor.

Na to samé datum 12. dubna připadlo i setkání ministrů financí G-20 a předsedů centrálních bank ve Washingtonu a pokračovalo až do středy.

Evropské banky na pokraji kolapsu?

Také italský ministr financí svolal v pondělí 11. dubna mimořádnou schůzi italských bankéřů, aby se zapojila opatření „pro případ krajní nouze“, k vyrovnání se s 360 miliard eur špatných úvěrů v bankách, které mají pouze 50 miliard kapitálu. Spousta dalších souvislostí naleznete v následujícím článku.

Zjevně se něco velkého děje a možná se brzy dozvíme, co to bylo, možná to bude něco spojeného s Deutsche Bank. Akcie Deutsche Bank klesly během posledního roku skoro o 75 %! Aktuálně jsou níže než po pádu Lehman Brothers.

Myslíte si, že je vhodné nechávat si větší obnos peněz v bankovním systému, když banka s největší expozicí ve finančních derivátech na celém světě Deutsche Bank, má zjevně značné problémy? Možná i díky velké expozici v kolabujícím italském bankovním systému. 

Deutsche Bank také nedávno přiznala i manipulaci trhu drahých kovů. Kam se tedy bude vyvíjet cena drahých kovů, až se tato informace dostane mezi masy? Proč mne vůbec nepřekvapuje, že se o těchto důležitých informacích na českém internetu téměř nedozvíte.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang